Co można zrobić z butelki plastikowej [zabawy z dzieckiem]
Co można zrobić z butelki plastikowej, by od razu nie trafiła do śmieci? Możliwości jest całe mnóstwo. Skorzystajcie z naszych pomysłów i spędźcie twórczy czas z dzieckiem.
1. Co można zrobić z butelki plastikowej?
W dzisiejszym świecie plastik jest wszędzie. Możemy chcieć go ograniczać, jednak chyba nie ma gospodarstwa domowego, w którym nie zjadziemy niczego z plastiku.
To niepokojący trend, nic zatem dziwnego, że zachęca się nas do rezygnowania z produktów jednorazowego użytku, np. worków foliowych. Warto od najmłodszych lat uczyć dziecko, że na zakupy najlepiej iść z własną torbą i wodę można zabrać z domu w wielorazowym bidonie.
Jeśli jednak mamy do dyspozycji plastikową butelkę, możemy razem z dzieckiem zrobić z niej prawdziwe cuda.
2. Co można zrobić z plastikowej butelki?
Propozycji jest całe mnóstwo. Możemy inspirować się zdjęciami i filmami ze wszystkich zakątków świata. Zabawki z butelki plastikowej cieszą się bowiem dużą popularnością. Ale nie tylko! Wiele osób poszukuje też inspiracji, jak zrobić ozdoby z butelki plastikowej, np. wazony i doniczki.
Z pewnością ma na to wpływ nurt zero waste, który zakłada, by nie generować odpadów i wykorzystywać to, co mamy pod ręką.
Niektóre z ozdób wykonamy szybko i będą idealne do pracy z dzieckiem. Są jednak i takie propozycje (np. łabędź z butelki plastikowej), do zrobienia których potrzeba dużo czasu, cierpliwości, a niekiedy również użycia ostrego noża.
Jeśli chcemy zrobić coś z dzieckiem, lepiej spróbować od czegoś prostego. Przygotujcie karmnik z butelki plastikowej, z którego ptaki, które na zimę zostają w Polsce, będą mogły czerpać pożywienie.
W pierwszej kolejności zaznaczcie na butelce dwa przeciwległe punkty, przez które będzie przechodzić drewniana łyżka (jedna powinna być 2 cm wyżej niż druga). Wytnijcie otwory. W ten sam spoób zróbcie miejsce dla kolejnej drewnianej łyżki.
Do nakrętki wkręćcie haczyk. Możecie też zrobić dwa niewielkie otwory i przeciągnąć przez nie sznurek.
Wsypcie nasiona do butelki i zawieście ją na drzewie w ogrodzie, w parku lub w lesie. Możecie również przygotować niewielkie poidełko.
3. Co zrobić z butelki plastikowej dla domu?
Popularnością cieszą się ostanio ozdoby do domu wykonane z tego, co mogłoby zostać już wyrzucone. Przerabiamy, naprawiamy i odnawiamy. To bardzo dobry kierunek, który choć trochę pozwala nam zmniejszyć ilość generowanych odpadów.
Jesli więc macie roślinę i chcecie, by zdobiła pokój, przyda się doniczka z butelki plastikowej. Możecie zrobić jej klasyczną wersję lub wyciąć naczynie na kształt ulubionego zwierzątka, np. kotka lub królika. Do nas należy wybór, czy tak przygotowaną doniczkę zostawiamy w neutralnym kolorze (wówczas będziemy mogli obserwować rozrost korzeni) lub nadajemy jej kolor za pomocą farb.
W ten sam sposób możemy przygotować wazon z butelki plastikowej. To zresztą ciekawy prezent DIY na Dzień Babci lub Mamy. Wykonajcie go wspólnie z dzieckiem, pomagając mu zwłaszcza przy wycinaniu otworów. Inną propozycją, która idealnie sprawdzi się jako podarunek dla bliskiej osoby, jest kwiatek z butelki plastikowej.
4. Co zrobić z plastikowej butelki dla dziecka?
Dawniej nikogo nie dziwiły zabawki robione z tego, co uznawane było za już nieprzydatne. Obecnie niemal wszyscy poszukują lalek i samochodów w sklepach.
W ostatnich latach obserwujemy jednak wzrost zainteresowania zabawkami handmade. Ręcznie robione misie i lalki skradły serce niejedego dziecka (i rodzica!). Najmłodsi chętnie też bawią się kartonami, kolorując je, a także wykonują prace plastyczne.
Możemy więc razem przygotować zwierzątka z plastikowej butelki, np. świnki lub pingwiny. Potrzeba do tego nieco czasu, cierpliwości i farb. Przyda się też ostry nóż do plastiku, by nadać kształt naszej zabawce.
Do zrobienia jest też ekoludek z butelki plastikowej, praca nad którym wprowadzi Was w temat edukacji ekologicznej. Porozmawiajcie o zagrożeniach, jakie dla przyrody i oceanów niesie ze sobą masowa produkcja plastiku. Możecie też sięgnąć po tematyczne książeczki, m.in. "Dziewczynka i Ocean", "Trzy życzenia" Anny Paszkiewicz i Joanny Bartosik oraz "Nie wszystko na wysypisko! wydawnictwa Jupi Jo.