Trwa ładowanie...

Dawanie klapsów może niszczyć mózg dzieci. Pediatrzy alarmują

Avatar placeholder
08.02.2022 11:47
Doświadczenie przemocy fizycznej w dzieciństwie może prowadzić do trwałych uszkodzeń w mózgu
Doświadczenie przemocy fizycznej w dzieciństwie może prowadzić do trwałych uszkodzeń w mózgu (123rf.com)

Dawanie dzieciom klapsów, pomimo że stanowi przemoc fizyczną, przez wiele osób wciąż jest usprawiedliwiane, a nawet chwalone jako skuteczna metoda wychowawcza. Nowe ustalenia pediatrów wskazują na drastyczne skutki, jakie mogą powodować klapsy: zmiany w mózgu dziecka, agresję, myśli samobójcze i zachowania autodestrukcyjne.

spis treści

1. Dawanie klapsów dzieciom

Opinie pediatrów w kwestii klapsów są jednoznaczne. Takie doświadczenia mogą zostawiać u dzieci trwałe zmiany w mózgu, powodować agresję, autoagresję, zachowania samobójcze i autodestruktywne.

American Academy of Pediatrics apeluje, żeby rodzice pod żadnym pozorem nie dawali dzieciom klapsów, nie uderzali, nie policzkowali, jak również żeby nie stosowali przemocy psychicznej. Groźby, obrażanie, upokarzanie, poniżanie dzieci ma takie same długofalowe skutki, jak przemoc fizyczna.

20 lat badań nie pozostawia wątpliwości. Dzieci bite odpowiadają agresją. Zmiany w mózgu w postaci zmniejszenia ilości substancji (istoty) szarej oraz wysoki poziom hormonów stresu prowadzą w przyszłości do destrukcyjnych zachowań u nastolatków. Młodzież może cierpieć na depresję, mieć skłonności do uzależnień, skłonności samobójcze i przejawiać agresję.

Zobacz film: "Smartphony i tablety niszczą psychikę dzieci"

American Academy of Pediatrics ostro wypowiada się przeciwko karom fizycznym. Ostrzega, że mogą mieć one skutki na długie lata i prowadzić do trwałych zmian w mózgu dzieci. Efektem mogą być skłonności samobójcze, zachowania agresywne i podatność na nadużywanie substancji odurzających.

Dzieci powinny mieć wpajane zasady i wyznaczane zdrowe granice, ale bez żadnych form przemocy ze strony rodziców.

Zobacz też: Kary w przedszkolu

2. Skutki klapsów

Nawet klaps, przez wiele osób uważany za "niewinny", a niekiedy wręcz jakoby "pożądany" jako metoda wychowawcza, może powodować zarówno wzrost zachowań agresywnych, jak i autoagresywnych. Badania prowadzone na przestrzeni dwóch ostatnich dekad nie pozostawiają w tej kwestii najmniejszych wątpliwości.

Na szczęście badania pokazują również, że rodzice odchodzą od stosowania przemocy fizycznej i że preferują raczej ustalanie logicznego i czytelnego systemu kar i nagród dla dzieci. Wśród kar, które mogą oddziaływać na dziecko, lecz nie są szkodliwe, wymienia się skracanie czasu oglądania telewizji lub korzystania z innych mediów czy też odkładanie ulubionych zabawek.

Mimo że niektórzy argumentują, iż w dzieciństwie dostawali kary fizyczne i "nic im się nie stało", American Academy of Pediatrics udowadnia, że klapsy nie tylko są nieskuteczne jako środek wychowawczy, ale są w dłuższej perspektywie szkodliwe.

Kary fizyczne w dzieciństwie mogą skrzywdzić dziecko i spaczyć jego funkcjonowanie i postrzeganie świata przez resztę życia.

Zobacz też: Kary cielesne wobec dzieci w świetle polskiego prawa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze