Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Dlaczego twoje dziecko nie powinno jeść śniegu?

Rodzice zazwyczaj przestrzegają dzieci, żeby nie jadły brudnego śniegu. To jednak nie wystarczy. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Environmental Science: Processes&Impacts (Nauka o środowisku: procesy i wpływy) wykazują, że powinno się całkowicie unikać próbowania śniegu, nawet jeśli wydaje się być czysty.

Zobacz film: "Jak wzmocnić odporność dzieci?"

Okazuje się, że śnieg skutecznie pochłania toksyczne cząsteczki, które znajdują się głównie w spalinach samochodowych. Dlatego też jedzenie śniegu można porównać do konsumpcji "lodów o smaku zanieczyszczonego powietrza".

spis treści

1. Śnieg pod lupą naukowców

Grupa naukowców z kanadyjskiego Uniwersytetu McGill w Montrealu zdecydowała się zbadać zdolność pochłaniania przez śnieg substancji zanieczyszczających powietrze. Zespół wykorzystał nowatorską komorę środowiskową symulującą warunki śnieżne. Badacze zestawiali różne rodzaje śniegu i kombinacje substancji zanieczyszczających powszechnie występujących w spalinach samochodowych. Dzięki temu mogli przeanalizować, jaka ilość zanieczyszczenia została rozpuszczona lub w inny sposób zatrzymana w śniegu. Naukowcy mierzyli poziom toksycznych substancji takich jak: benzen, toluen i ksylen, przed, w trakcie i po każdej sesji eksperymentalnej.

Jakie choroby dzieci przynoszą z przedszkola?
Jakie choroby dzieci przynoszą z przedszkola? [7 zdjęć]

W przedszkolu infekcje, wirusy i choroby zakaźne rozprzestrzeniają się z wyjątkową łatwością. Takie miejsca...

zobacz galerię

Badacze ustalili, że już po godzinie poziom zanieczyszczenia śniegu drastycznie wzrósł. Cząsteczki toksyn zostały uwięzione w małych cząsteczkach lodu lub rozpuszczone w wodzie ze stopniałego śniegu. Oznacza to, że śnieg jest wyjątkowo skutecznym pochłaniaczem zanieczyszczeń pochodzących ze spalin.

Informacje o tym, w jaki sposób substancje zanieczyszczające powietrze mogą być w naturalny sposób wchłaniane, są dla naukowców niezwykle istotne. Dają im pełniejszy obraz, jaka część szkodliwych cząsteczek pozostaje w powietrzu, którym oddychają ludzie i zwierzęta oraz ile z nich przenika do środowiska, wywierając pośredni wpływ na życie człowieka.

2. Śnieg powodem śmierci?

Według danych ONZ rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza i wdychania toksycznych cząsteczek umiera około 3,3 mln osób. 1,4 miliona tych zgonów przypada na Chiny, które od dawna borykają się z problemem duszącego smogu.

Dlaczego twoje dziecko nie powinno jeść śniegu?
Dlaczego twoje dziecko nie powinno jeść śniegu? (Zdjęcie dziewczynki / Shutterstock)

Światowa Organizacja Zdrowia przygotowuje raport dotyczący liczby zgonów spowodowanych tym wywołanym przez człowieka zjawiskiem. Ze wstępnych zapowiedzi wynika, że zostanie on nazwany globalnym „zagrożeniem zdrowia publicznego”.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.