Trwa ładowanie...

Podwyżki dla nauczycieli 2022. Czarnek: "Są nauczyciele, którzy zarabiają 7-8 tysięcy"

Avatar placeholder
01.04.2022 14:52
Podwyżki dla nauczycieli 2022
Podwyżki dla nauczycieli 2022 (East News)

Z projektu rozporządzenia ministra edukacji i nauki wynika, że minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym w zależności od stopnia awansu zawodowego ma wzrosnąć od 1 maja br. od 130 zł brutto do 178 zł brutto. Przemysław Czarnek ponownie zabrał głos w sprawie podwyżek dla nauczycieli. Wskazał winnego za brak porozumienia w tej sprawie.

spis treści

1. Brak porozumienia w sprawie podwyżek dla nauczycieli

W rozmowie z Kurierem Lubelskim, minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek stwierdził, że winę za brak porozumienia w sprawie podwyżek dla nauczycieli ponoszą m.in. związki zawodowe. Szef resortu zarzucił im, że wcale nie chronią interesów nauczycieli, bo gdyby tak było, to już dawno udałoby się uchwalić ustawę, która poprawiłaby status zawodowy nauczyciela.

- Proponowałem 36 proc. podwyżki wynagrodzeń zasadniczych, ale związki zawodowe dzisiaj, niestety wszystkie, nie są od tego, żeby chronić nauczycieli, tylko garstki tych, których reprezentują i ich interesów - powiedział minister edukacji.

- Akurat tym jest bardzo dobrze, bo to są nauczyciele z nadgodzinami, z dużym stażem, którzy zarabiają 7-8 tys. zł. To są grupy, które chronią związki zawodowe. Więc niech nie twierdzą, że zależy im na przyszłości zawodu nauczyciela. Bo gdyby tak było, to przystałyby na nasze propozycje, które były bardzo szerokie. I mówię to o wszystkich związkach, od ZNP po Solidarność - dodał.

Zgodnie z nowelizacją Karty Nauczyciela, uchwaloną w ubiegłym tygodniu przez Sejm, tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli ma wzrosnąć od 1 maja br. o 4,4 proc. Projekt nowelizacji Karty przygotowali posłowie PiS. Nowela ustawy będzie przedmiotem prac Senatu.

Podniesienie średniego wynagrodzenia powoduje konieczność znowelizowania przez ministra edukacji i nauki rozporządzenia o wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

2. Jakie jest minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela?

Załącznikiem do projektu rozporządzenia jest tabela, w której podanych jest 8 stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Uwzględnione są wszystkie cztery stopnie awansu zawodowego nauczycieli, tj. stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany, oraz dwa poziomy wykształcenia.

Zgodnie z nią minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z tytułem zawodowym magistra i przygotowanie pedagogicznym w zależności od stopnia awansu zawodowego ma wzrosnąć od 1 maja br. od 130 zł brutto do 178 zł brutto.

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty z takim poziomem wykształcenia ma od 1 maja br. wynosić 3079 zł brutto (wzrost o 130 zł brutto), nauczyciela kontraktowego - 3167 zł brutto (wzrost o 133 zł brutto), nauczyciela mianowanego - 3597 zł brutto (wzrost o 152 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego - 4224 zł (wzrost o 178 zł brutto).

Minimalne wynagrodzenie nauczyciela stażysty z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym wynosi obecnie 2949 zł brutto i jest niższe od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego od 1 stycznia 2022 r. - wynoszącego 3010 zł brutto.

Minimalne wynagrodzenie nauczyciela kontraktowego z takim poziomem wykształcenia wynosi obecnie 3034 zł brutto, nauczyciela mianowanego - 3445 zł brutto, a nauczyciela dyplomowanego - 4046 zł brutto.

Nauczyciele w obecnie obowiązującym rozporządzeniu płacowym są zaszeregowani w ośmiu grupach w zależności od stopnia awansu zawodowego i dwóch poziomach wykształcenia, w projektowanym rozporządzeniu będą w czterech grupach, gdyż z dwóch poziomach wykształcenia utworzony zostanie jeden.

Jakie jest minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela?
Jakie jest minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela? (Getty Images)

3. Ile wyniosą podwyżki dla nauczycieli?

Nauczyciele z tych grup zaszeregowania otrzymają podwyżki od 132 zł brutto do 599 zł brutto. Wśród ośmiu grup zaszeregowania sześć ma obecnie wynagrodzenie poniżej obowiązującego od 1 stycznia 2022 r. wynagrodzenia minimalnego.

Zgodnie z projektem minimalne wynagrodzenie zasadnicze dla nauczyciela z zawodowym tytułem magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego, z tytułem licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytułem licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, będącego nauczycielem stażystą ma od 1 maja br. wynosić 3010 zł brutto, będącego nauczycielem kontraktowym - 3079 zł brutto, będącego nauczycielem mianowanym - 3134 zł brutto, będącego nauczycielem dyplomowanym - 3678 zł.

W przypadku nauczyciela z zawodowym tytułem magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego, z tytułem licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym będącego stażystą oznacza to wzrost o 192 zł brutto, będącego nauczycielem kontraktowym - 256 zł brutto, będącego nauczycielem mianowanym - 132 zł brutto, będącego nauczycielem dyplomowanym - 155 zł brutto.

W przypadku nauczyciela z tytułem licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych oznacza to wzrost o 210 zł brutto, będącego nauczycielem kontraktowym - 261 zł brutto, będącego nauczycielem mianowanym - 293 zł brutto, będącego nauczycielem dyplomowanym - 599 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze