Trwa ładowanie...

Po mamie czy po tacie? Wiemy, po kim dziedziczymy inteligencję i urodę

Avatar placeholder
21.08.2024 14:03
Dziecko to wykapany tata? Pewne cechy wyglądu w znacznej mierze zależą od ojca
Dziecko to wykapany tata? Pewne cechy wyglądu w znacznej mierze zależą od ojca (Adobe Stock )

Wielu rodziców oczekujących narodzin dziecka zastanawia się, jak będzie wyglądać ich pociecha. Kolor oczu odziedziczy po mamie czy po tacie? Które z nich będzie bardziej przypominać z charakteru?

spis treści

1. Po mamie czy po tacie?

Pytań odnośnie genetyki jest cała masa, a badania w tej dziedzinie prowadzone są od wielu lat. Choć 50 proc. genów pochodzi od mamy, a 50 proc. od taty, nie wszystkie cechy dziedziczymy po równo.

Poszczególne cechy i wygląd fizyczny jako całość są silnie stronnicze w kierunku genów ojca. W rzeczywistości uważa się, że męskie geny są 60 proc. aktywniejsze od żeńskich.

Co więcej, na nasze geny wpływ mają również dziadkowie, a nawet starsze pokolenia. Naukowcom udało się ustalić, że cechy osobowości w przynajmniej 40 proc. zależą od usposobienia krewnych.

2. X czy Y?

Zobacz film: "Cechy, które dziedziczymy po mamie"

Niektóre cechy są przekazywane jedynie w linii żeńskiej, a inne w męskiej. Doskonałym przykładem jest tu płeć dziecka. Mama posiada chromosomy XX, a tata XY, więc to materiał mężczyzny determinuje, czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec.

Geny mężczyzny mogą decydować o inteligencji dziecka, gdyż wpływają na korę mózgową, która odpowiada za funkcje umysłowe. Wysoki iloraz inteligencji lub doskonała pamięć częściej pochodzi od ojca.

Genetyka odgrywa również rolę w chemii mózgu danej osoby. Jeśli mężczyzna zostaje ojcem w późniejszym wieku, plemniki mogą być gorszej jakości. Starsi ojcowie mogą przekazać swoim dzieciom zmutowane geny, co może prowadzić problemów ze zdrowiem psychicznym.

3. Co dziedziczymy po tacie?

Co jeszcze dziedziczymy po tacie? Niestety skłonność do otyłości. Winny jest gen H19, który prowadzi do rozwoju białej tkanki tłuszczowej, co wiąże się z nadmiarowymi kilogramami oraz zaburzeniami metabolicznymi.

Choć istnieje co najmniej 700 wariantów genetycznych, które są odpowiedzialne za wzrost, istnieją dowody na to, że mimo wszystko to geny taty odgrywają większą rolę w określaniu wzrostu.

Kolejną cechą przekazywaną przez tatę jest kształt ust. Panowie z dużymi i pełnymi wargami najprawdopodobniej doczekają się potomstwa o właśnie takich cechach.

4. Dlaczego dziecko wygląda jak tata?

Należy pamiętać, że niektóre geny są dominujące, podczas gdy inne należą do recesywnych.

Geny dominujące oznaczają, że dana cecha będzie widoczna nawet jeśli pochodzi tylko od jednego rodzica. Z kolei geny recesywne musiałyby być obecne u obojga rodziców, aby dziecko otrzymało określoną cechę.

Wśród genów dominujących możemy wymienić ciemne oczy, kręcone włosy, a także dołeczki w policzkach i piegi. Jeśli wszystkie te cechy są widoczne u ojca, z dużym prawdopodobieństwem pojawią się też u dzieci.

Interesującym przypadkiem jest kwestia atrakcyjności twarzy. Córki przystojnych ojców często wyrastają na piękne kobiety, niezależnie od wyglądu matki. Z kolei u synów atrakcyjność nie jest tak silnie powiązana z cechami dziedziczonymi po rodzicach. Istnieją jednak pewne cechy, które częściej dziedziczy się po ojcu, takie jak kolor oczu, wielkość nosa i długość rzęs. Niemniej jednak, te cechy nie decydują o tym, czy mężczyzna jest postrzegany jako atrakcyjny w ogólnym odbiorze.

Na koniec warto pamiętać, że ogromny wpływ ma epigenetyka - środowisko wpływa na sposób ekspresji naszych genów.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze