Tradycje adwentowe

Siano dobrych uczynków. Jestem ciekawa, jak wiele osób wie, o co właściwie chodzi. Ja nie miałam zielonego pojęcia. A szkoda, bo to bardzo sympatyczna, popularna we Francji tradycja i chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją adaptować na własne poletko. Dzieciom powinna się spodobać. W pierwszą niedzielę Adwentu dziecko dostaje od rodziców żłóbek. Ten, który w Wigilię stanie w Szopce. Jest on zupełnie pusty. Od tej chwili co wieczór, np. przy modlitwie, dziecko zastanawia się, co dobrego dla innych zrobiło w ciągu dnia. Za każdy dobry uczynek wolno mu włożyć do żłóbka jedną słomkę sianka. Im będzie ich więcej, tym Dzieciątko Jezus będzie miało wygodniej w Dniu Bożego Narodzenia. Do małych dzieci ten argument może przemówić znacznie szybciej niż to, że gdy czyni coś z miłości bliźniemu, to tak, jakby czyniło to samo Chrystusowi - taka motywacja może być zbyt abstrakcyjna dla kilkulatków, co oczywiście nie oznacza, żeby z niej rezygnować.

Polecane wideo:

Świeca adwentowa

Żłóbek adwentowy, w którym dzieci będą umieszczały siano dobrych uczynków, można wykonać wspólnie z nimi, wykorzystując np. drewniane listewki. Pamiętajmy, że nie musi wcale być naturalnych rozmiarów! Przy nim powinna palić się świeca adwentowa lub adwentowe lampiony. Również one są elementem tradycji adwentowej i powinny pojawić się w każdym domu. Są światłem, a jego symbolika jest bardzo bogata i niebywale istotna również w tym okresie. Światło to Chrystus, to Radość, to Nadzieja. Płomień świecy ma napawać otuchą, rozpraszać mrok, również ten w naszych sercach.

Rodzaje świec adwentowych.

  • Świeca roratnia - biała bądź jasnożółta z białą wstążeczką, udekorowana czymś zielonym, np. mirtem. Zapalana jest na roratach.
  • Świeca kalendarzowa - oznaczone są na niej cztery niedziele Adwentu bądź wszystkie jego dni. Jest bogato zdobiona, zapalana codziennie w czasie rodzinnych modlitw bądź posiłków. Pali się do granicy wyznaczonej na dany dzień, a dopalana jest przy wieczerzy Wigilijnej.
  • Świeca Maryjna - jasna, z symbolami Maryjnymi, zapalana w trakcie Uroczystości Niepokalanego Poczęcia 8 grudnia.

Lampiony adwentowe

Możemy wykonać je razem z dziećmi. Szczęśliwie nie potrzeba do tego szczególnych materiałów. Wystarczy np. karton, który składamy i sklejamy tak, by miał kształt pudełka niezamykanego od góry. W ściankach wycina się okienka lub witrażyki ukazujące symbole bożonarodzeniowe religijne - podkleja się je od środka kolorową gładką bibułką. W środku należy umieścić świeczkę. Ale jest to dość ryzykowne i lepiej wykorzystać małą latarenkę. Można również wykonać z kolorowego bloku technicznego ażurowe osłonki na zwykłą latarkę. Dla tych, którzy z pracami plastyczno-technicznymi są na bakier, rynek proponuje spory wybór lampionów.

Różdżka Jessego

Kolejną tradycją Adwentową, u nas zupełnie nieznaną, popularną natomiast w USA, jest posiadanie w domu tzw. Różdżki Jessego. Dzięki niej dzieci mają szansę poznać coś w rodzaju „drzewa genealogicznego" Jezusa. Jak to się odbywa? Wszystko zaczyna się w sobotę przed I niedzielą Adwentu. Wtedy to do domu przynosi się gałązkę jabłoni, gruszy, forsycji, (czyli generalnie drzewka, które kwitną wiosną) i wstawia do wazonu z wodą. Przez cały okres Adwentu wieczorami przybliża się dzieciom sylwetki przodków Chrystusa, czytając odpowiednie fragmenty Pisma Świętego. Jeden dzień to jedna historia i jeden symbol danej Postaci zawieszony na gałązce. Oczywiście te symbole wykonują dzieci przy pomocy rodziców. Punktem kulminacyjnym jest umieszczenie w Wigilię na samym szczycie tego drzewka symbolu Jezusa.

Aneta Stawiszyńska Marciniak, ponad rok temu

Kultura

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Kultura
Kultura

Zabawa w ciąży

Zabawa w ciąży

Jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo i dobrze się czujesz, nie ma przeciwwskazań, aby ten dzień spędzić z przyjaciółmi czy na balu sylwestrowym.

Kultura

Myszka Norka

Myszka Norka

Kino Myszki Norki zaprasza dzieci na bezpłatne pokazy filmów dla najmłodszych.

Kultura

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

"Kochaj Ziemię" to jeden z odcinków specjalnych Ulicy Sezamkowej. Dzieci mogą wiele dowiedzieć się na temat ekologii z odcinka "Zielono mi". Kanał MiniMini+ cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci.

Kultura

Drzewko szczęścia

Drzewko szczęścia

Wydawnictwo Drzewko Szczęścia przedstawia zbór najpiękniejszych bajek.

Kultura

Projekt Bajkowa drużyna

Projekt Bajkowa drużyna

"Bajkowa drużyna" to multimedialny projekt dla dzieci. Do pięknie wydanej, kolorowej książki dołączona jest płyta.

Kultura

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop dostarcza rodzicom materiału do rozmowy z dzieckiem o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu.