Trwa ładowanie...

Co daje szkoła rodzenia? Najważniejsze informacje dla kobiet w ciąży

Co daje szkoła rodzenia? Najważniejsze informacje dla kobiet w ciąży
Co daje szkoła rodzenia? Najważniejsze informacje dla kobiet w ciąży (123rf)

Gdy pojawia się temat szkoły rodzenia, najczęściej zadawanym pytaniem jest, czy warto uczęszczać na jej zajęcia? Wydawać by się mogło, że jest to pytanie retoryczne, ale patrząc na szacunkowe dane, ile kobiet z niej korzysta – około 2 proc. – odpowiedź nie jest już tak oczywista.

spis treści

Niektóre kobiety wychodzą z założenia, że skoro ich babki rodziły bez pomocy "szkół”, one też sobie poradzą. Poza tym przyszli rodzice czerpią teraz informacje o porodzie głównie z internetu, książek i czasopism. Jednak czasami jest ona niewystarczająca, cząstkowa, fragmentaryczna, zalecenia mogą nawet wzajemnie się wykluczać, gdy pochodzą z różnych źródeł. Szkoła rodzenia może ten nadmiar różnych informacji uporządkować.

1. Zajęcia w szkole rodzenia

Uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia nie jest przymusowe, zależy to tylko i wyłącznie od preferencji danej ciężarnej. Kobieta w ciąży może uczestniczyć w nich sama, z partnerem, mamą, przyjaciółką, niekoniecznie z ojcem dziecka – nie ma takiego obowiązku.

Szkoła rodzenia jest przeznaczona dla wszystkich osób, bez względu na wiek czy liczbę posiadanych już dzieci. Jeśli przyszła mama decyduje się na uczęszczanie do niej, nikt jej nie zabroni – oprócz lekarza, gdy np. ciąża jest zagrożona i niewskazane są jakiekolwiek ćwiczenia.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Na kurs najlepiej zapisać się po 20. tygodniu ciąży – przyszła mama ma wtedy najwięcej energii i chęci na ćwiczenia. Czas trwania zajęć jest różny – zwykle około pięciu tygodni, jednak mogą to być nawet 2-3 miesiące. Częstość spotkań również może być różna w zależności od danej szkoły rodzenia, a jedno najczęściej trwa 1,5 godziny.

Sama nazwa "szkoła rodzenia" jest być może nietrafiona, ponieważ nie uczy się w niej rodzić – poród jest zjawiskiem fizjologicznym i nie da się go zatrzymać, ciało samo wie, co robić. Szkoła rodzenia daje jedynie wskazówki odnośnie tego, jak rodzić. Przedstawia często informacje związane z samym pobytem w szpitalu, porodem i połogiem. Mogą dotyczyć one zarówno praw pacjenta, jak i tego, jak wygląda sala do porodu rodzinnego lub jak przebiega poród w wodzie, jak rozwija się dziecko, a także jakie są najczęstsze problemy związane z porodem i jak się je rozwiązuje. Zwykle takie informacje podawane są w formie wykładu.

2. Ćwiczenia przed porodem

Zajęcia praktyczne obejmują ćwiczenia w czasie ciąży, przygotowujące ciało do porodu, naukę prawidłowego oddychania oraz techniki relaksacyjne. Wiedząc więcej na temat swojego ciała, kobieta będzie mogła aktywnie uczestniczyć w porodzie i odpowiednio reagować na sygnały, jakie będzie jej dawało. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób może skrócić się czas porodu, jest mniejsze ryzyko wystąpienia komplikacji, a kobieta może szybciej powrócić do formy.

3. Co daje szkoła rodzenia?

Na zajęciach można uzyskać informacje dotyczące szeroko pojętej opieki nad noworodkiem – jaką np. przygotować wyprawkę dla małego dziecka, co powinno się znaleźć w jego pokoiku, jak kąpać dziecko, jak karmić, jakie kosmetyki wybrać (często na zajęcia można otrzymać ich próbki) itp. Czasem organizowane są nawet spotkania z osobami z zewnątrz, np. ze sklepu z wózkami czy fotelikami dla dzieci. Przyszłe mamy mogą także poznać zalety karmienia piersią, jakie problemy mogą być z nim związane czy jak przystawiać dziecko do piersi.

Co ważne większość szkół porusza temat krwi pępowinowej - warto wykorzystać ten czas, aby zadać pytania na temat zastosowania krwi pępowinowej, opłat czy samego zabiegu. W internecie znajduje się wiele informacji, które są nieprawdziwe lub nieaktualne. Spotkanie w szkole daje szansę, żeby mieć najświeższe informacje w kwestii podjęcia decyzji, co zrobić z krwią pępowinową.

Szkoła rodzenia to także doskonała okazja do spotkania się z innymi rodzicami, porozmawiania z nimi, wymienienia uwag i doświadczeń, a także nawiązania nowych znajomości.

Poza tym szkoły rodzenia skupiają się nie tylko na ćwiczeniach w ciąży, ale też na psychice kobiety – co się wtedy w niej dzieje, jakie emocje, uczucia mogą pojawić się przed, w czasie i po porodzie, jak sobie z nimi radzić. Wiedza na ten temat może podbudowywać kobiety, pomóc uwierzyć we własne siły i wzmocnić je.

4. Jaką szkołę rodzenia wybrać?

Niektóre szpitale wymagają zaświadczenia ze szkoły rodzenia o uczestnictwie w zajęciach, gdy pary decydują się na poród rodzinny. Nie zawsze jest ono wymagane i nie wszystkie szkoły je wydają.

Jeśli jest taka możliwość, warto też zastanowić się, którą szkołę rodzenia wybrać. Warto wziąć wtedy pod uwagę takie czynniki, jak:

  • odległość od domu ciężarnej – warto pamiętać, że im później będzie kobieta uczęszczać na zajęcia, tym bardziej jej ciało może odczuwać skutki długiej jazdy;
  • opinie osób, które uczęszczały do danej szkoły na zajęcia – mogą być one najlepszym źródłem informacji o szkole;
  • jak atrakcyjne są zajęcia;
  • ile czasu trwa kurs i w jakich godzinach;
  • wyposażenie szkoły;
  • opłata za szkołę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Artykuł powstał we współpracy z PBKM

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze