2 z 6500+
1 kwietnia ruszył rządowy program 500+. Świadczenie wychowawcze rodzice otrzymują co miesiąc. Muszą jednak złożyć odpowiedni wniosek, i – jeśli są rodzicami jedynaka – udokumentować wysokość swoich dochodów.
Już pierwszego dnia trwania programu dokumenty złożyło ponad 100 tysięcy osób.
Sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości budzi kontrowersje. Jedni uważają go za szansę na lepsze życie, inni zaś – za nierealną mrzonkę. Co jakiś czas pojawiają się również informacje o czekających w ramach projektu zmianach.
Dużo się również mówi o skutkach, jakie przyniosło wprowadzenie programu 500+. Wiele kobiet decyduje się zrezygnować z pracy. Dotyczy to zwłaszcza pań ze średnim wykształceniem mieszkających w małych miejscowościach. Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA szacuje, że w ciągu kilku lat omawiany projekt może ograniczyć zatrudnienie wśród młodych ludzi o około 235 tys. osób.
Wiele obaw rodziło również wypłacanie świadczeń rodzinom, w których jeden z rodziców nadużywał alkoholu lub stosował przemoc. Pracownicy socjalni zostali więc zobligowani do kontrolowania na co wydawane są pieniądze z rządowego programu. Kontrole mają miejsce wówczas, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że środki nie są odpowiednio wydawane, np. dzieci są głodne lub nie mają przyborów szkolnych.