Canihua – kuzynka komosy ryżowej
Komosa ryżowa, zwana „złotem Inków” jest ceniona przez miłośników zdrowego stylu życia za swoje właściwości zdrowotne. Canihua to kuzynka komosy. Również pochodzi z Ameryki Południowej. Porasta tereny wysokogórskie. Jest niezwykle odporna na trudne warunki, dzięki temu zyskuje i utrzymuje swoje cenne walory zdrowotne.
1. Canihua - właściwości zdrowotne
Canihua, podobnie jak komosa ryżowa, charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością białka bezglutenowego. W 100 g produktu znajduje się go ponad 15 proc. Z tego względu jest ona polecana osobom odchudzającym się lub uprawiającym intensywnie sport.
Poza tym, obie rośliny obfitują w błonnik, przeciwutleniacze, witaminy z grupy B, wapń, fosfor, cynk i kwas foliowy. W jednym jednak canihua prześciga swoją kuzynkę. Zawiera bowiem o wiele więcej żelaza. Porcja zaspokaja aż 60 proc. dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek, dlatego jest zalecana kobietom w ciąży i osobom cierpiącym na anemię.
Z uwagi na swoje właściwości, canihua sprawdza się w profilaktyce cukrzycy, miażdżycy, nowotworów, nadciśnienia tętniczego czy kamicy żółciowej. Stymuluje układ odpornościowy. Jest bezpieczna dla osób, które nie tolerują glutenu.
Ziaren canihua nie trzeba tak intensywnie płukać przed ugotowaniem jak komosy, ponieważ są pozbawione związków saponinowych, odpowiedzialnych za charakterystyczną goryczkę.
Można ją z powodzeniem jeść zamiast kasz lub makaronów. Ugotowane ziarenka są delikatne w smaku, więc dobrze komponują się zarówno z mięsem, jak i z warzywami. Mogą być również używane jako zagęstnik do zup i sosów, a także jako składnik sałatek, zapiekanek i deserów. Zmielone ziarna zastąpią mąkę w cieście naleśnikowym, sprawdza się także w roli panierki do ryb i mięs.
Możemy je dostać w internecie lub w sklepach ze zdrową żywnością. Opakowanie 400 g kosztuje ok 20 zł.