Czekoladki Kinder rakotwórcze?

Organizacja konsumencka Foodwatch wezwała markę Ferrero, jak również Lindt i Schokohappen do usunięcia z półek sklepowych niektórych swoich produktów. Chodzi przede wszystkim o batonikiKinder Riegel”, pralinyFioretto Nougat Minis” oraz czekoladęSun Rice“.

W wymienionych produktach stwierdzono bowiem obecność substancji kancerogennej. Chodzi o Mineral Oil Aromatic Hydrocarbons (MOAH), który to olej mineralny węglowodorów aromatycznych został przez Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności uznany za substancję o potencjalnym działaniu rakotwórczym.

Polecane wideo:

Badania nad MOAH trwają. Wiadomo, że oleje mineralne tego typu negatywnie wpływają na ludzki organizm. Istnieje podejrzenie, że mogą one prowadzić do chronicznych stanów zapalnych, lecz teza ta nie została jeszcze ostatecznie udowodniona.

Producenci ulubionych słodyczy dzieci odpierają zarzuty. Nie zdejmą swoich produktów ze sklepowych półek.

Nierówna walka z MOAH

Chemiczne substancje, w tym MOAH, przedostały się do żywności poprzez zastosowanie w procesie produkcji opakowań z recyklingu. Papier pochodzący z makulatury zawiera bowiem domieszkę farb, rozpuszczalników, środków klejących.

Groźne dla zdrowia substancje przenikają do żywności, mimo iż producenci stosują różnego rodzaju bariery ochronne, np. wkładki lub torebki foliowe. Efektem tego jest ich wykrycie w zapakowanym pożywieniu na drodze wnikliwych analiz laboratoryjnych.

Badania nad zawartością MOAH w kartonach prowadził dr Koni Grob z laboratorium ds. bezpieczeństwa żywności w Zurychu. Pobrał on blisko 120 próbek suchego jedzenia, które znajdowały się na półkach niemieckich supermarketów, a które przechowywane były w pudełkach wyprodukowanych z przetworzonej makulatury. Badacz znalazł w żywności MOAH, i to w dawce średnio 10 mg/kg.

Producenci żywności wskazują, że pewnym rozwiązaniem problemu może być stosowanie celulozowej powłoki foli, która – jak dowiodły wnikliwe analizy – jest w stanie zapewnić naturalną ochronę przed przenikaniem olejów mineralnych do żywności.

Oleje mineralne nie tylko w batonikach

To nie pierwsza publiczna informacja o wykryciu olejów mineralnych w produktach spożywczych. Kilka miesięcy temu ta sama organizacja konsumencka analizom poddała płatki śniadaniowe.

Zanieczyszczenie żywności nasyconymi olejami mineralnymi (MOSH) stwierdzono w czterech produktach marki Kellogg (ich stopień w przypadku „Kellogg Special K” określono jako silny, w przypadku trzech pozostałych – „Kellogg’s Frosties”, „Kellogg’s Smacks” i „Kellogg’s Cornflakes” – wykryto śladowe ilość zanieczyszczeń).

MOSH to druga obok MOAH substancja potencjalnie niebezpieczna, która przenika do żywności.

Eliminacja olejów mineralnych z żywności to dla producentów prawdziwe wyzwanie. Jest to bowiem produkt uboczny, powstający w procesie produkcji.

Mimo iż substancje te uznano za szkodliwe, nie istnieją przepisy, które regulują poziom ich zawartości w produktach spożywczych.

Prawo dopuszcza stosowanie zadrukowanych opakowań z papieru i tektury do bezpośredniego i pośredniego kontaktu z żywnością. Warunkiem jest jednak nieprzesączanie się składników farb do produktów spożywczych.

W przypadku MOAH i MOSH sytuacja jest o tyle trudna, że są to substancje niewidoczne gołym okiem. Papier jest w stanie je wchłonąć, a stąd już prosta droga do opakowanego nim jedzenia.

Foodwatch jest organizacją europejską, która prowadzi działalność w zakresie ochrony praw konsumentów w zakresie jakości jedzenia. Istnieje od 2002 roku. Założona została w Berlinie przez Thilo Bode, byłego dyrektora Greenpeace. Organizacja ma swoje siedziby terenie Niemiec, Holandii i Francji.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Menu dla przedszkolaka
Menu dla przedszkolaka

Obiad dla przedszkolaka

Obiad dla przedszkolaka

niż ich białe odpowiedniki. Menu przedszkolaka powinno być urozmaicone, aby mieć pewność, że zapewniamy dziecku różnorodne składniki odżywcze, potrzebne (...) . Pomysł na obiad dla dziecka to także kotleciki z cukinii,...

Menu dla przedszkolaka

Kolacja dla przedszkolaka

się, by był smaczny, aby dziecko nie grymasiło. Sposobem na niejadka jest przyrządzanie ładnych, kolorowych potraw, urozmaicających menu przedszkolaka. Kolacja dla dziecka może być przyrządzona z jajek lub na słodko....

Menu dla przedszkolaka

Podwieczorek dla dziecka

Podwieczorek dla dziecka

Podwieczorek powinien być najprzyjemniejszym posiłkiem dnia - smakołykiem, na który dziecko przychodzi do domu punktualnie i dla którego zrobi wszystko (nawet będzie grzeczne cały dzień). Jednak, aby ten pyszny posiłek nie przerodził się w zupełne czekoladowe...

Menu dla przedszkolaka

Przekąska dla dziecka

Przekąska dla dziecka

Podwieczorek powinien być najprzyjemniejszym posiłkiem dnia - smakołykiem, na który dziecko przychodzi do domu punktualnie i dla którego zrobi wszystko (nawet będzie grzeczne cały dzień).

Menu dla przedszkolaka

6 mitów dotyczących odżywiania dzieci

6 mitów dotyczących odżywiania dzieci

Ze wszystkich stron dobiegają do nas różne doniesienia dotyczące odpowiedniego żywienia. Aby nie pogubić się w tych informacjach, warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym zapewnimy dziecku odpowiednią dietę i tym samym zdrowy rozwój. Istnieje kilka...

Menu dla przedszkolaka

Napoje dla dzieci

Napoje dla dzieci

. Do tego celu stosują piramidę żywieniową, która niestety nie wskazuje, co należy podawać dziecku do picia. Menu przedszkolaka to nie tylko jedzenie, ale i picie - woda, soki, herbaty. Tu powstaje pytanie: jakie napoje...

Menu dla przedszkolaka

Jajeczna rolada, czyli śniadanie doskonałe

Jajeczna rolada, czyli śniadanie doskonałe

To śniadaniowe danie zawiera wszystkie składniki, których potrzebować będzie twoje dziecko, żeby mieć siłę do zabawy, nauki i poznawania nowych rzeczy, a także do walki z chorobami. A do tego jest bardzo atrakcyjne wizualnie, co jak wiemy, w przypadku...

Menu dla przedszkolaka

Tęczowe tosty serowe - hit internetu

Tęczowe tosty serowe - hit internetu

tosty. Danie doskonałe na wiosenne śniadanie dla przedszkolaków. Będzie również atrakcją podczas przyjęć urodzinowych czy rodzinnego pikniku