Trwa ładowanie...

Najlepszy wiek na pierwsze dziecko? Naukowcy przeprowadzili badania

 Maria Krasicka
19.11.2021 13:22
Najlepszy wiek na pierwsze dziecko? Naukowcy przeprowadzili badania
Najlepszy wiek na pierwsze dziecko? Naukowcy przeprowadzili badania (GettyImages)

Kobiety coraz później decydują się na potomstwo. Aż 20 proc. rodzi pierwsze dziecko po 40. roku życia. Głównym powodem są zmiany społeczno-kulturowe i uwarunkowania finansowe. Potencjalne matki chcą najpierw zdobyć wykształcenie, pracę i ustabilizować swoją sytuację ekonomiczną. Naukowcy postanowili zbadać, jaki wiek jest najlepszy do planowania dzieci.

spis treści

1. Późne macierzyństwo

Wiadomość o pierwszym dziecku Naomi Campbell zelektryzowała media i fanów na całym świecie. Światowej sławy modelka pochwaliła się, że została mamą zaledwie miesiąc temu. Do tej pory nikt nie wiedział, że kobieta przez 10 lat starała się o dziecko.

Jednak największym szokiem okazał się wiek supermodelki. Campbell w tym roku skończy 51 lat. To wywołało dyskusję na temat wieku, w którym powinno się decydować o potomstwie.

Jak podaje "The Telegraph", ostatnie lata sprawiły, że liczba osób korzystających z różnych metod leczenia niepłodności wzrosła dwukrotnie, a 20 proc. kobiet rodzi pierwsze dziecko po 40. roku życia. Badania wykazują również, że bez względu na płeć średni wiek rodziców regularnie wzrasta. Kobiety rodzą średnio w wieku 30,7 lat, a mężczyźni zostają ojcami, mając średnio 33,6 lat.

2. Najlepszy wiek do posiadania dzieci

Zobacz film: "Myje włosy córce ketchupem - dlaczego?"

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego pod kierownictwem dr Kristin MacDougall wykazali, że dzieci starszych matek są zdrowsze i szybciej się rozwijają. W tym celu przebadali 107 osób korzystających z metody sztucznego zapłodnienia in vitro.

Badania wykazały, że najlepszy wiek do wychowywania dzieci wynosi obecnie 40 lat, ponieważ osoby, które zostają rodzicami w tym wieku, są lepiej przygotowane emocjonalnie do posiadania potomstwa.

Powodem jest dojrzałość i pewność siebie, wynikająca z życiowego doświadczenia. 40-latkowie zazwyczaj mają też bardziej spokojną sytuację finansową, co pozytywnie wpływa na ich poczucie stabilizacji.

Należy jednak pamiętać, że późne macierzyństwo może się wiązać z ryzykiem wystąpienia wad płodu, powikłań u noworodków i podczas porodu. Częściej występują poronienia i przedwczesne porody. Natomiast w wieku 40-50 lat, wzrasta ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa lub innymi wadami wrodzonymi.

Często w tym wieku przyszłą matkę dotykają choroby, takie jak nadciśnienie czy cukrzyca, a ciąża może dodatkowo zaostrzyć objawy tych chorób. Dlatego też kobieta w później ciąży powinna być pod stałą opieką lekarza, aby zadbać o zdrowie swoje o swojego dziecka. Ponadto osoby decydujące się na dziecko po czterdziestce, mogą mieć mniej energii do radzenia sobie z wychowaniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze