Trwa ładowanie...

Licealiści w Krakowie masowo rezygnują z religii. Jaki jest tego powód?

 Ewa Rycerz
28.05.2021 14:18
Licealiści w Krakowie masowo rezygnują z religii. Jaki jest tego powód?
Licealiści w Krakowie masowo rezygnują z religii. Jaki jest tego powód? (East News)

Coraz mniej licealistów uczęszcza na lekcje religii - wynika z badań Lewicy. I choć dotyczą one tylko szkół w Krakowie, to podobna sytuacja jest w całej Polsce. Dlaczego młodzi ludzie rezygnują z katechezy?

spis treści

1. Badania Lewicy

Badania dotyczące tego, ilu uczniów realnie chodzi na lekcje religii, przeprowadził krakowski oddział Lewicy. Wysłał on do 30 liceów w mieście ankiety dotyczące uczestnictwa młodych ludzi w katechezie. Odpowiedziało 20 placówek. Na tej podstawie Lewica oceniła, że procentowa liczba uczniów uczęszczających w religii spadła.

Ankieta Lewicy pokazuje, że połowa krakowskich licealistów nie bierze udziału w lekcjach religii, a odsetek ten rośnie z roku na rok. Widać do doskonale na przykładzie XLIII LO im. Zofii Chrzanowskiej, gdzie jeszcze 4 lata temu w katechezie brało udział 60 proc. uczniów, a w 2021 r. liczba ta spadła do 6 proc.

Zobacz film: "Powrót do szkół. Są niepokojące dane o roli dzieci w pandemii koronawirusa"

To jednak niejedyna placówka z tak małym zainteresowaniem tym przedmiotem. W X LO im. Komisji Edukacji Narodowej z katechezy zrezygnowało 51 proc. nastolatków, a w XIII LO im. Bohaterów Westerplatte - 30 proc.

2. Dlaczego odchodzą?

Badania Lewicy wskazują, że najwięcej rezygnacji z lekcji religii wśród uczniów liceów było w obecnym roku szkolnym. Magda Dropek z krakowskiego oddziału partii podkreśla, że za tą decyzją stoją protesty w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego "Młodzi ludzie, dla których różnorodność jest wartością, mają w sobie coraz więcej niezgody na indoktrynację i nękanie społeczności LGBT na podobnych lekcjach" - podkreśla działaczka.

Zupełnie inaczej sprawę widzi abp Marek Jędraszewski, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. - Z powodu pandemii wiele więzów zostało naruszonych, m.in. także na skutek katechezy online. Myślę, że teraz ci młodzi zatęsknią za swoim katechetą, za swoim kościołem - i powrócą - ocenia metropolita krakowski.

3. Rodzice nie posyłają na religię

Wydaje się, że problem Kościoła Katolickiego ze spadającą liczbą młodych ludzi, którzy chcą uczestniczyć w lekcjach katechezy jest coraz większy. Badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego podawały, że jeszcze w 2019 r. na katechezę chodziło 88 proc. uczniów w Polsce. ISKK nie podał jednak, jak te dane zostały wyliczone. Jednocześnie ten sam raport wskazuje, że uczniów liceów na lekcjach religii już w roku szkolnym 2018/2019 było coraz mniej. Nie uczestniczyło w nich 20 proc. nastolatków z liceum. Dlaczego?

- Moje analizy życia kościelnego po '89 r. pokazują, że liczba dominicantes (osób uczestniczących w niedzielnej mszy) oraz comunicantes (osób przystępujących do komunii) systematycznie spada. Najwięcej wiernych kościół traci wtedy, gdy niebezpiecznie zbliża się do panującej władzy. Tak, jak to ma miejsce teraz – tłumaczy dr Tomasz Sobierajski, socjolog, który od lat zajmuje się zjawiskiem religijności Polaków.

- Myślę, że wiele osób w ostatnim czasie nabrało większej odwagi do tego, by przeciwstawić się kościołowi rzymskokatolickiemu. Patrzą na to, co dzieje się dookoła, dostrzegają obłudę i wyciągają wnioski – podsumowuje socjolog.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze