Drzewo genealogiczne – co to jest, jak narysować?
Każdy z nas w pewnym momencie zaczyna interesować się swoim pochodzeniem. Kim byli nasi przodkowie? Skąd pochodzili? Czy jesteśmy chociaż trochę do nich podobni? A może należymy do jakieś starego, szlacheckiego rodu? Na te pytania może odpowiedzieć dobrze sporządzone drzewo genealogiczne.
1. Drzewo genealogiczne
Niegdyś dokładna znajomość genealogii była wymagana tylko w rodach królewskich. Był to jedyny dokument potwierdzający prawa do tronu i uwierzytelniający pokrewieństwo. Zwykli ludzie potrzebowali jedynie 2-3 pokoleń wstecz do określania praw dziedziczenia. Przez to też znajomość przodków od strony matki była dużo mniej ważna.
Obecnie coraz częściej obserwujemy potrzebę ustalenia swojej tożsamości rodzinnej. Tym bardziej, mając świadomość historii II wojny światowej, kiedy ludzie migrowali, zmieniając nazwiska, rodziny się rozdzielały, inni ginęli i ślad po nich się urywał. Trudno też o zdjęcia, czy dokumenty, ponieważ ulegały zniszczeniu.
Można jednak próbować (a nawet należy!) odtworzyć historię swojej rodziny. Biblioteki i parafie gromadzą m.in. akty urodzenia, ślubu, czy zgonu, ale także prasę lokalną, monografie dotyczące miejscowości, stare książki telefoniczne i adresowe. Takie dokumenty mogą pomóc odnaleźć informacje o konkretnych osobach. Dobrze jest też ustalić tło historyczne regionu, z którego pochodzili przodkowie (np. jego przynależność państwową).
2. Jak narysować drzewo genealogiczne?
Na początek dobra jest rozmowa ze starszymi członkami rodziny. Oni na pewno się ucieszą i będą chętnie dzielić się swoimi wspomnieniami i pamiątkami. Trzeba korzystać z tej możliwości, póki istnieje.
Mając ten pierwszy krok za sobą, należy zebrać i uporządkować własne archiwum domowe. Do tego zaliczamy akty urodzenia, dokumenty kościelne, świadectwa szkolne, legitymacje, dyplomy, dokumenty osobiste, akta własności, kalendarze, modlitewniki i książki z dedykacjami.
Gdy już mamy te podstawowe informacje o naszych przodkach (m.in. dacie i miejscu urodzenia, ślubu, śmierci lub o wyznaniu) możemy rozszerzyć poszukiwania do lokalnych instytucji. Interesujące nas dokumenty można znaleźć w Urzędach Stanu Cywilnego, w archiwach IPN czy archiwach np. zakładów pracy.
3. Czy drzewo genealogiczne powinno być drzewem?
Coraz częściej ludzie traktują drzewo genealogiczne dosłownie, niemalże biologicznie naginając kwestie pokrewieństwa, byle gałęzie się zgadzały. Jest to pewnego rodzaju ekstremum.
Najlepiej rozrysować graf. Wtedy nie ma znaczenia, gdzie się umieścimy. Możemy być na szczycie, czy na dole naszego rodu. Jeśli jednak jesteśmy przywiązani do rysunku drzewa, to najczęściej w graficznych przedstawieniach spotykamy się z zapisem, w którym to my jesteśmy pniem, a nasi przodkowie tworzą koronę drzewa. Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, najważniejsze jest by wybrany sposób, pomógł nam łatwiej uporządkować kwestie pokrewieństwa.
Trzeba pamiętać, że stworzenie rzetelnego drzewa genealogicznego jest pracochłonne i wymaga dużo cierpliwości. Na szczęście naprzeciw naszym potrzebom wychodzą specjaliści oraz programy przeznaczone do tworzenia rodowodów. Przykłady bezpłatnych programów w wersjach polskich: Brother's Keeper, Fzip Family Tree oraz w wersjach angielskich LifeLines, GeneWeb.
Zobacz także: Jak zdezynfekować rower miejski? Pokazujemy krok po kroku
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl