4 z 5Kolejność urodzenia
W świetle naukowych analiz w najmniej korzystnej sytuacji są dzieci, które na świat przyszły jako pierwsze. Jak dowiedli szwedzcy naukowcy z uniwersytetu w Uppsali oraz uniwersytetu w Auckland, są one bardziej narażone na poważne problemy z wagą. Do takich wniosków pozwoliło dojść badanie przeprowadzone na ponad 13 000 par bliźniąt. Udowodniło ono, że choć pierworodni w chwili narodzin ważą zwykle mniej, z czasem ich BMI staje się wyższe od wskaźnika masy ciała rodzeństwa o około 2,4 proc.
O 29 proc. zwiększa się u nich ryzyko nadwagi i aż o 40 proc. ryzyko rozwoju otyłości. Naukowcy podejrzewają, że może to mieć związek z ilością krwi przepływającej przez łożysko. W pierwszej ciąży naczynia mogą być węższe, co przekłada się na mniejszą ilość docierających do płodu substancji odżywczych. To z kolei rzutuje na sposób, w jaki organizm dziecka uczy się je przetwarzać.
Zdaniem specjalistów zmniejszająca się liczebność rodzin, w których coraz częściej przeważa model 2+1, może mieć związek ze wzrastającym odsetkiem osób otyłych.