Czym charakteryzuje się schizofrenia przewlekła?
Można wyróżnić wiele rodzajów schizofrenii. Do najczęściej występujących należą: schizofrenia paranoidalna, katatoniczna, przewlekła. Schizofrenia jest przewlekłym zaburzeniem psychicznym, które po raz pierwszy pojawia się zazwyczaj w okresie dojrzewania i ma tendencję do późniejszych nawrotów. Ma ona charakter indywidualny i zależy od pacjenta, sposobu leczenia, podejścia do terapii. Nerwice lękowe mogą być objawem schizofrenii, ale także mogą być jej przyczyną.
1. Schizofrenia przewlekła
Niektóre nerwice lękowe mogą przyczynić się do pojawienia się schizofrenii, która może występować w wielu rodzajach: schizofrenia paranoidalna, katatoniczna, prosta, rezydualna. Oprócz tego można wyróżnić podział na schizofrenię ostrą i przewlekłą. Przewlekła charakteryzuje się tym, że:
- jest schorzeniem długotrwałym, w którym objawy rozwijają się powoli, lecz systematycznie,
- nie można określić jednej przyczyny, która spowodowała i zainicjowała jej wystąpienie,
- bardzo ciężko jest dokładnie określić jej początek,
- pacjent stopniowo zamyka się w swoim świecie i wycofuje się z życia społecznego,
- przed zapadnięciem na tę chorobę można zaobserwować u pacjenta zaburzenia społeczne, zaburzenia relacji, skłonność do izolacji, nieśmiałość.
Najczęściej za schizofrenię przewlekłą uważa się chorobę, w której hospitalizacja trwa dłużej niż dwa lata. Podstawowa trudność z odpowiednim rozpoznaniem jest taka, że schizofrenia przewlekła nie różni się zbytnio od schizofrenii ostrej.
2. Diagnozowanie schizofrenii przewlekłej
Rozpoznanie najczęściej opiera się na tym, w jakim tempie rozwija się choroba i jak długo utrzymują się jej objawy. Choroba, która rozwija się powoli, a jej objawy utrzymują się dłużej, jest uznawana za schizofrenię przewlekłą.
Nieleczona schizofrenia przewlekła może doprowadzić do całkowitej degradacji osobowości chorego. W jej wyniku chory może utracić zdolność samodzielnego funkcjonowania. Dlatego im szybciej zostanie ona zdiagnozowana i im szybciej zostanie rozpoczęte leczenie, tym lepsze efekty można osiągnąć.