Dieta w nadciśnieniu ciążowym

Regularna kontrola ciśnienia w ciąży jest jednym z obowiązków przyszłej mamy. Ze względu na fakt, że ciśnienie tętnicze krwi odzwierciedla stan zdrowia serca, należy dbać o zachowanie jego odpowiedniego poziomu.

Wszystkie odstępstwa od normy powinien kontrolować lekarz, ale mile widziane jest także stosowanie się do prostych reguł żywieniowych w leczeniu nadciśnienia. Zatem co powinna zawierać dieta na nadciśnienie ciążowe?

Polecane wideo:

Co to jest nadciśnienie ciążowe?

Nadciśnienie ciążowe, w uproszczeniu, jest powikłaniem ciąży, występującym u co najmniej 6-8% kobiet w stanie błogosławionym w Polsce. Jest to przekroczenie norm wskaźników ciśnieniowych przed ukończeniem 20. tygodnia ciąży – czyli wartość ciśnienia jest wyższa od 140/90 mmHg.

Przy poziomie ciśnienia wyższym niż 160/110 mmHg zaczyna się stan niebezpieczny, tzw. nadciśnienie ciężkie. Przyczyny wystąpienia nadciśnienia ciążowego są trudne do jednoznacznego określenia. Jest to wspólny objaw chorób ogólnoustrojowych o zróżnicowanym charakterze.

Nieleczone nadciśnienie stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla matki, ale i dla płodu. Leczenie nadciśnienia ciążowego wymaga kontroli lekarskiej i przyjmowania lekarstw. Zdarza się, że w niektórych przypadkach już sama specjalna dieta może przywrócić prawidłowe wskaźniki ciśnieniowe.

Czego nie może jeść kobieta ciężarna

Koniec z miękkimi serami. Spożywanie serwów pleśniowych podczas ciąży może być ryzykowne. Sery te wytworzone z niepasteryzowanego mleka mogą być siedliskiem...

Dieta na nadciśnienie ciążowe

Kobiety w ciąży uskarżające się na nadciśnienie tętnicze, powinny korzystać z produktów spożywczych, które skutecznie obniżają tętno. Takimi produktami są: seler korzenny i seler naciowy, czosnek, cebula, tłuste ryby, warzywa i owoce.

  • Seler

Już 200 lat przed naszą erą w medycynie ludowej Azji seler był powszechnie uznawany za lek na obniżenie ciśnienia krwi. Zawiera on aktywny składnik 3-n-butyl-ftalid, który obniża jednocześnie ciśnienie i cholesterol. Potrawy z selera będą także wpływały korzystnie na nasze samopoczucie, bowiem obniżają poziom, tzw. hormonów stresowych, wywołujących skurcz naczyń krwionośnych.

Seler korzenny i seler naciowy idealnie pasują zarówno do dań głównych, jak i sałatek czy przekąsek. Ciekawymi i smacznymi propozycjami dań są, m.in. zupa krem z selera, risotto z selera na mleku kokosowym, makaron z wołowiną (duże pokłady żelaza) i selerem naciowym, karp duszony z selerem naciowym, sałatka selera korzennego, jabłek i suszonych moreli.

  • Czosnek i cebula

Czosnek wykorzystywany jest w leczeniu nadciśnienia już od wieków. Powszechnie uznawany jest jako złoty środek na wszystko.

Kobiety ciężarne spożywając dodatkowe ilości czosnku, np. świeży czosnek w potrawach, sosach, w przyprawionym mięsie, rozrzedzają sobie krew, a tym samym zapobiegają wylewom krwi do mózgu, obniżają ciśnienie i poziom cholesterolu we krwi.

Podobne działanie ma cebula (surowa i gotowana), która działa nie tylko bakteriobójczo, ale i reguluje wskaźniki ciśnieniowe.

