Gatunki ptaków występujące w Polsce
Gatunki ptaków, jakie występują w Polsce, są przedmiotem zainteresowania nie tylko ornitologów, ale też dzieci i dorosłych, którzy chętnie obserwują ptaki i słuchają ich trelu. Które z nich najłatwiej u nas spotkać? Jakie ptaki odlatują na zimę? I skąd czerpać wiedzę na ich temat? Przeczytajcie.
1. Gatunki ptaków w Polsce
Liczba gatunków ptaków w nazym kraju pod koniec 2021 r. wynosiła 467. Jest ich za dużo by wymienić je wszytkie, stąd wspomnimy tylko o kilku ptakach, które można u nas spotkać:
- bogatka
- czyż
- dzięcioł duży
- gawron
- gil
- jemiołuszka
- jerzyk
- kawka
- kos
- kowalik
- mysikrólik
- myszołów zwyczajny
- pliszka siwa
- rudzik
- sikora uboga
- sójka
- sroka
- szpak
- wrona siwa
- wróbel
- zięba
2. Dlaczego ptaki opuszczają Polskę jesienią?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: by przeżyć. Okres jesienno-zimowy jest w Polsce dla niektórych ptaków bardzo trudny, zwłaszcza dla tych, które na co dzień żywią się owadami, pająkami, gąsienicami, płazami czy skorupiakami.
Ptaki odlatują do miejsc, w których klimat jest ciepły i bez przeszkód znajdą pożywienie. Polską zimę często przeczekują w Afryce. W tropikalnych lasach dobrze czują się bociany, jerzyki i kukułki. Niektóre z ptaków, m.in. błotniak i kos, zimują na europejskich wybrzeżach Morza Śródziemnego.
Ptasie wędrówki są facynujące! Bociany dziennie pokonują dystans nawet 500 km, a jerzyki potrafią spać podczas lotu. I to właśnie te ptaki odlatują do ciepłych krajów jako pierwsze, w podróż wybierając się stanie. Z kolei samotny lot wybiera kukułka, która leci nocą (jest mistrzem orientacji w przestrzeni)
Jakie ptaki odlatują do ciepłych krajów? Są to m.in:
- bociany,
- żurawie,
- kukułki,
- jerzyki,
- jaskółki,
- słowiki,
- gawrony,
- skowronki,
- błotniaki.
Zimą w Polsce zostaje niewielka grupa łowców gryzoni i padlinożerców oraz ptaki roślinożerne. Na niebie możemy dostrzec wróble, sikorki, gołębie i jemiołuszki. I choć nieźle radzą sobie z wyszukiwaniem pokarmu, potrzebują też naszej pomocy, stąd potrzeba ich dokarmiania (zwłaszcza, gdy zima jest śnieżna i mroźna).
3. Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Przylot ptaków do kraju jest sporym wydarzeniem. Może dlatego, że lotni przybysze sa pierwszymi zwiastunami wiosny?
Jako pierwsze nad Wisłą pojawiają się bociany, żurawie i gęsi. W ciągu kilku tygodni dołączają do nich czajki, kukułki, jaskółki i skowronki. Niektóre z ptaków, np. jerzyki, wracają do Polski dopiero w maju, kiedy zdobycie pokarmu nie będzie już stanowiło większego problemu.
4. Czy sikorka odlatuje na zimę, czyli skąd czerpać wiedzę o ptakach?
Ptaki wielu z nas fascynują. Nie tylko mają barwne upierzenie, ale też pięknie śpiewają. Nic zatem dziwnego, że wypatrujemy je w czasie spaceru. Dzieci mogą też zadawać pytania, choć na poczatku nie będą one szczegółowe. Kilkulatek najpewniej nie zapyta, jak wygląda pliszka, ale będzie chciało wiedzieć, jak nazywa się ptak z żółtym brzuszkiem.
Jesli sami nie jesteście biegli w ornitologii, zajrzyjcie do książek o tej tematyce. Dla dzieci atrakcyjne będą:
- "Jaki to ptak? Atlas dla dzieci"
- "Mały atlas ptaków" Ewy i Pawła Pawlaków
- Niezwykła planeta. Ptaki"
- "Ptaki i ich pióra"
- "Czy podloty to nieloty? I inne tajemnice ptaków"
Możecie też sięgnąc po rodzinną grę memory "Ptaki Polski". Na kartonikach umieszczone są zdjęcia ptaków, które możmy spotkać w naszym kraju. Zadaniem graczy jest odszukać parę.
Zdjęcia na kartonikach są bardzo dobrej jakości. Pozwalają rozpoznać ptaka, a kiedy nie wiemy, jak wygląda sikorka lub jak wygląda dudek, wystarczy spojrzeć na opakowanie, na którym podpisano wszystkie ptaki. Memory to dobra zabawa dla całej rodziny!
By utrwalić wiedzę, możecie też storzyć kategorię "PTAKI", kiedy będziecie grać w "państwa-miasta". Nie tylko notujcie ich nazwy, ale też od razu próbujcie odpowiadać na pytania, np.: jakie ptaki przylatuja na wiosnę do Polski lub czy jaskółki odlatują na zimę? A jeśli nie będziecie znać odpowiedzi, poszukajcie jej w odpowiednich książkach. W ten sposób nauczycie dziecko odszukiwać istotne informacje w dobrej jakości źródłach.