Trwa ładowanie...

Jakie ptaki odlatują na zimę?

Jakie ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów? Jak dbać o te, które zostają z nami w Polsce na okres jesienno-zimowy? Czym dokarmiać ptaki? Podpowiadamy.

Zobacz film: "Jakie umiejętności powinno posiadać dziecko, które idzie do przedszkola?"

spis treści

1. Jakie ptaki odlatują na zimę?

To pytanie dzieci często zadają swoim rodzicom. Kilkulatkowie są wrażliwi na otaczającą ich przyrodę i chętnie obserwują zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Ptaki są szczególnie interesujące choćby dlatego, że stosunkowo łatwo można je dostrzec wokół nas. A które z nich odlatują na zimę do ciepłych krajów?

Ptaki, które odlatują z Polski na zimę to m.in.:

 • bociany,
 • żurawie,
 • kukułki,
 • jerzyki,
 • jaskółki,
 • słowiki,
 • gawrony,
 • skowronki,
 • błotniaki.

2. Dlaczego ptaki odlatują z Polski?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: by przeżyć. Okres jesienno-zimowy jest w Polsce dla niektórych ptaków bardzo trudny, zwłaszcza dla tych, które na co dzień żywią się owadami, pająkami, gąsienicami, płazami czy skorupiakami.

Nad Wisłą zostaje niewielka grupa łowców gryzoni i padlinożerców oraz ptaki roślinożerne. Zimą na niebie możemy dostrzec wróble, sikorki, gołębie i jemiołuszki. I choć nieźle radzą sobie z wyszukiwaniem pokarmu, potrzebują też naszej pomocy, stąd potrzeba ich dokarmiania (zwłaszcza, gdy zima jest śnieżna i mroźna).

Przeczytaj również:

3. Dokąd odlatują ptaki?

Ptaki odlatują do miejsc, w których klimat jest ciepły i bez przeszkód znajdą pożywienie. Polską zimę często przeczekują w Afryce. W tropikalnych lasach dobrze czują się bociany, jerzyki i kukułki. Niektóre z ptaków, m.in. błotniak i kos, zimują na europejskich wybrzeżach Morza Śródziemnego.

4. Dokarmiaj ptaki z głową!

Pamiętając, że nie wszystkie ptaki odlatują na zimę z Polski, powinniśmy zadbać o te, które przez cały rok umilają nam czas ptasim trelem. Dokarmianie ptaków to wyraz troski o środowisko naturalne, ale też cenna lekcja wrażliwości dla naszych dzieci.

Możecie wspólnie zbudować karmnik dla ptaków lub budkę lęgową. Zamontujcie je w przydomowym ogródku lub w pobliżu miejsca, w którym często widujecie ptaki (np. na skraju lasu). Pamiętajcie, by dbać o to, by w karmniku znalazało się odpowiednie pożywienie.

Tych produktów nie podawaj dziecku zimą. Sprawdź, dlaczego
Tych produktów nie podawaj dziecku zimą. Sprawdź, dlaczego [6 zdjęć]

Chłodne dni, nauka zdalna, długie godziny spędzone przed komputerem lub telewizorem. Zima nie nastraja...

zobacz galerię

Idealne będą ziarna słonecznika, które są przysmakiem sikorek, rudzików i strzyżyków. Słoniną nie pogardzą kowaliki i sikorki (można ją zastapić kulami z łoju z dodatkiem nasion, które można kupić w sklepie zoologicznym, a w okresie zimowym również w wielu hipermarketach). Orzechy to przysmak dzięciołów i kowalików. Z kolei kos i dzięcioł nie pogardzą owocami jarzębiny, jabłkami czy rodzynkami.

5. Ciekawostki o ptasich wędrówkach

Czy wiesz, że:

 • bociany dziennie pokonują dystans nawet 500 km,
 • jako pierwsze do ciepłych krajów odlatują bociany i jerzyki, a w podróż wybierają się stadnie,
 • w samotną podróż do Afryki wyrusza kukułka (leci nocą, gdyż jest mistrzem orientacji w przestrzeni),
 • jerzyki potrafią spać podczas lotu,
 • mysikróliki w trakcie przelotu nad Bałtykiem tracą nawet połowę swojej masy,
 • mazurki i trznadle, które zostają na zimę w Polsce, zmieniają swoją dietę: przestają żywić się owadami, zamieniając je na ziarna i nasiona.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.