Trwa ładowanie...

Co trzecia matka nie pracuje. Projekt nowej ustawy trafił do Sejmu

Avatar placeholder
17.12.2022 13:10
Co trzecia młoda matka nie pracuje, bo wychowuje dziecko
Co trzecia młoda matka nie pracuje, bo wychowuje dziecko (East News)

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że 38 proc. kobiet, które wychowują dzieci w wieku 1-3 lat, nie jest aktywna zawodowo. Dla porównania, 98 proc. ojców jest aktywnych zawodowo. Z czego to wynika?

38 proc. kobiet, które wychowują dzieci w wieku 1-3 lat, nie jest aktywna zawodowo 
38 proc. kobiet, które wychowują dzieci w wieku 1-3 lat, nie jest aktywna zawodowo  (Getty Images)
spis treści

1. Tyle kobiet nie jest aktywnych zawodowo

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował raport "Praca a dom. Wyzwania dla rodziców i ich konsekwencje" z którego wynika, że 38 proc. kobiet, które wychowują dzieci w wieku 1-3 lat, nie jest aktywnych zawodowo. Czym to jest spowodowane? Najczęściej za tą decyzją stoi fakt opieki nad potomstwem. Taką odpowiedź wskazało 77 proc. kobiet. Dla porównania, 98 proc. ojców dzieci w wieku 1-3 lat jest aktywnych zawodowo.

W 2021 r. z urlopu rodzicielskiego skorzystało 377 tys. kobiet. Choć mężczyźni również mogą przechodzić na urlop rodzicielski, to jednak robią to znacznie rzadziej niż panie. W minionym roku z takiej możliwości skorzystało 4 tys. mężczyzn. Dodatkowo 84 proc. mężczyzn przyznało, że po urodzinach dziecka nie miało dłuższej przerwy w pracy, przekraczającej dwa tygodnie.

- Kobiety są bardziej zaangażowane w obowiązki domowo-opiekuńcze, co przekłada się na ich mniejsze zaangażowanie w sferę zawodową. Opłacalność finansowa takiej specjalizacji w gospodarstwie domowym często dalej ją utrwala - wskazuje w raporcie Agnieszka Wincewicz-Price, kierownik zespołu ekonomii behawioralnej.

2. Kiedy zacznie obowiązywać nowe prawo?

Eksperci wskazują, że odpowiedzią, na chociaż część tych problemów, mogą być regulacje prawne, które zakłada dyrektywa europejska, potocznie nazywana work-life balance (a dokładnie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r.)

Skupia się ona na osiągnięciu równości kobiet i mężczyzn w zakresie szans na rynku pracy. Przede wszystkim dąży do umożliwienia pracownikom mającym dzieci godzenia życia zawodowego i rodzinnego. Dyrektywa zwraca uwagę na kłopoty zawodowe młodych mam, z którymi muszą się one mierzyć po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Kolejną istotną kwestią, którą podnosi dyrektywa, jest zachęcenie ojców do większego udziału w opiece nad dziećmi.

Polski projekt ustawy realizujący założenia dyrektywy czeka na głosowanie w Sejmie. Zaznaczmy, że zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, odpowiednie przepisy w krajach członkowskich powinny zostać przegłosowane do początku sierpnia 2022 r. i zacząć obowiązywać od początku 2023 r.

Na podstawie dyrektywy dojść powinno do m.in. zmian w urlopie rodzicielskim, który ma zostać wydłużony do 41 tygodni i 43 w przypadku ciąży mnogiej (obecnie kolejno 32 i 34 tygodnie). Jednocześnie ma zostać zrównana liczba tygodni niezbywalnego urlopu (płatnego 70 proc.) do dziewięciu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze