Trwa ładowanie...

Dlaczego twoje dziecko nie powinno jeść śniegu?

Avatar placeholder
05.12.2016 13:52
Dlaczego twoje dziecko nie powinno jeść śniegu?
Dlaczego twoje dziecko nie powinno jeść śniegu? (Zdjęcie dziewczynki / Shutterstock)

Rodzice zazwyczaj przestrzegają dzieci, żeby nie jadły brudnego śniegu. To jednak nie wystarczy. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Environmental Science: Processes&Impacts (Nauka o środowisku: procesy i wpływy) wykazują, że powinno się całkowicie unikać próbowania śniegu, nawet jeśli wydaje się być czysty.

Okazuje się, że śnieg skutecznie pochłania toksyczne cząsteczki, które znajdują się głównie w spalinach samochodowych. Dlatego też jedzenie śniegu można porównać do konsumpcji "lodów o smaku zanieczyszczonego powietrza".

spis treści

1. Śnieg pod lupą naukowców

Grupa naukowców z kanadyjskiego Uniwersytetu McGill w Montrealu zdecydowała się zbadać zdolność pochłaniania przez śnieg substancji zanieczyszczających powietrze. Zespół wykorzystał nowatorską komorę środowiskową symulującą warunki śnieżne. Badacze zestawiali różne rodzaje śniegu i kombinacje substancji zanieczyszczających powszechnie występujących w spalinach samochodowych. Dzięki temu mogli przeanalizować, jaka ilość zanieczyszczenia została rozpuszczona lub w inny sposób zatrzymana w śniegu. Naukowcy mierzyli poziom toksycznych substancji takich jak: benzen, toluen i ksylen, przed, w trakcie i po każdej sesji eksperymentalnej.

Jakie choroby dzieci przynoszą z przedszkola?
Jakie choroby dzieci przynoszą z przedszkola? [7 zdjęć]

W przedszkolu infekcje, wirusy i choroby zakaźne rozprzestrzeniają się z wyjątkową łatwością. Takie

zobacz galerię
Zobacz film: "Jak wzmocnić odporność dzieci?"

Badacze ustalili, że już po godzinie poziom zanieczyszczenia śniegu drastycznie wzrósł. Cząsteczki toksyn zostały uwięzione w małych cząsteczkach lodu lub rozpuszczone w wodzie ze stopniałego śniegu. Oznacza to, że śnieg jest wyjątkowo skutecznym pochłaniaczem zanieczyszczeń pochodzących ze spalin.

Informacje o tym, w jaki sposób substancje zanieczyszczające powietrze mogą być w naturalny sposób wchłaniane, są dla naukowców niezwykle istotne. Dają im pełniejszy obraz, jaka część szkodliwych cząsteczek pozostaje w powietrzu, którym oddychają ludzie i zwierzęta oraz ile z nich przenika do środowiska, wywierając pośredni wpływ na życie człowieka.

2. Śnieg powodem śmierci?

Według danych ONZ rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza i wdychania toksycznych cząsteczek umiera około 3,3 mln osób. 1,4 miliona tych zgonów przypada na Chiny, które od dawna borykają się z problemem duszącego smogu.

Światowa Organizacja Zdrowia przygotowuje raport dotyczący liczby zgonów spowodowanych tym wywołanym przez człowieka zjawiskiem. Ze wstępnych zapowiedzi wynika, że zostanie on nazwany globalnym „zagrożeniem zdrowia publicznego”.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze