Choinka w Polsce

Skąd przyszła do nas choinka? Wiadomo skąd! Z lasu! Tylko kto wpadł na pomysł, by przynieść ją stamtąd do domu? Niemcy. Wygląda na to, że szczególnie upodobali sobie ustanawianie nowych tradycji adwentowo-bożonarodzeniowych. Jednak, chociaż rozpropagowali ten zwyczaj, nie wymyślili go od zera. Jak to bywa w kwestiach obyczajów religijnych sama idea pochodzi z zamierzchłej, pogańskiej przeszłości. Nie inaczej było z choinką. A legend dotyczących jej pochodzenia jest wiele.

Tradycja ubierania choinki

Drzewko choinkowe w Polsce

Skąd przyszła do nas choinka? Wiadomo skąd! Z lasu! Tylko kto wpadł na pomysł, by przynieść ją stamtąd do domu? Niemcy. Wygląda na to, że szczególnie upodobali...

"Gdy narodził się Jezus, ludzie, zwierzęta, rośliny przyszli złożyć Mu pokłon. Między nimi były i drzewa. Wszystkie były piękne i ślicznie wystrojone. Oprócz jednego. Choinki. Choinka stała na końcu. Gdy podeszła, aby się pokłonić Jezusowi, przeprosiła Go za swój niedbałyubiór. To przy Choince Dzieciątko było najbardziej uradowane. Dlatego to ona, choć najbiedniej wystrojona, została drzewkiem świątecznym".

Polecane wideo:

Górale uważają, że nie byłoby choinki, gdyby nie niedźwiedź. "Gdy narodził się Jezus, wszystkie zwierzęta udały się do groty, by Go przywitać. Każde niosło ze sobą jakiś dar. Tylko niedźwiedź miał puste łapy. Zrobiło mu się strasznie wstyd i postanowił zanieść Dzieciątku zieloną jodełkę. Wyrwał więc drzewko i powlókł za sobą przez góry i potoki. Gdy chwycił mróz, na przemokniętych gałązkach utworzyły się piękne sople. Oświecało je słońce, nocą księżyc, dodając jodełce magicznego uroku. Stała się, więc symbolem Bożego Narodzenia".

Skandynawowie wiązali zwyczaj ubierania choinki z drzewem Yggdrasil. Potężnym drzewem wyznaczającym "oś świata" (tzw. axis mudni), od której zaczęło się dzieło stworzenia. Symbolizuje ono połączone niebo i ziemię. Jest filarem, na jego gałęziach wisi słońce, księżyc i gwiazdy (drzewa ozdabiano, by to odwzorować). Yggdrasil jest ponadto drzewem mądrości, na którym wisiał przez dziewięć dni Odyn. To taki dość karkołomny sposób na zgłębienie wiedzy tajemnej i 24 run. Czytając mitologię i poznając historie z naszej religii nie trudno dostrzec podobieństwo między drzewem Yggdrasil a drzewem życia.

Legenda o choince

Świętym, który, jak głosi legenda, miał uczynić z choinki przypomnienie Chrystusa był niejaki Bonifacy - misjonarz nawracający pogan. Zdarzyło mu się podobno ściąć święty dąb, który upadając połamał wszystko dookoła z wyjątkiem jednej, malutkiej jodełki. Dopatrzył się w tym znaku, że zawsze zielona jodełka jest wieczna i trwała, jak Bóg dający wieczne życie. Nie wiedzieć czemu, nawracanym poganom nie spodobało się to, co głosił. Przyczynili się więc do nagłego zejścia Bonifacego z tego "padołu łez" - w 754 roku. Jako męczennik zyskał tytuł świętego i Apostoła Niemiec. Później, na kilka ładnych lat o tradycji choinkowej (z takim poświęceniem ustanowionej) zapomniano. Pojawiła się znów „nagle" na początku XV wieku w szpitalu św. Ducha we Fryburgu. Ustawili ją członkowie Bractwa Czeladników Piekarskich. Udekorowana była piernikami, opłatkami i owocami. Nie zyskała sobie jakiejś szalonej popularności. Początkowo była jedynie fanaberią, atrybutem bogatych świąt w magnackich domach. I to też tylko niektórych. Kościół był jej niechętny ze względu na wyraźne pogańskie korzenie. Jednak systematycznie zyskiwała "wielbicieli". Jednym z nich był Marcin Luter. To protestanci wypromowali choinkę w szerokim świecie.

XVII i XVIII wiek to czas powolnego, acz systematycznego wchodzenia choinki na salony bożonarodzeniowe. W wieku XIX za sprawą migracji, również tych motywowanych wszelkimi konfliktami, choinka, jako symbol świąteczny z pogranicza niemiecko-francuskiego rozprzestrzeniła się na pozostałą część Europy, Skandynawię, Anglię i Stany Zjednoczone.

W 1931 roku robotnicy budujący obecne centrum Rockefellera zapoczątkowali tradycję, która do dziś cieszy ludzi. Na placu ustawili dużą, żywą choinkę udekorowaną sznurami żurawiny i puszek. Od tego momentu, co roku, na życzenie Rockefellera na placu przed GE Building staje chyba najbardziej znana choinka na świecie. Jest ogromna. Żywa. Bogata. Początkowo wybierał ją osobiście Rockefeller przelatując nad swoimi kompleksami leśnymi. Teraz odbywa się "konkurs piękności".

W Centrum Rockefellera musi stanąć najpiękniejszy i najbardziej okazały żywy świerk pospolity (tegoroczny już stoi i czeka na "godzinę zero"!). Ozdabiają go dziesiątki tysięcy lampek, kryształy Swarovskiego, itp. cuda. Zaświecenie tysięcy lampek, jak na Amerykę przystało, wymaga odpowiedniej oprawy. Od 1964 roku prowadzą je "znani i lubiani", a telewizyjna transmisja niesie wydarzenie w świat. Choinka w Centrum Rockefellera to spektakularny początek tradycji ustawiania pięknie udekorowanych świątecznych drzewek w szczególnych miejscach, ku radości gawiedzi. Kto nie słyszał o choince na Trafalgar Square czy Placu św. Piotra w Watykanie?

Tradycja Świąt Bożego Narodzenia

W Polsce niezbyt chętnie włączano choinkę do tradycji świątecznych. Po pierwsze, przynosili ją Niemcy. Po drugie, mieliśmy u nas silnie zakorzenioną w obyczajowości podłaźniczkę, (o niej piszemy w innym artykule). Z tego powodu choinka w Polskich domach, zarówno na wsi, jak i w mieście powszechnie zaistniała dopiero w latach dwudziestych XX wieku. Teraz chyba nikt z nas nie wyobraża sobie, by na Boże Narodzenie mogło jej nie być.

Tego roku zapowiada się spektakularne wydarzenie choinkowe w Polsce. Pałac Kultury i Nauki chyba odnajdzie swoje powołanie. Ma stać się największą choinką na świecie. Tylko, co to za choinka? Osobiście wolę te mniejsze, ale żywe, a nie ze stali, jak ta największa imitacja iglaka w Meksyku.

Aneta Stawiszyńska-Marciniak, ponad rok temu

Kultura

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Kultura
Kultura

Jak często czytamy dzieciom?

Jak często czytamy dzieciom? Odtwórz wideo

Ośrodek Ewaluacji przeprowadził badania na temat tego, ile czasu rodzice poświęcają na czytanie dzieciom. Większość Polaków przeznacza na to około 10 minut dziennie. Aż 67 proc. osób żyjących w modelu 2+1 czyta dzieciom codziennie, od samego ich urodzenia....

Kultura

Książka "Bystrzaki"

Książka "Bystrzaki"

Szukasz inspiracji do zabaw ze swoim dzieckiem? Chciałabyś mu zaproponować coś ciekawego i jednocześnie rozwijającego kreatywność? Poszukaj podpowiedzi w książce „Bystrzaki" C.J. Simister.

Kultura

Myszka Norka

Myszka Norka

Kino Myszki Norki zaprasza dzieci na bezpłatne pokazy filmów dla najmłodszych.

Kultura

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

"Kochaj Ziemię" to jeden z odcinków specjalnych Ulicy Sezamkowej. Dzieci mogą wiele dowiedzieć się na temat ekologii z odcinka "Zielono mi". Kanał MiniMini+ cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci.

Kultura

Zabawa w ciąży

Zabawa w ciąży

Jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo i dobrze się czujesz, nie ma przeciwwskazań, aby ten dzień spędzić z przyjaciółmi czy na balu sylwestrowym.

Kultura

Drzewko szczęścia

Drzewko szczęścia

Wydawnictwo Drzewko Szczęścia przedstawia zbór najpiękniejszych bajek.

Kultura

Kurczaki Luzaki

Kurczaki Luzaki

Książki z serii "Kurczaki Luzaki" obfitują w ciekawe historie. Wiele dzieci lubi elementy science-fiction, stąd duże zainteresowanie książką pt.: "Kosmiczne jajo". Dzieci mogą identyfikować się z postaciami z serii o Kurczakach Luzakach. Kolejna książka...