Trwa ładowanie...

Co obniża IQ dziecka? Winna chemia gospodarcza i metale ciężkie

 Dorota Mielcarek
06.04.2021 16:22
Metale ciężkie wpływają na IQ dziecka
Metale ciężkie wpływają na IQ dziecka (iStock)

Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku odkryli, że nadmierne narażanie dziecka na kontakt z metalami ciężkimi może obniżać ich IQ. Choć liczba używanych pestycydów i środków chemicznych stale maleje, powinniśmy robić znacznie więcej, by chronić dziecko przed ich wpływem.

spis treści

1. IQ u dziecka

Badacze z Uniwersytetu w Nowym Jorku na łamach czasopisma Molecular and Cellular Endocrinology opublikowali wyniki swoich badań, w których pod lupę wzięli związek między ilorazem inteligencji u dzieci a pestycydami i środkami zmniejszającymi palność.

Pestycydy a dziecko
Pestycydy a dziecko (iStock)
Zobacz film: "Dr Harvey Karp twierdzi, że zna przyczynę autyzmu. Nie chodzi o szczepionki"

Pomimo tego, że w Stanach Zjednoczonych (tak samo, jak w Europie) rośnie świadomość, że metale ciężkie takie jak rtęć i ołów negatywnie wpływają na zdrowie, wciąż używa się pestycydów i środków zmniejszających palność. Znaleziono je nawet w daniach dla dzieci.

Naukowcy odkryli, że między rokiem 2001 a 2016 środki zmniejszające palność spowodowały, że 738 tys. dzieci straciło 162 mln punktów IQ.

Zobacz także: Chemikalia w mleku brytyjskich matek

2. Chemikalia a IQ – badania

Badacze zebrali informacje z krajowych baz danych z okresu 16 lat: analizowali próbki krwi kobiet w wieku rozrodczym oraz dzieci w wieku do 5 lat. Dzięki ekspertyzie mogli oszacować utratę IQ dla każdej analizowanej substancji chemicznej.

Wyniki badań nie zaskoczyły naukowców. Odkryli, że odsetek utraty IQ w wyniku narażenia na środki zmniejszające palność i pestycydy wzrósł z 67 proc. do 81 proc.

Substancje szkodliwe dla dziecka
Substancje szkodliwe dla dziecka (iStock)

Eksperci są zgodni co do ich szkodliwości i wpływu na organizm. Poza obniżeniem IQ u dzieci zauważono zakłócenie pracy tarczycy, mózgu i nerek.

Nadmierna ekspozycja na chemikalia w młodym wieku może skutkować trudnościami w nauce, wywoływać problemy behawioralne, a nawet autyzm.

Wpływ metali ciężkich na rozwój dziecka
Wpływ metali ciężkich na rozwój dziecka (iStock)

Naukowcy mówią, że negatywnym skutkom można zapobiec, zwracając uwagę na skład i pochodzenie produktów, które jemy. Pamiętajmy także o tym, aby dokładnie myć warzywa i owoce, które podajemy dziecku. Ponadto, powinniśmy dokonywać świadomych wyborów podczas kupowania wyposażenia domu (sprawdzić, z czego wykonany jest materac, skład pianek monterskich itd.) i środków czyszczących – skład proszków do tapicerki, pływnów do konserwacji drewna, farb i past do czyszczenia podłóg i szaf.

Zobacz także: Autyzm u niemowląt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze