Chciał kupić piwo dzień przed 18. Tak postąpiła kasjerka
Polskie prawo kategorycznie zabrania podawania i sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18. roku życia. Rzeczywistość jednak bywa inna i już 15-latkowie mają za sobą picie mocnych trunków.
1. Sprzedaż alkoholu
Choć w wielu sklepach można się natknąć na tabliczki głoszące, że osobom niepełnoletnim alkohol nie zostanie sprzedany, w praktyce jednak różnie z tym bywa. Szczególnie jeśli do 18-stki brakuje zaledwie kilku dni.
Młodzież ma całą masę pomysłów na zaopatrzenie się w procentowe trunki - od podkradania alkoholu rodzicom przez proszenie starszych znajomych o zakup i na standardowym "dowód został w domu" kończąc.
Jednak nie z każdym sprzedawcą idzie łatwo. Niektórzy zakaz traktują bardzo poważnie i są świadomi konsekwencji, które mogą ich spotkać. Pozostają nieugięci, nawet jeśli do pełnoletności został jeden dzień.
2. Społeczny eksperyment
W sieci pojawiło się nagranie, które przedstawia jedną z takich sytuacji. Nastolatek próbuje zaopatrzyć się w alkohol, a przy kasie natychmiast zostaje zapytany o dowód, którego jeszcze nie posiada.
Chłopak pokazuje sprzedawczyni dokument, z którego wynika, że 18 lat skończy następnego dnia. Kobieta jednak odmawia. Nastolatek próbuje ją przekonać, by przymknęła oko, ale ta pozostaje niewzruszona.
Każda kolejna wypowiedź spotyka się z kategorycznym "nie" ze strony sprzedawczyni. Chłopakowi nie pozostaje nic innego jak tylko odejść z pustymi rękami. Obiecuje jednak, że wróci następnego dnia.
3. Należy liczyć się z konsekwencjami
Choć nastolatkowi nie udało się zakupić trunku w tym konkretnym sklepie, zapewne w końcu by mu się poszczęściło. Jak wynika z Europejskiego Programu Badań Ankietowych, ponad 90 proc. nieletnich pije alkohol.
Co więcej, 65 proc. 17-latków przyznało, że upiło się przynajmniej raz, a tylko co czwarty rodzic wyraziłby zgodę na spróbowanie alkoholu swoim niepełnoletnim pociechom. Warto jednak pamiętać, że takie zachowanie może mieć poważne konsekwencje.
"Picie alkoholu przez małoletnich jest zabronione. Młody człowiek, który zostanie przyłapany na spożywaniu alkoholu, musi liczyć się z konsekwencjami, że odbędzie się sprawa w sądzie dla nieletnich i zarówno on, jak i jego rodzice mogą otrzymać karę. Warto również pamiętać, że alkohol źle wpływa na zdrowie i rozwój młodego człowieka" - podaje policja na swojej stronie.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl