Trwa ładowanie...

Czarnek planuje reformę. "Nie może być tak, że nauczyciel w wiosce, zarabia tyle samo co w Kielcach"

 Maria Krasicka
26.01.2023 11:18
Czarnek dzieli nauczycieli? "Pogrzebał się tą wypowiedzią"
Czarnek dzieli nauczycieli? "Pogrzebał się tą wypowiedzią" (GettyImages)

Coraz więcej osób dostrzega pilną potrzebę naprawy systemu edukacji - to już nie tylko grzmiący pedagodzy, czy rodzice uczniów, ale również osoby, które nie są związane w żaden sposób ze szkołą. Co ciekawe problem zauważył również sam szef MEiN, który w przeciwieństwie do poprzedników nie zamierza jedynie poprzestać na zmianach w lekturach obowiązkowych lub tworzyć sztuczne reformy podziału klas. Przemysław Czarnek zamierza zreformować status nauczycieli.

Czarnek planuje reformę edukacji
Czarnek planuje reformę edukacji (GettyImages)

1. Reforma edukacji Czarnka

Minister Przemysław Czarnek zauważył, że nauczyciele zasługują na równe traktowanie, lepsze zarobki i przede wszystkim mniej biurokracji. Ponadto "nie można utrzymywać statusu zawodowego nauczyciela, który ma jedno z najniższych pensum we wszystkich krajach OECD", a różnice w zarobkach i godzinach pracy między polskimi a np. niemieckimi nauczycielami trzeba niwelować.

- Nikt nie chce, żeby nauczyciel pracował więcej, tylko inaczej: więcej nauczyciela dla ucznia, więcej nauczyciela w szkole, mniej nauczyciela w domu, mniej - dla biurokracji - podkreślił minister podczas wizyty 23 stycznia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, gdzie wygłosił wykład pt. "Kierunki rozwoju systemu edukacji".

Zobacz film: "Prof. Zajkowska o powikłaniach po grypie. Najczęstsze są zapalenie zatok i ucha"

Minister stwierdził również, że kompleksowa reforma jest potrzebna, by zawód nauczyciela nie był tak bardzo zbiurokratyzowany, jak obecnie. W tym celu chce wprowadzić 40-godzinny tydzień pracy, ale czas ten ma być poświęcony głównie nauczaniu.

- Musimy doprowadzić do sytuacji, w której w ramach swojego 40-godzinnego czasu pracy, nie więcej, nauczyciel będzie miał więcej czasu dla ucznia - podkreślił Czarnek. - Więcej pensum, lekcje przy tablicy, dużo mniej biurokracji, więcej nauczyciela dla ucznia i dużo większe wynagrodzenia - dodał.

2. Karta Nauczyciela i wynagrodzenia nauczycieli

Z kolei, jeśli chodzi o wynagrodzenia dla nauczycieli, tu również minister znalazł rozwiązanie - konieczna jest reforma Karty Nauczyciela, ponieważ jest "przestarzała, archaiczna i broniona przez związki zawodowe", a ponadto "wypacza wszystkie zasady sprawiedliwego wynagradzania nauczycieli".

Przypomnijmy Karta Nauczyciela to ustawa, która reguluje wszelkie obowiązki, prawa, stopnie awansu zawodowego oraz wynagrodzenie nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach edukacyjnych, ośrodkach wychowawczych, czy zakładach poprawczych.

Ponadto, by zachęcić młodych nauczycieli do pracy w szkole, Czarnek zaznaczył, że ministerstwo już teraz, tylko w ostatnim roku podniosło wynagrodzenia o średnio 35 proc. (w praktyce oznacza to, że osoby po studiach magisterskich, z przygotowaniem pedagogicznym, ale bez żadnego stopnia awansu zarabiają 3424 zł brutto (2 664 zł netto).

3. Dzielenie nauczycieli

Z postulatami o równym traktowaniu, godnych zarobkach i ograniczeniem biurokracji zgodzi się każdy, kto kiedykolwiek przyjrzał się systemowi, jaki panuje w polskiej szkole. Jednak dziwić może sposób, w jaki minister zamierza do tego dojść.

- Nie może być tak, że nauczyciel w Kielcach w liceum mający w klasie maturalnej 30 uczniów, czy nauczyciel pracujący w Ostrowcu Św. w szkole podstawowej mający pod opieką 30 dzieci, których przygotowuje do egzaminu ośmioklasisty, zarabia tyle samo, albo mniej, co nauczyciel, z całym szacunkiem, wychowania fizycznego w wiosce, gdzie w klasie jest pięcioro dzieci - powiedział Czarnek. - I ten nauczyciel, który uczy troje uczniów WF-u, zarabia więcej [...]. To są kosmiczne różnice i niesprawiedliwość, która dzisiaj występuje i którą trzeba zniwelować - podkreślił.

4. Komentarze użytkowników

Wypowiedź Przemysława Czarnka wywołała niemałe oburzenie wśród internautów zgromadzonych na portalu Infor.pl. W komentarzach pozostawionych pod artykułem Pana Tomasza Króla można wyczytać, że minister edukacji i nauki pokazał jedynie, iż chce skłócić i tak podzielone już środowisko nauczycieli, a z idyllicznej wizji przedstawionej we wcześniejszych punktach konferencji nie pozostało nic.

"Pan Czarnek jak zwykle odrealniony od rzeczywistości. Nikt nie będzie chciał przyjść do pracy w małej miejscowości wiejskiej, ponieważ Czarnek chce różnicować pensję albo dobrzy nauczyciele pójdą do większych szkół. Kto straci w małych szkołach? Dziecko wiejskie. Super myślenie ministra z perspektywy Warszawy",

"Jak dla mnie pogrzebał się tą wypowiedzią. Niech spróbuje pracować głosem na sali z setką tupiących i krzyczących dzieci. Niech wyobrazi sobie, jak w takich warunkach zadbać o ich bezpieczeństwo [...] Dość już mam jątrzenia, napuszczania jednych na drugich, skłócania, dzielenia. To wychodzi rządzącym najlepiej. Gorzej z polepszaniem warunków, wynagradzaniem, motywowaniem... Skoro, jak sam podkreśla, jest 30 dzieci w klasach, to może tym należy się zająć i zmniejszyć ich liczebność?! Może choć raz spróbować wziąć przykład z pozytywnych wzorców i polepszyć warunki nauki?".

Przemysław Czarnek
Przemysław Czarnek (GettyImages)

- Chcemy, żeby zawód nauczyciela rzeczywiście był prestiżowym zawodem, bo [...] dobry nauczyciel jest potrzebny całej Polsce i przyszłości tego kraju, tylko że nauczyciel sprawiedliwie wynagradzany w ramach nowoczesnego statusu zawodowego nauczyciela. To jest potrzebne. Przed nami, w perspektywie kolejnych miesięcy, mam nadzieję, że tuż po zwycięskich wyborach październikowych, natychmiast do tej pracy przystąpimy - powiedział Czarnek.

Pozostaje mieć nadzieję, że chęci ministra będą pokrywały się z polepszaniem warunków i naprawą systemu edukacji, a nie skłócaniem środowiska nauczycielskiego, by ugrać kolejną kadencję. W przeciwnym razie stracą na tym jedynie kolejne pokolenia dzieci.

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze