Trwa ładowanie...

Dane GUS na temat samobójstw: kto, dlaczego i w jaki sposób odbiera sobie życie w Polsce? Raport jest wstrząsający

GUS opublikował wyniki badań dotyczących portretu samobójcy. W 2016 roku zanotowano więcej zgonów w wyniku samobójstwa niż nawet w wyniku wypadków samochodowych. Jak wygląda raport w szczegółach?

Zobacz film: "Nieleczony ból może nawet doprowadzić do samobójstwa"

Z podanych statystyk wynika, że najczęściej prób samobójczych dopuszczają się żonaci mężczyźni w wieku 30-49 lat. Komenda Główna Policji odnotowała w 2016 roku aż 9861 prób samobójczych. Ponad połowa z nich, bo około 55% zakończyła się śmiercią. Raport wskazuje także, że aż 85,8 proc. samobójstw zostało popełnionych przez mężczyzn.

Zobacz również:

Wyniki badań wskazały, że odebrać sobie życie najczęściej próbowały osoby żonate/zamężne (3401) i 2078 z nich zakończyło się zgonem. Niewiele mniej (3361) prób samobójczych próbowali kawalerowie i panny. Próby te spowodowały śmierć 1529 osób. Najmniej prób samobójczych dokonywały osoby w separacji (32).

12-latka popełniła samobójstwo. Transmitowała je na żywo w internecie
12-latka popełniła samobójstwo. Transmitowała je na żywo w internecie [5 zdjęć]

Katelyn Nicole Davis z Cedartown w Georgii popełniła samobójstwo, które transmitowała na żywo i postanowiła...

zobacz galerię

Raport GUS stwierdza: „Najwięcej prób samobójczych (3686) podejmowały osoby między 30 a 49 rokiem życia. W tej grupie wiekowej zgonem zakończyło się 1783 próby. W grupie osób do 18 roku życia próbę samobójczą podjęło 475 osób, zgonem zakończyły się 103 próby. Natomiast osoby w grupie wiekowej 50-69 lat podjęły 2827 prób samobójczych, spośród których 2027 zakończyło się zgonem”.

Jeżeli chodzi o poszczególne województwa, sytuacja wygląda następująco. Największa liczba prób samobójczych dokonana została w woj. śląskim (1436), natomiast najmniejszą liczbę (244) odnotowano w woj. opolskim. Wskaźnik prób samobójczych w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, miał najwyższą wartość (53,4) w województwie świętokrzyskim, najniższą natomiast (15,8) w woj. wielkopolskim.

GUS wskazuje, że najwięcej (771) prób samobójczych zakończonych śmiercią, odnotowano w województwie mazowieckim. Najmniej (129) było ich w województwie opolskim. W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, największy wskaźnik samobójstw zakończonych zgonem zarejestrowano w woj. lubuskim i świętokrzyskim (blisko 17), a najniższy (ponad 11) w woj. podkarpackim oraz wielkopolskim.

Z raportu GUS możemy dowiedzieć się, że najczęstszym sposobem popełniania samobójstwa było powieszenie się. Drugim sposobem, było rzucenie się z wysokości, które spowodowało śmierć 344 osób. 100 osób popełniło samobójstwo poprzez rzucenie się pod pojazd, 71 w wyniku samookaleczenia, natomiast 70 osób się zastrzeliło.

66 zgonów spowodowane było zażyciem środków nasennych, natomiast 65 osób dokonało samobójstwa poprzez utopienie. Śmierć 51 osób spowodowało uszkodzenie układu krwionośnego, 21 zgonów nastąpiło w wyniku zatrucia się gazem, a 13 osób odebrało sobie życie poprzez zażycie trucizny.

W raporcie czytamy, że najczęstszym powodem samobójstwa była choroba psychiczna. Duża liczba osób odebrała sobie życie z powodów problemów rodzinnych oraz z powodu przewlekłej choroby.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.