Książki o ptakach. Po które tytuły warto sięgnąć?
Książki o ptakach mają nie tylko wprowadzić dziecko w fascynujący świat ornitologii, ale też uwrażliwić młodego człowieka na piękno przyrody. Skąd zatem czerpać informacje o ptakach? Które książki ornitologiczne są godne uwagi? Podpowiadamy!
1. Książki o ptakach w Polsce. Które wybrać?
Ptaki fascynują nie tylko dorosłych, ale i dzieci. To one są szczególnie wrażliwe na przyrodę i czerpią wiele radości z jej obserwacji. Są też chętne, by poznać je bliżej, dlatego książki o ptakach polskich wzbudzają ich zainteresowanie.
Jest ich na rynku sporo. Książki i programy o ptakach są bowiem bardzo popularne. Ciekawią już najmłodsze dzieci, niemniej uczeń jest zdecydowanie bardziej wymagającym czytelnikiem. Potrzebuje nie tylko kolorowych zdjęć, ale też informacji i ciekawostek. A zatem jakie tytuły książek o ptakach mogą zainteresować naszą pociechę?
1.1. "Jaki to ptak? Atlas dla dzieci"
To książka, od której warto zacząć przygodę z literaturą ornitologiczną. Dominik Marchowski w przystępny sposób prezentuje opis ptaków dla dzieci. Przedstawia 60 najbardziej znanych w Polsce gatunków.
W książce znajdziemy nie tylko mnóstwo zdjęć, ale też informacje o występowaniu danego ptaka, jego cechach i trybie życia. Jest też wiele ciekawostek.
1.2. "Mały atlas ptaków" Ewy i Pawła Pawlaków
Kiedy wymieniamy ciekawe książki o ptakach, w naszym zestawieniu nie może zabraknąć publikacji Ewy i Pawła Pawlaków, która zdobyła wiele prestiżowych nagród.
W tej książce zachwycające są nie tylko ilustracje. Pełen humoru i swobody jest też język, co sprawia, że dzieci chętnie sięgają po atlas. Informacje o ptakach czyta się niczym bajkę. To pomaga przyswoić wiadomości i utrwala wiedzę.
1.3. "Wielka księga ptaków"
Książki przyrodnicze o ptakach muszą być interesujące i ciekawie wydane. W przeciwnym razie dziecko szybko się zniechęci. To się nie stanie, kiedy sięgnie po "Wielką księgę ptaków". To prawdziwa perła czytelnicza dla małych i dużych. Rodzice dowiedzą się z niej wielu ciekawostek, o których nie mieli pojęcia.
W "Wielkiej księdze ptaków" znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań, które nurtują młodego ornitologa. Dowiemy się z niej, w jaki sposób ptaki zdobywają pożywienie i gdzie składają jaja. A wszystko to okraszone jest ciekawie przedstawionymi faktami i ilustracjami.
Inne tytuły książek o ptakach w Polsce, po które warto sięgnąć, to:
- "Niezwykła planeta. Ptaki"
- "Ptaki i ich pióra"
- "Czy podloty to nieloty? I inne tajemnice ptaków"
1.4. Książki o ptakach żyjących w Polsce. Dlaczego warto?
Książki z informacjami o ptakach są bardzo popularne wśród najmłodszych. Na początku pokazujemy je najmłodszym, jednak nie wchodzimy w szczegóły. Te mogą zacząć interesowac już 4-latka, który będzie potrzebował nie tylko obrazków, ale i ciekawostek.
Z kolei książki o polskich ptakach dla ucznia muszą już obfitować w szczegóły związane z trybem życia tych zwierząt. Im więcej informacji, tym lepiej. Te jednak muszą być przedstawione w ciekawej formie, by nie zniechęcić młodego czytelnika.
Dobrym pomysłem jest też wspólne obejrzenie filmu przyrodniczego. Program telewizyjny o ptakach uzupełni wiedzę zdobytą z książek. To też dobry sposób na wspólne spędzenie czasu.
Program w telewizji o ptakach można szukać na ogólnopolskich i lokalnych kanałach. Warto też zajrzeć do oferty platform streamingowych.
Wiedzę o ptakach można też czerpać z gier. Wydawnictwo RM wydało niedawno grę memory "Ptaki Polski". Na kartonikach umieszczone są zdjęcia ptaków, które możmy spotkać w kraju nad Wisłą. Zadaniem graczy jest odszukać parę.
Zdjęcia na kartonikach są bardzo dobrej jakości. Pozwalają rozpoznać ptaka, a kiedy nie wiemy, z jakim gatunkiem mamy do czynienia, wystarczy spojrzeć na opakowanie, na którym podpisano wszystkie ptaki. Memory to dobra zabawa dla całej rodziny!
A zatem nie tylko program o ptakach oraz książki na temat ptaków żyjących w Polsce. Wiedzę w tym zakresie uzupełnią też gry planszowe. Wiele informacji uzyskamy ponadto w terenie, np. odwiedzając parki krajobrazowe, w których umieszczone są specjalne tablice o zwierzętach, które możemy spotkać w pobliżu.