Trwa ładowanie...

Dieta bez węglowodanów. Na czym polega, dla kogo jest polecana?

 Ewa Rosiecka
26.01.2022 22:21
Dieta bez węglowodanów to restrykcyjna dieta eliminacyjna
Dieta bez węglowodanów to restrykcyjna dieta eliminacyjna (Adobe Stock)

Dieta bez węglowodanów to skuteczny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów i wyszczuplenie sylwetki. Dieta ta jest jednak bardzo restrykcyjna, a razem z kilogramami możemy stracić także zdrowie. Czym są węglowodany? Na czym polega ta dieta i jakie są jej zasady? Jak stosować dietę bez węglowodanów, aby sobie nie zaszkodzić?

spis treści

1. Na czym polega dieta bezwęglowodanowa?

Każdy z nas, aby zachować dobre zdrowie, powinien regularnie ćwiczyć, choćby kilka minut dziennie oraz zdrowo się odżywiać. Odpowiednia dieta powinna być zbilansowana i dostarczać nam wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Jednymi z nich są węglowodany. Czym one są?

Węglowodany (inaczej cukry) to ważne składniki diety, które dostarczają nam energii do działania. Znajdują się m.in. w owocach, warzywach, mleku oraz jego przetworach i oczywiście w słodyczach.

Jeśli przyjmujemy za dużo węglowodanów i prowadzimy głównie siedzący tryb życia, nie są one wydatkowane energetycznie i zamieniają się w tłuszcz. Poza względami estetycznymi tłuszcz ten układa się wokół narządów wewnętrznych i może doprowadzać do rozwoju niektórych chorób, takich jak cukrzyca czy insulinooporność.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Z pomocą przychodzą w takich sytuacjach różne diety, w tym także dieta bez węglowodanów. Na czym polega? Jest to sposób odżywiania, polegający na zmniejszeniu spożycia produktów dostarczających węglowodanów poniżej wartości podawanych jako oficjalnie rekomendowane.

Dieta norweska. Na czym polega, czy jest skuteczna?
Dieta norweska. Na czym polega, czy jest skuteczna?

Dieta norweska trwa równo czternaście dni i zwykle przynosi widoczne efekty. Niestety jest dość monotonna

przeczytaj artykuł

2. Jakie są zasady diety bez węglowodanów?

Dieta ta trwa od 7 do 21 dni. Nie powinniśmy jej wydłużać, aby uniknąć negatywnych skutków dla naszego zdrowia.

W pierwszej kolejności z jadłospisu eliminujemy cukier. Nie tylko w czystej postaci, ale także ten występujący w produktach takich jak mąka i jej przetwory (chleb, bułki, płatki śniadaniowe, makarony), kaszę i ryż.

Z diety wyłączamy również niektóre owoce, zawierające cukier, takie jak czereśnie czy banany, owoce kandyzowane i suszone, a także niektóre warzywa, np. ziemniaki. W diecie tej zabronione są wszelkie wyroby cukiernicze, fast foody, słodkie jogurty i soki.

Jakie produkty możemy jeść zatem w trakcie diety bez węglowodanów?

  • nabiał (w tym sery twarogowe, kefiry, jogurty naturalne);
  • jaja;
  • ryby;
  • orzechy;
  • mięso;
  • warzywa niezawierające skrobi (pomidory, brokuły, kalafior, szparagi, sałata, ogórki).

Do picia zalecana jest woda, między posiłkami możemy pić czarną kawę ewentualnie z małą ilością mleka lub śmietanki. Jeśli odczuwamy głód, śmietankę możemy dodawać bez żadnych ograniczeń. Możemy pić kawę z masłem lub olejem kokosowym (tzw. bulletproof coffee).

Okazjonalnie dozwolone jest białe lub czerwone wino wytrawne, gin, wódka brandy i whisky, lecz podawane jedynie z sokiem z limonki lub z wodą.

3. Komu zalecana jest dieta bez węglowodanów?

Szczególnie zalecana jest cukrzykom typu I i II, a także, pod kontrolą lekarza, osobom pragnącym zrzucić zbędne kilogramy. Dieta ta pozwala schudnąć bez męczącego uczucia głodu.

Najbardziej restrykcyjna dieta - katogeniczna, zalecana jest osobom cierpiącym na lekooporną padaczkę, jednak zawsze pod kontrolą lekarza.

4. Kto nie powinien przechodzić na dietę bez węglowodanów?

Z pewnością nie mogą z diety bez węglowodanów korzystać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Nie powinny decydować się na nią również osoby z niedoczynnością tarczycy oraz młodzi ludzie w okresie wzrostu, ponieważ węglowodany są im niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Nie jest wskazana dzieciom uczącym się, ponieważ brak węglowodanów może powodować dekoncentrację i problemy z pamięcią. Nie jest też dobrym rozwiązaniem dla osób pracujących fizycznie, ponieważ węglowodany to dla nich główne źródło energii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze