Jakie ptaki odlatują na zimę?
Jakie ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów? Jak dbać o te, które zostają z nami w Polsce na okres jesienno-zimowy? Czym dokarmiać ptaki? Podpowiadamy.
1. Jakie ptaki odlatują na zimę?
To pytanie dzieci często zadają swoim rodzicom. Kilkulatkowie są wrażliwi na otaczającą ich przyrodę i chętnie obserwują zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Ptaki są szczególnie interesujące choćby dlatego, że stosunkowo łatwo można je dostrzec wokół nas. A które z nich odlatują na zimę do ciepłych krajów?
Ptaki, które odlatują z Polski na zimę to m.in.:
- bociany,
- żurawie,
- kukułki,
- jerzyki,
- jaskółki,
- słowiki,
- gawrony,
- skowronki,
- błotniaki.
2. Dlaczego ptaki odlatują z Polski?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: by przeżyć. Okres jesienno-zimowy jest w Polsce dla niektórych ptaków bardzo trudny, zwłaszcza dla tych, które na co dzień żywią się owadami, pająkami, gąsienicami, płazami czy skorupiakami.
Nad Wisłą zostaje niewielka grupa łowców gryzoni i padlinożerców oraz ptaki roślinożerne. Zimą na niebie możemy dostrzec wróble, sikorki, gołębie i jemiołuszki. I choć nieźle radzą sobie z wyszukiwaniem pokarmu, potrzebują też naszej pomocy, stąd potrzeba ich dokarmiania (zwłaszcza, gdy zima jest śnieżna i mroźna).
Przeczytaj również:
3. Dokąd odlatują ptaki?
Ptaki odlatują do miejsc, w których klimat jest ciepły i bez przeszkód znajdą pożywienie. Polską zimę często przeczekują w Afryce. W tropikalnych lasach dobrze czują się bociany, jerzyki i kukułki. Niektóre z ptaków, m.in. błotniak i kos, zimują na europejskich wybrzeżach Morza Śródziemnego.
4. Dokarmiaj ptaki z głową!
Pamiętając, że nie wszystkie ptaki odlatują na zimę z Polski, powinniśmy zadbać o te, które przez cały rok umilają nam czas ptasim trelem. Dokarmianie ptaków to wyraz troski o środowisko naturalne, ale też cenna lekcja wrażliwości dla naszych dzieci.
Możecie wspólnie zbudować karmnik dla ptaków lub budkę lęgową. Zamontujcie je w przydomowym ogródku lub w pobliżu miejsca, w którym często widujecie ptaki (np. na skraju lasu). Pamiętajcie, by dbać o to, by w karmniku znalazało się odpowiednie pożywienie.
Idealne będą ziarna słonecznika, które są przysmakiem sikorek, rudzików i strzyżyków. Słoniną nie pogardzą kowaliki i sikorki (można ją zastapić kulami z łoju z dodatkiem nasion, które można kupić w sklepie zoologicznym, a w okresie zimowym również w wielu hipermarketach). Orzechy to przysmak dzięciołów i kowalików. Z kolei kos i dzięcioł nie pogardzą owocami jarzębiny, jabłkami czy rodzynkami.
5. Ciekawostki o ptasich wędrówkach
Czy wiesz, że:
- bociany dziennie pokonują dystans nawet 500 km,
- jako pierwsze do ciepłych krajów odlatują bociany i jerzyki, a w podróż wybierają się stadnie,
- w samotną podróż do Afryki wyrusza kukułka (leci nocą, gdyż jest mistrzem orientacji w przestrzeni),
- jerzyki potrafią spać podczas lotu,
- mysikróliki w trakcie przelotu nad Bałtykiem tracą nawet połowę swojej masy,
- mazurki i trznadle, które zostają na zimę w Polsce, zmieniają swoją dietę: przestają żywić się owadami, zamieniając je na ziarna i nasiona.