Trwa ładowanie...

Czynnik, który najbardziej wpływa na IQ dziecka. Badacze potwierdzają

Avatar placeholder
21.04.2024 18:35
Po kim dziedziczona jest inteligencja?
Po kim dziedziczona jest inteligencja? (Getty Images)

Temat dziedziczenia inteligencji fascynuje ludzi od dawna. Już lata 80 XX wieku dały odpowiedź, że inteligencję odziedzicza się przede wszystkim po matce. Takiego zdania są brytyjscy, szwedzcy oraz niemieccy badacze, którzy swoje wnioski poprzedzili licznymi badaniami w tym kierunku.

spis treści

1. Inteligencja a matczyna miłość

Mamę oraz jej potomstwo łączy niezwykła więź, która rozpoczyna się na długo przed rozwiązaniem. Specjaliści z Uniwersytetu w Waszyngtonie niemal siedem lat badali pewne zależności, a następnie doszli do wniosku, iż matczyna miłość pobudza u dziecka część mózgu odpowiedzialną za zdolność do nauki oraz zapamiętywania.

Dzieci, których matki odpowiednio troszczyły się o ich potrzeby emocjonalne miały część mózgowia, określaną jako hipokamp, o 10 proc. większą aniżeli te, których matki nie wykazywały takiego zaangażowania i bliskości. Oziębłość i niedostępność matki oddziaływały więc na dziecko w sposób negatywny.

Trzeba pamiętać, że to właśnie matka odgrywa kluczową rolę w pierwszych miesiącach i latach życia dziecka. Rozwój układu nerwowego malucha rozpoczyna się jednak dużo wcześniej, bo jeszcze w okresie prenatalnym. Jeśli więc ciężarna cierpi na przewlekły i silny stres, prowadzi niezdrowy tryb życia, nieodpowiednio się odżywia lub spożywa alkohol, to jej potomstwo może na tym ucierpieć.

2. Dziedziczenie IQ

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Roberta Lehrke, geny odpowiedzialne za inteligencję skupione są w chromosomie X. Także tutaj znajdują się również patologie wynikające z możliwości poznawczych, co dowodzili niemieccy badacze z Uniwersytetu Ulm.

Eksperci działający w Glasgow poddali analizie badania, w których wzięło udział 12. tys. młodych ludzi mieszczących się w przedziale wiekowym 14-22 lata. Znaczenie miało wykształcenie, status społeczno-ekonomiczny, a nawet kolor skóry. Mimo to, kluczowym wskaźnikiem inteligencji okazało się IQ mamy. Szacuje się, że dziedziczonych jest aż 40-60 proc. inteligencji. Pozostałe procenty dotyczą cech środowiskowych, ekonomicznych, społecznych i osobowościowych. Żeby się rozwijać, maluch musi mieć także dobre warunki.

3. Co z ojcami?

Pojawia się więc pytanie, co z ojcami? Ich rola również nie powinna zostać zbagatelizowana. Już ich obecność oraz dobra relacja z dzieckiem daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa, a to z pewnością przekłada się na prawidłowy rozwój.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze