Trwa ładowanie...

Czy mieszkańcom Wrocławia grozi zamach terrorystyczny? Służby już ćwiczą

 Magdalena Bury
Magdalena Bury 04.12.2018 11:05
Służby już ćwiczą
Służby już ćwiczą (123rf)

W połowie lipca we Wrocławiu odbędą się 10. Światowe Igrzyska Sportowe "The World Games 2017". Do miasta przyjedzie kilka tysięcy sportowców z całego świata. W związku z tym już teraz odpowiednie służby prowadzą szkolenia. Chcą być przygotowani na ewentualne zamachy terrorystyczne. Na przystankach zawisły plakaty z instrukcjami dla mieszkańców.

1. Święto sportowców

20-30 lipca 2017 roku to dla mieszkańców Wrocławia ważny czas. Na międzynarodowe, sportowe święto przyjedzie do miasta duża liczba obcokrajowców. Pododdziały Sił Zbrojnych RP, Pododdziały Antyterrorystyczne Policji, Państwowej Straży Pożarnej i służb ratowniczych już ćwiczą.

Nie chcą dopuścić do ewentualnego zamachu terrorystycznego. Jednym z elementów kampanii było umieszczenie w wielu punktach miasta informacji dot. pierwszej pomocy i zachowania się w sytuacji kryzysowej.

Zobacz również:

Zupki chińskie pod lupą. Wspólnie z dietetykiem sprawdzamy ich skład

Zobacz film: "Ataki terrorystyczne w Europie. Skąd pochodzili zamachowcy?"

- Przed nami duża impreza, więc to całkowicie normalne, że takie działania są podejmowane. Musimy być przygotowani na każdą ewentualność – mówi dla WP abcZdrowie Kacper Cecota, rzecznik prasowy Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego Światowych Igrzysk Sportowych 2017.

Sprawdź też:

Sprawdź, jak rozpoznać boreliozę, gdy nie pojawia się rumień

2. Co robić w sytuacji zagrożenia?

Za poradnikami stoi Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia. Z plakatów dowiemy się, jak zachować się w trakcie zagrożenia zamachem terrorystycznym, podczas strzelania z broni palnej czy w przypadku pojmania i ataku nożem. Instrukcje dla mieszkańców miasta są dostępne, np. na przystankach autobusowych.

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na dziecko w domu?
Jakie niebezpieczeństwa czyhają na dziecko w domu? [7 zdjęć]

To w domu dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem dzieci w wieku od 1 do 5 lat. Wielu najmłodszych

zobacz galerię

Jak wynika z plakatów przygotowanych przez CZK, podczas strzałów czy ataku napastnika powinniśmy: "uciekać, ukrywać się lub w ostateczności podjąć walkę". Następnie "pomóc innym, zwiększając szanse na przeżycie".

Staliśmy się zakładnikami? W takim wypadku nie powinniśmy stawiać oporu i dyskutować. Należy za to wykonywać polecenia i przede wszystkim unikać kontaktu wzrokowego.

Plan reagowania w sytuacji zagrożenia
Plan reagowania w sytuacji zagrożenia (CZK)

Chcesz zmienić pozycję lub pomóc drugiej osobie? Zawsze pytaj o zgodę. Jeżeli jesteś świadkiem szturmu policji, nie uciekaj ani nie przenoś żadnych bagaży. Wykonuj tylko polecenia policjantów.

Pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc (CZK)

Poradniki nawołują też do przeprowadzania prawidłowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Przypominają, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc osoby poszkodowanej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze