Trwa ładowanie...

Zapytali Polaków o lekcje religii. Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń

Avatar placeholder
Dominika Najda 08.10.2024 14:06
Co Polacy sądzą o lekcjach religii? Badanie CBOS nie pozostawia złudzeń
Co Polacy sądzą o lekcjach religii? Badanie CBOS nie pozostawia złudzeń (East News)

Lekcje religii w szkołach w dalszym ciągu budzą spore emocje wśród społeczeństwa. W tej kwestii opinia Polaków jest mocno podzielona, co pokazuje najnowsze badanie przeprowadzone przez CBOS.

spis treści

1. Co Polacy sądzą o religii?

W najnowszym badaniu CBOS Polakom zadano pytanie: "Czy Pana/Pani zdaniem religia powinna być nauczana w szkołach publicznych, czy też nie?". Wyniki opublikowano we wrześniu 2024 roku.

Odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 26 proc. respondentów, natomiast "raczej tak" 25 proc. W sumie 51 proc. ankietowanych popiera religię w szkołach.

Zobacz film: "Wzięły ślub i prowadzą zbór protestancki. Biskup: "to jest niepoważne""

Jednakże blisko jedna czwarta badanych (25 proc.) odpowiedziała "zdecydowanie nie", a kolejne 18 proc. wybrało opcję "raczej nie", co wskazuje na rosnącą liczbę osób sceptycznych wobec tego rozwiązania.

Badanie przeprowadzone przez CBOS pokazuje, że poparcie dla lekcji religii w szkołach maleje. 43 proc. przeciwników katechezy jest najwyższym wynikiem w historii badań na ten temat.

Zobacz też: Odpowiada biskupom. Chce, "żeby księża znali wszystkie przykazania"

2. Zmiana w opinii społecznej

Opinia na temat lekcji religii znacząco zmieniła się na przestrzeni lat. Badania CBOS po raz pierwszy zostały przeprowadzone w 1991 roku, a swoje poparcie dla katechezy wyraziło wtedy 57 proc. ankietowanych.

W ciągu kolejnych lat poparcie jedynie rosło. Wyniki analizy przeprowadzonej w lipcu 2007 roku wykazały, że łącznie aż 72 proc. Polaków było za obecnością religii w szkołach. Przeciwnego zdania było wówczas jedynie 24 proc. respondentów.

Zmiana postaw Polaków wobec religii w szkołach wynika z wielu czynników, w tym rosnącej sekularyzacji społeczeństwa, większej różnorodności religijnej oraz zmieniających się priorytetów edukacyjnych.

W związku z tym Ministerstwo Edukacji Narodowej ma w planach wprowadzenie zmian, które ograniczą liczbę godzin lekcyjnych przeznaczonych na religię do jednej tygodniowo. Dodatkowo przedmiot będzie odbywał się przed lub po obowiązkowych zajęciach.

"To jest cyrk". Rodzice niechodzących na religię pokazali plany lekcji
"To jest cyrk". Rodzice niechodzących na religię pokazali plany lekcji

W niektórych szkołach lekcje religii widnieją w planie jako pierwsze lub ostatnie. Wszystko po to by

przeczytaj artykuł

Projekt już teraz wzbudza mieszane uczucia - część społeczeństwa popiera te zmiany, ale są także przeciwnicy takiego rozwiązania, szczególnie po stronie kościoła.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze