Trwa ładowanie...

Chemikalia, które są groźne w czasie ciąży

Avatar placeholder
29.11.2018 18:32
Chemikalia, które są groźne w czasie ciąży
Chemikalia, które są groźne w czasie ciąży (123rf)

Kobiety, które w trakcie ciąży mają częsty kontakt z dużą ilością ftalanów występujących w kosmetykach, detergentach, plastikowych przedmiotach i odświeżaczach powietrza, częściej rodzą dzieci o niższym ilorazie inteligencji. Zaburzenia psychiczne mogą ujawniać się nawet w późniejszym wieku.

Naukowcy dowiedli, że dzieci, w których organizmach znaleziono ślady ftalanu dibutylu (DnBP, di-n-butyl phtalate) i ftalanu diizobutylu (DiBP, di-isobutyl phtalate) miały IQ średnio o sześć punktów niższe niż rówieśnicy.

Ze względu na niepokojące wyniki badań uczeni przestrzegają ciężarne kobiety przed zbyt częstym używaniem produktów bogatych w groźne substancje chemiczne. Chodzi przede wszystkim o odświeżacze powietrza, lakiery do włosów, gotowe dania do odgrzania w mikrofalówce, a także wyroby z plastiku przeznaczonego do recyklingu, oznaczonego numerami 3, 6 i 7.

Kobiety są narażone na kontakt z niebezpiecznymi substancjami niemal codziennie, w dawkach, które jak potwierdziliśmy, szkodliwie wpływają na rozwój mózgu ich dzieci – zaalarmowała prof. epidemiologii, Pam Factor-Litvak z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, która przewodniczyła badaniom. - Choć prawo reguluje stosowanie ftalanów podczas produkcji zabawek, właśnie dlatego, że są groźne dla dzieci, jak dotąd nie ma przepisów, które chroniłyby kobiety w ciąży.

Zobacz film: "Chcesz zajść w ciążę? Unikaj śmieciowego jedzenia"

Ekspertka zaznaczyła, że ciąża jest dużo bardziej newralgicznym okresem dla rozwoju mózgu człowieka niż wczesne dzieciństwo.

8 kontrowersyjnych rzeczy, które kiedyś stosowały wszystkie kobiety w ciąży
8 kontrowersyjnych rzeczy, które kiedyś stosowały wszystkie kobiety w ciąży [9 zdjęć]

Nie zawsze sposoby przygotowania do ciąży były podobne to tych, które praktykuje się współcześnie. Przez

zobacz galerię

Badanie objęło 328 kobiet i ich dzieci w wieku szkolnym. W pierwszym etapie zbadano wystawienie ciężarnych w trzecim trymestrze na cztery ftalany: ftalan dibutylu, ftalan diizobutylu, ftalan dwu-2-etyloheksylu i ftalan dietylu. W tym celu posłużono się próbkami i analizą moczu. Dzieci uczestniczek badania zostały poddane testom na inteligencję, gdy ukończyły siódmy rok życia.

Dzieci matek z grupy, w której stwierdzono najwyższe stężenie ftalanów w moczu, uzyskały wyniki testu IQ o ok. 6,6-7,6 punktów niższe niż dzieci pań, u których stężenie ftalanów w moczu było niższe. Wpływ na obniżenie poziomu inteligencji miały tylko dwa z czterech związków chemicznych: DnBP i DiBP. Badacze wzięli też pod uwagę inne czynniki, takie jak iloraz inteligencji matki, jakość edukacji oraz warunki środowiskowe.

Stężenie ftalanów, które stwierdzono w trakcie badania było podobne do tego, które zauważono w ogólnokrajowym teście prowadzonym przez Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

To musisz wiedzieć

Różnica w wynikach testu IQ u dzieci jest bardzo niepokojąca – powiedział prof. Robin Whyatt z Centrum Zdrowia Dziecka przy Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. - Sześć czy siedem punktów różnicy może odgrywać znaczącą rolę w trakcie nauki, w osiągnięciach na studiach czy późniejszym życiu zawodowym.

Ftalan dibutylu i ftalan diizobutylu są obecne w odświeżaczach powietrza, pomadkach, lakierach do włosów, lakierach do paznokci, niektórych mydłach i plastikowych opakowaniach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze