Trwa ładowanie...

Metale ciężkie wykryto w jedzeniu dla dzieci. Aż 4 metale ciężkie w słoiczkach dla dzieci: arsen, ołów, kadm i rtęć

 Dorota Mielcarek
Dorota Mielcarek 24.10.2019 13:52
Szkodliwe pierwiastki w jedzeniu dla dzieci
Szkodliwe pierwiastki w jedzeniu dla dzieci (123rf)

Raport opublikowany przez badaczy, którzy pod lupę wzięli jedzenie dla dzieci, nie pozostawia złudzeń. Producenci faszerują nasze dzieci metalami ciężkimi.

1. Metale ciężkie w jedzeniu dla dzieci

Zespół naukowy z USA zbadał skład produktów spożywczych dedykowanych dzieciom. Przepadali 168 produktów dla niemowląt i stwierdzili nieprawidłowości. Aż w 95 proc. z nich zawiera przynajmniej jeden metal ciężki.

  • 94 proc. zawierało ołów,
  • 75 proc. kadm,
  • 73 proc. arsen,
  • 32 proc. rtęć.

Najwięcej metali ciężkich było w produktach na bazie ryżu, marchewki, słodkich ziemniaków i sokach owocowych.

Zobacz film: "Niedojrzałe liczi jest toksyczne"

"Nawet śladowe ilości metali ciężkich w żywności dla dzieci mogą zaburzać rozwój mózgu małego dziecka" – czytamy w raporcie firmy Bright Babies Bright Futures.

Naukowcy badali żywność największych marek na rynku amerykańskim, które w znacznym stopniu pokrywają się z tymi wypuszczanymi na rynek polski.

"Te popularne pokarmy dla dzieci są nie tylko bogate w nieorganiczny arsen, ale też inne pierwiastki" – czytamy w raporcie.

2. Jak metale ciężkie wpływają na rozwój dzieci?

Nawet niski poziom rtęci jest szkodliwy dla rozwijającego się mózgu dziecka i jest powiązany z trudnościami w uczeniu się, zapamiętywaniu i koncentracji. Natomiast ołów niekorzystnie wpływa na rozwijający się układ nerwowy.

Nieświadomie dajemy swoim dzieciom truciznę, której podanie może mieć opłakane skutki w przyszłości. Na razie nie ma polskich badań, które pokazywałyby skalę zjawiska w naszym kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze