Co 16 sekund rodzi się martwe dziecko. Pandemia COVID-19 może jeszcze pogorszyć sytuację. Raport ONZ
Najnowszy raport UNICEF, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych informuje, że w ciągu najbliższego roku liczba martwych urodzeń może się zwiększyć nawet o 200 tysięcy. Ma to związek z przerwami w dostępie do opieki medycznej spowodowanymi pandemią COVID-19.
1. Martwe urodzenia
Z raportu wynika, że martwe dziecko rodzi się co 16 sekund. To średnio 2 miliony dzieci w ciągu roku. Aż 84 proc. martwych urodzeń ma miejsce w krajach o niskich i średnich dochodach. W 2019 r. najwięcej dzieci martwo urodzonych przyszło na świat w krajach Afryki i Azji Południowej.
Rekordowe liczby odnotowano również w Indiach, tuż za nimi uplasowały się Pakistan, Nigeria, DRK, Kongo, Chiny i Etiopia. W raporcie martwe urodzenie jest definiowane jako dziecko urodzone bez oznak życia w 28 tygodniu ciąży lub później.
2. Tragedii można uniknąć
Dyrektor Generalna UNICEF, Henrietta Fore, zwróciła uwagę, że poród martwego dziecka jest traumatycznym doświadczeniem, które wiele rodzin na świecie przechodzi w milczeniu.
"Utrata dziecka podczas porodu lub w czasie ciąży to druzgocąca tragedia dla rodziny. Co 16 sekund gdzieś na świecie matka cierpi z powodu niewypowiedzianej tragedii martwego urodzenia. W wielu przypadkach nie musi tak być. Większości martwych urodzeń można zapobiec dzięki odpowiedniej opiece przedporodowej i wykwalifikowanej położnej" - przekonuje Henrietta Fore.
Autorzy raportu przypuszczają, że pandemia COVID-19 może jeszcze pogorszyć sytuację, ponieważ, w niektórych krajach dostęp do opieki medycznej jest zmniejszony o połowę. Szacuje się, że przez pandemię, w ciągu roku, liczba martwych urodzeń wzrośnie nawet o 20 proc. lub więcej.
3. Dostęp do opieki medycznej priorytetem
Muhammad Ali Pate, Globalny Dyrektor Banku Światowego ds. zdrowia, żywienia i ludności podkreślił konieczność zapewnienia ciężarnym usług na najwyższym poziomie przez cały okres ciąży.
"Z powodu zakłóceń w dostępie do ratujących życie usług medycznych, COVID-19 wywołał kryzys zdrowotny kobiet, dzieci i młodzieży. Kobiety ciężarne potrzebują stałego dostępu do wysokiej jakości opieki przez cały okres ciąży i podczas porodu. Wspieramy kraje we wzmacnianiu systemu opieki zdrowotnej, aby zapobiec martwym urodzeniom i zapewnić każdej kobiecie w ciąży dostęp do wysokiej jakości usług medycznych" - powiedział Ali Pate.
"Tragedia martwych urodzeń pokazuje, jak ważne jest wzmocnienie i utrzymanie dostępu do podstawowych usług zdrowotnych i jak ważne jest zwiększenie inwestycji w pielęgniarki i położne" - dodał dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny WHO.
Autorzy raportu są zgodni. Dostęp do opieki medycznej dla ciężarnych i świadczenie usług w tym zakresie powinny być powszechnie dostępne. Tylko one pozwolą zmniejszyć liczbę martwych urodzeń na świecie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl