Budżet domowy dla początkujących + szablon z arkuszem
Planowanie budżetu domowego dla wielu z nas brzmi jak prawdziwe wyzwanie. Kojarzy się ze skrupulatnym zapisywaniem każdej wydanej złotówki i oszczędzaniem na wszystkim. Okazuje się, że wcale nie musi tak być, a optymalizacja wydatków może być łatwiejsza, niż myślisz. Jak zaplanować prosty budżet domowy?
1. Sprawdź, gdzie tracisz pieniądze
Już na samym początku powinieneś zrobić finansowy rachunek sumienia, czyli mały audyt swojego konta. Sprawdź, na co najczęściej wydajesz pieniądze i spróbuj znaleźć powód, przez który środki zaczynają ci uciekać.
Być może te niedrogie na pierwszy rzut oka obiady w pracy są jedną z przyczyn twoich kłopotów z budżetem? A może przestałeś chodzić na siłownię, ale nie anulowałeś karnetu? Czasami drobne kwoty mogą na koniec miesiąca dać imponującą sumę, którą można było oszczędzić. Sprawdź, gdzie leży problem i zastanów się, jak go rozwiązać.
2. Posegreguj wszystkie wydatki
Aby znaleźć przyczynę, musisz i tak stworzyć spis tego, gdzie oraz na co wydajesz pieniądze. Najwygodniej będzie ci to zrobić w formie elektronicznej. Nawet jeśli się pomylisz, łatwo skorygujesz swój błąd. Dodatkowo zawsze posiadasz dostęp do pliku, jeśli znajduje się nie tylko na komputerze, ale również na urządzeniach mobilnych.
Możesz również wydrukować gotowy szablon budżetu domowego, który ułatwi ci tę czynność, jeśli zdecydujesz się na tradycyjne zapisywanie wszystkiego w formie papierowej: vivus.pl/moje-finanse/wazne-pojecia-finansowe/budzet-domowy-co-to-jest-i-jak-go-zaplanowac/.
Bardzo ważne jest to, aby stworzyć podział na przychody i wydatki. Chociaż pewnie częściowo zdajesz sobie sprawę z tego, jaką część dochodów przeznaczasz na rachunki, codzienne zakupy czy spłatę zobowiązań, dopiero sporządzenie listy pomoże ci stworzyć dobry budżet rodzinny.
Kategorie, które możesz wyróżnić:
- stałe wydatki mieszkaniowe (czynsz),
- zmienne wydatki mieszkaniowe (rachunki),
- spłata zobowiązań (kredyty, pożyczki),
- żywność,
- ubrania, akcesoria,
- kosmetyki i chemia domowa,
- wyjścia do miasta,
- rozrywka,
- wydatki nieplanowane.
U różnych ludzi struktura ta wygląda nieco inaczej, ponieważ każdy żyje w inny sposób. Być może jesteś chory i potrzebujesz jeszcze dodać kategorię leków, a może masz dzieci, więc duża część wydatków będzie związana z ich potrzebami. Dostosuj tę listę do siebie i prowadź ją zgodnie ze swoim trybem życia.
3. Finanse domowe: planowane wydatki vs wydane pieniądze
Warto w każdej kategorii zastosować podział na planowane wydatki, a pod koniec miesiąca podsumować wyniki. Dopiero wtedy będziesz miał jasny obraz tego, jak wygląda u ciebie zarządzanie budżetem domowym. Może okazać się, że tak naprawdę w ogóle nie masz kontroli nad swoimi wydatkami.
Istnieje kilka przyczyn takiego stanu rzeczy, dlatego im szybciej przyznasz się do tego przed sobą, tym lepiej dla twojego portfela. Jednym z częstszych powodów jest po prostu brak zwracania uwagi na ceny w sklepach i nieplanowane wydatki pod wpływem impulsu. Każdemu zdarzy się kupić coś, co nie było uwzględnione wcześniej, jednak nie powinno to zrujnować całego planu oszczędzania.
4. Najczęstsze problemy przy planowaniu budżetu domowego
Podczas nauki kontrolowania swoich wydatków należy brać pod uwagę przede wszystkim długofalowe działania, które będą konsekwentnie prowadzone. Jeśli więc decydujesz się już na naukę tego, jak zarządzać budżetem domowym, nie pomijaj w spisie niektórych wydatków.
Wydaje się to bardzo męczące, a jednak z czasem już intuicyjnie będziesz wiedział, jak sobie ten cały proces ułatwić. Nie chodzi przecież o to, aby na każde zakupy chodzić z kartką i skrzętnie zbierać wszystkie paragony z całego miesiąca. Możesz podsumować swój dzień wieczorem, a potem wyrzucać niepotrzebne rachunki. Jeżeli wolisz na bieżąco wszystko notować, powinieneś rozważyć posiadanie aplikacji mobilnej.
5. Narzędzia do zarządzania budżetem domowym
Jak wspomnieliśmy, jest kilka możliwości, aby sprawnie notować wszystkie wydatki. Dla zwolenników bardziej tradycyjnych sposobów zostaje kartka i papier. Sporo osób korzysta również z plików Excel, które można mieć na kilku urządzeniach. Dzięki temu w każdej chwili łatwo dodasz kolejne pozycje do listy.
Coraz bardziej popularnym pomysłem na łatwy przegląd swoich wydatków jest używanie wspomnianych aplikacji mobilnych stworzonych specjalnie dla miłośników kontroli swoich rachunków. Dzięki takim narzędziom dużo szybciej utrzymasz swoje finanse pod kontrolą. Jak planować budżet domowy z ich pomocą?
Na rynku pojawiło się już wiele propozycji aplikacji mobilnych do porządkowania swoich wydatków. Warto wybrać taką, która jest intuicyjna i prosta w obsłudze. Pamiętaj, że powinna pomagać ci również w oszczędności czasu, aby nie trzeba było wpisywać wszystkiego samodzielnie.
Inne funkcjonalności, jakie powinna mieć aplikacja do zarządzania finansami:
- łatwy podgląd wszystkich środków, które posiadasz pomniejszonych i wydatki,
- obliczanie kwoty, jaka została ci do wydania na dzień,
- podsumowanie, na co wydajesz najwięcej, a na co mniej,
- wgląd do danych z poprzednich miesięcy.
6. Zalety kontrolowania swoich wydatków
Jeśli te wszystkie działania nadal kojarzą ci się głównie z oszczędzaniem na wszystkim i rezygnowaniem z przyjemności, spróbuj od małych kroczków. Budżet domowy ma być sposobem na rozsądne odkładanie środków, a nie znienawidzoną czynnością, która ma utrudnić życie.
Odzyskanie kontroli nad wydawaniem pieniędzy powinno przede wszystkim sprawić, że osiągniesz większy spokój. Z odpowiednio zoptymalizowanym budżetem możesz zabezpieczyć się nawet na wypadek nieprzewidzianych wydatków.
Największą zaletą jest przede wszystkim możliwość świadomego oszczędzania. Stworzenie poduszki finansowej na wypadek utraty pracy lub nawet zbieranie środków w konkretnym celu to właśnie są efekty dobrze prowadzonych finansów rodzinnych czy osobistych.
7. Budżet domowy a kłopoty z gotówką
Nawet przy skrupulatnie prowadzonych obliczeniach można jednak mieć przejściowe problemy z pieniędzmi. Kosztowna naprawa samochodu, nagła choroba lub po prostu chwilowa utrata kontroli to sytuacje, jakie mogą zdarzyć się każdemu. Co wtedy zrobić?
Warto jeszcze raz dokładnie przyjrzeć się wszystkim wydatkom, które są w twoich planach. Następnie spróbuj zweryfikować, czy na pewno są one potrzebne. Policz przewidywane oszczędności i sprawdź, czy jeszcze potrzebujesz jakiegoś dodatkowego wsparcia. Jeśli tak, jest kilka możliwości, aby je zdobyć.
Pomoc rodziny i przyjaciół to jedna z bardziej popularnych metod na otrzymanie gotówki. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza gdy w grę wchodzą najbliżsi. Łatwo w takiej sytuacji popsuć relacje. Należy w takich sytuacjach dokładnie określać warunki takiej pożyczki, najlepiej na piśmie.
Możesz skorzystać również z chwilówki w banku lub firmie pozabankowej. Pamiętaj jednak, że musisz uwzględnić w swoim budżecie domowym wydatki związane ze spłatą tego zobowiązania. Wtedy nie wpadniesz w spiralę długów i unikniesz kolejnych problemów finansowych.
Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, znajdź dodatkowe źródło dochodu, na przykład:
- wypełnianie ankiet w internecie,
- opieka nad dziećmi sąsiadów,
- sprzedaż ubrań, które już ci się nie podobają.
Praca nad budżetem domowym to nie tylko kontrola nad wydatkami, ale myślenie o sposobach na zwiększenie swoich zarobków.
Link do szablonu z arkuszem: szablon budżetu domowego (PDF)
Artykuł sponsorowany