Czym charakteryzuje się schizofrenia przewlekła?

Można wyróżnić wiele rodzajów schizofrenii. Do najczęściej występujących należą: schizofrenia paranoidalna, katatoniczna, przewlekła. Schizofrenia jest przewlekłym zaburzeniem psychicznym, które po raz pierwszy pojawia się zazwyczaj w okresie dojrzewania i ma tendencję do późniejszych nawrotów. Ma ona charakter indywidualny i zależy od pacjenta, sposobu leczenia, podejścia do terapii. Nerwice lękowe mogą być objawem schizofrenii, ale także mogą być jej przyczyną.

1. Schizofrenia przewlekła

5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka [6 zdjęć]

U dzieci zaburzenia psychiczne przebiegają inaczej niż u dorosłych, dlatego trudno je od razu wychwycić....

zobacz galerię

Niektóre nerwice lękowe mogą przyczynić się do pojawienia się schizofrenii, która może występować w wielu rodzajach: paranoidalna, katatoniczna, prosta, rezydualna. Oprócz tego można wyróżnić podział na schizofrenię ostrą i przewlekłą. Przewlekła charakteryzuje się tym, że: • jest schorzeniem długotrwałym, w którym objawy rozwijają się powoli, lecz systematycznie, • nie można określić jednej przyczyny, która spowodowała i zainicjowała jej wystąpienie, • bardzo ciężko jest dokładnie określić jej początek, • pacjent stopniowo zamyka się w swoim świecie i wycofuje się z życia społecznego, • przed zapadnięciem na tę chorobę można zaobserwować u pacjenta zaburzenia społeczne, zaburzenia relacji, skłonność do izolacji, nieśmiałość. Najczęściej za schizofrenię przewlekłą uważa się chorobę, w której hospitalizacja trwa dłużej niż dwa lata. Podstawowa trudność z odpowiednim rozpoznaniem jest taka, że schizofrenia przewlekła nie różni się zbytnio od schizofrenii ostrej.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Schizofrenię przewlekłą trzeba leczyć
Schizofrenię przewlekłą trzeba leczyć

2. Diagnozowanie schizofrenii przewlekłej

Rozpoznanie najczęściej opiera się na tym, w jakim tempie rozwija się choroba i jak długo utrzymują się jej objawy. Choroba, która rozwija się powoli, a jej objawy utrzymują się dłużej, jest uznawana za schizofrenię przewlekłą. Nieleczona schizofrenia przewlekła może doprowadzić do całkowitej degradacji osobowości chorego. W jej wyniku chory może utracić zdolność samodzielnego funkcjonowania. Dlatego im szybciej zostanie ona zdiagnozowana i im szybciej zostanie rozpoczęte leczenie, tym lepsze efekty można osiągnąć.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.