  • Tłuste ryby i nasiona lnu

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 skutecznie redukują ciśnienie krwi. Badania wykazały, że spożycie 2000 mg kwasów omega-3 skutkuje znacznym spadkiem ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. W przełożeniu na porcje żywnościowe odpowiada to, np. spożyciu 100 gramów świeżej makreli, 100 gramów łososia z puszki lub 200 gramów sardynek z puszki.

Jak się okazuje, nawet niewielka ilość ryb (makreli, śledzi, łososia, sardynek) może kontrolować stan nadciśnienia. Zaleceniem dietetyków dla ciężarnych z nadciśnieniem tętniczym jest spożywanie niewielkich porcji ryb lub potraw z ryb 3 razy w tygodniu dla uzyskania pożądanego efektu.

Ciekawostką jest, że bardzo duże pokłady kwasów omega-3 znajdują się w nasionach lnu, które z powodzeniem można dodawać do różnych potraw i wypieków.

  • Owoce i warzywa

Owoce i warzywa są dobre na wszystko. Zawierają substancje włókniste i antyoksydanty, przez co rozszerzają naczynia krwionośne i obniżają ciśnienie krwi. Tak działa witamina C, stąd proponowane jest spożywanie jak najwięcej cytrusów, malin, truskawek, czarnej porzeczki i agrestu. Warzywa i owoce są także bogate w potas, wapń i magnez, które także pozytywnie wpływają na tętno.

Czego unikać przy nadciśnieniu ciążowym?

Oprócz wiedzy na temat produktów znoszących wysoki poziom ciśnienia w ciąży, należy wiedzieć, czego należy unikać, żeby nie mieć problemów z tą dolegliwością. Przede wszystkim ogranicz sól, alkohol, kawę, mocną herbatę oraz spożycie wywarów z kości, mięsa i ryb, potraw powodujących wzdęcia (gotowanej kapusty, ogórków, warzyw strączkowych).

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Dieta w nadciśnieniu ciążowym
Dieta w nadciśnieniu ciążowym

Produkty obniżające ciśnienie

nadwadze. Ponadto, dieta w nadciśnieniu ciążowym powinna ograniczać albo nawet całkowicie wykluczyć spożycie soli, która znacząco zwiększa ciśnienie krwi (...) i owoce, chude mięso, ryby, owoce morza...

Dieta w nadciśnieniu ciążowym

Mierzenie ciśnienia

Mierzenie ciśnienia

Produkty obniżające ciśnienie krwi są bardzo dobre dla kobiet ciężarnych cierpiących na nadciśnienie. Do produktów żywnościowych zapobiegających wzrostowi ciśnienia tętniczego należą przede wszystkim owoce, warzywa, chude mięso, ryby i owoce morza oraz...

Emocje w ciąży

Przyszła mama

Przyszła mama

Tak to już jest z kobietami, że gdy tylko zobaczą dwie kreski na teście ciążowym, zaczynają robić zakupy. Nawet jeżeli początkowo ograniczają

Dania z grilla

Grillowane grzyby

Grillowane grzyby

mogą być traktowane jako lekarstwo - niedoceniane ucho bzowe ma wiele właściwości leczniczych: wzmacnia system odpornościowy, przeciwdziała nadciśnieniu i kruchości naczyń krwionośnych.

Dieta – pierwszy trymestr

Luteina w czasie ciąży

Luteina w czasie ciąży

Zdrowa, zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze wpływa korzystnie na ciążę i wspomaga właściwy wzrost oraz rozwój płodu.

Choroby i dolegliwości w ciąży

Zdrowa dieta w czasie ciąży

Zdrowa dieta w czasie ciąży

Prawidłowe odżywianie w czasie ciąży odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju płodu. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna dostarczać wszystkie (...) składniki odżywcze: białko, witaminy i sole mineralne. Prawidłowa dieta...

Minerały

Właściwości zdrowotne jabłek

Właściwości zdrowotne jabłek

Właściwe odżywianie w czasie ciąży odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju początkowo płodu, a następnie dziecka.