Po tacie, czy po mamie? Wiemy, po kim dziecko dziedziczy otyłość
Z przeprowadzonych niedawno badań wynika, że skłonność do otyłości dziewczynki dziedziczą po swoich matkach. Można to zauważyć już wtedy, gdy dziecko ma cztery lata. Czy podobnie jest, gdy ojciec dziecka cierpi na otyłość? Czy synowie również dziedziczą tę chorobę?
1. Czy otyłość jest dziedziczna?
Od dawna wiadomo, że matki dzieci z otyłością lub nadwagą także borykają się z nadmiarem kilogramów. Przeprowadzono na ten temat sporo badań, jednak większość z nich brała pod uwagę głównie BMI (wskaźnik masy ciała), bez pomiarów tkanki tłuszczowej i koncentrowała się głównie na matkach. Nie było wiadomo, czy podobnie jest w przypadku otyłości ojca i czy dotyczy to w takim samym stopniu dziewczynek i chłopców.
Brytyjscy badacze z Uniwersytetu w Southampton podeszli do zagadnienia nieco inaczej. Postanowili zbadać powiązania na linii matka - dziecko i ojciec - dziecko. Zrobili to poprzez analizę składu ciała we wczesnym dzieciństwie, a nie tylko poprzez wskaźnik masy ciała.
Badanie to głównie objęło ludzi o białej skórze, dlatego nie można uogólniać wyników na wszystkie grupy. Artykuł na temat tego badania opublikowało czasopismo: "The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism".
2. Córki dziedziczą po matce
Badacze zmierzyli masę tłuszczową, masę beztłuszczową oraz BMI u córek i synów w wieku czterech lat (przed tzw. odbiciem otyłości), następnie w wieku od sześciu do siedmiu lat (w okolicach odbicia tkanki tłuszczowej) i kolejny raz w wieku od ośmiu do dziewięciu lat (przed lub na samym początku okresu dojrzewania). Podobne parametry sprawdzano u rodziców, gdy ich dzieci miały od ośmiu do dziewięciu lat.
Współautorka badania dr RebeccaJ. Moon stwierdziła, że odkryto w ten sposób silny związek między masą tłuszczową matek i ich córek, ale nie synów. Dziewczynki w wieku od czterech do dziewięciu lat miały wysoką masę tłuszczową i wysoki wskaźnik BMI w przypadku, gdy ich matki były otyłe.
Zależności tej nie zauważono ani między matkami i synami, ani pomiędzy ojcami i synami lub córkami. Można więc powiedzieć, że dziewczynki dziedziczą po matce skłonność do nadwagi lub otyłości.
Dr Moon w artykuje pisze: "Wydaje się, że relacja matka - córka, jeśli chodzi o skłonność do otyłości, zostaje ustalona w wieku czterech lat, dlatego koniecznie trzeba na to zwracać uwagę i nakłaniać matki do zrzucenia nadmiaru kilogramów jeszcze w okresie okołopoczęciowym".
Warto pamiętać, że otyłość lub nadwaga w dzieciństwie często wiąże się z nadmiarem kilogramów dorosłym życiu, jak również z chorobami układu krążenia, rozwojem cukrzycy typu 2, nowotworami oraz chorobą zwyrodnieniową stawów.
Ewa Rosiecka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl