Trwa ładowanie...

Starania o dziecko – styl życia, dieta, kwas foliowy, zdrowie

Avatar placeholder
31.03.2021 17:19
Decyzja o rozpoczęciu starań o dziecko powinna być dobrze przemyślana
Decyzja o rozpoczęciu starań o dziecko powinna być dobrze przemyślana (Shutterstock)

Starania o dziecko wymagają odpowiedniego przygotowania. Gdy wraz z partnerem podejmiecie decyzję, że rozpoczynacie starania o dziecko, warto dobrze się do tego przygotować. Niestety zazwyczaj starania o dziecko wymagają wprowadzenia pewnych zmian w życiu oraz zadbania o siebie i swoje ciało. Jednak dzięki temu starania o dziecko szybko przyniosą efekty.

spis treści

1. Starania o dziecko - styl życia

Starania o dziecko wymagają przede wszystkim zmian w stylu życia. Jeżeli do tej pory dużo imprezowaliście, niestety dobrze byłoby zmienić przyzwyczajenia. Starając się o dziecko, nie warto spędzać długich godzin w zadymionych i dusznych pomieszczeniach oraz pić alkohol.

Gdy dodamy do tego zmęczenie z powodu zarwanej nocy, może to poważnie wpływać na efektywność starań o dziecko, jeżeli zdarza się zbyt często. Taki tryb życia poważnie zaburza naszą płodność. Ponadto, jeżeli okaże się, że już jesteśmy w ciąży, a o tym nie wiemy, alkohol i papierosy mogą negatywnie wpłynąć również na rozwój ciąży.

2. Starania o dziecko - dieta

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak niepłodność wpływa na związek?"

Starania o dziecko warto poprzedzić zmianami w naszej diecie. Jeżeli nasza lodówka pełna jest przetworzonego i tłustego jedzenia nie pomoże nam to w staraniach o dziecko. Jeżeli zmienimy dietę przed rozpoczęciem starań o dziecko, wzmocnimy i odżywimy organizm przed trudami związanymi z ciążą i porodem.

Metody planowania ciąży
Metody planowania ciąży

Komputery cyklu określają fazy płodności i moment owulacji. 30 sekund – tyle czasu zajmuje zmierzenie

zobacz galerię

Nie bez znaczenia jest również utrata dodatkowych kilogramów przed ciążą. Warto zadbać o swoją dietę i odpowiednią dawkę ruchu. Dzięki temu efekty starań o dziecko przyjdą szybciej, a nam będzie łatwiej prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia w ciąży i po urodzeniu dziecka. Dzięki temu mniej przytyjemy w ciąży i łatwiej zniesiemy poród.

3. Starania o dziecko - kwas foliowy

Starania o dziecko powinno się uzupełnić o suplementację kwasu foliowego. Dzięki stosowaniu kwasu foliowego w okresie starania o dziecko lepiej przygotujemy nasz organizm do ciąży i zapewnimy naszemu dziecku prawidłowy rozwój. Stosując kwas foliowy już w okresie starań o dziecko, zapobiegniemy wadom cewy nerwowej u dziecka.

4. Starania o dziecko - zdrowie

Starania o dziecko wymagają również wizyt m.in. u ginekologa i dentysty. Zanim rozpoczniemy starania o dziecko, warto najpierw udać się do ginekologa, aby porozmawiać z nim o planowanych staraniach o dziecko. Lekarz wykona konieczne badania i odpowie na wszelkie nasze pytania. Zanim rozpoczniemy starania o dziecko, należy wykonać badania krwi, moczu i cytologię. Jeżeli uzna to za konieczne, może również zlecić wykonanie badań hormonalnych, czy przeciwciał np. na różyczkę lub ospę wietrzną.

ZOBACZ TAKŻE:

W czasie wizyty ginekologicznej lekarz może zapytać również o historię chorób rodzinnych oraz przyjmowane leki. Dlatego należy to również uwzględnić przed staraniami o dziecko. Na tym etapie przygotowań do starań o dziecko należy zwrócić również uwagę na podejście lekarza do naszych problemów i stanu zdrowia.

Przed staraniami o dziecko należy również udać się do dentysty. Zdrowie jamy ustnej to ważny element przygotowań do starań o dziecko. Zmiany hormonalne w ciąży mogą doprowadzić do krwawień z dziąseł oraz różnych infekcji, dlatego tak ważne jest, aby doprowadzić jamę ustną do idealnego stanu, zanim przystąpimy do starań o dziecko.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.