Trwa ładowanie...

Buciki dla niemowląt

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 15.06.2015 14:09
Buciki dla niemowląt
Buciki dla niemowląt (Zdjęcie bucików / Shutterstock)

W sklepach obuwniczych i z artykułami dziecięcymi znajduje się ogromna różnorodność butów różnych marek, a wszystkie zachwalane są jako idealne dla malutkiej stópki, co czyni wybór obuwia trudnym orzechem do zgryzienia. Tymczasem, okazuje się, że wiele pozornie solidnych i wygodnych modeli wcale nie nadaje się dla niemowlęcia. Wiele bucików uszytych jest w sposób mijający się z potrzebami dziecięcej stopy, powodując niewygodę. Należy pamiętać, że zbyt ciężkie lub zbyt sztywne obuwie może niekorzystnie wpłynąć na rozwój stopy naszej pociechy. Dlatego warto postarać się wybrać buciki odpowiedniej jakości i idealnie dobrane.

spis treści

1. Fizjonomia stópki dziecka

Mogłoby się wydawać, że stopy niemowlaka to miniaturki stóp dorosłego. Ale tak nie jest. Stopy niemowlęcia mają inne proporcje i kształt: są krótsze, szersze i zwężają się ku pięcie. Są też bardziej pulchne, a miękkie podbicie wypełnia poduszeczka z tłuszczu. Łukowate wygięcie stopy pojawia się dopiero w wieku dwóch, trzech lat.

Niektóre noworodki mają podwinięte i skrzyżowane paluszki, które z czasem z reguły prostują się same. Zdarza się też, że palce są skierowane do środka, ale najczęściej ustawiają się prawidłowo, zanim dziecko skończy trzy, cztery lata. Paznokcie malucha bywają lekko zakrzywione - prostują się w wieku dwóch, trzech lat. Zanim chrząstki się rozrosną i przekształcą w 26 sztywnych i solidnych kości, minie około 20 lat. Do tego czasu stópka dziecka jest wrażliwa i delikatna.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

Lekarze uważają, że dziecko samo wie najlepiej, kiedy może stanąć na własnych nogach. Bezcelowe jest podtrzymywanie malca po to, by nauczył się stać. Kiedy będzie do tego gotowy, podniesie się sam, podciągając się na szczebelkach łóżeczka czy meblach. Dzieci zaczynają chodzić w różnym wieku. Niemal połowa nie potrafi bez podtrzymania zrobić kilku kroków na swoich pierwszych urodzinach. Pół roku później ta niełatwa sztuka udaje się 90% dzieci. Z początku wiele maluchów stawia stopy do wewnątrz, bo wtedy łatwiej utrzymać równowagę. Nogi mają przy tym szeroko rozstawione i lekko ugięte. Z biegiem czasu wszystko się prostuje i zanim rodzice się obejrzą, dziecko biega po domu pewnie i szybko.

2. Odpowiednie buciki dla niemowląt

Pierwsze buciki dla malucha należy kupić, gdy zaczyna on chodzić bez pomocy dorosłego. Jeżeli dziecko dopiero uczy się utrzymywać równowagę wspinając się i spacerując przy meblach, wkładanie obuwia nie jest konieczne, a wręcz przeciwnie – niewskazane, ponieważ otrzymując naturalne bodźce z podłoża, stopa malucha ukształtuje się lepiej niż w bucie. Należy również pamiętać, że chociaż główną funkcją obuwia jest stabilizacja malutkiej stópki, nie powinno ono ograniczać ruchów kończyny, ani jej uciskać.

Bardzo ważne jest, aby kupować maluchowi buty nowe. Każda stópka jest ukształtowana w indywidualny sposób i noszenie obuwia po starszym bracie lub siostrze może mieć niepowołany wpływ na jej rozwój. Jest kilka czynników, na które należy zwrócić uwagę, wybierając idealne buty dla dziecka.

Przede wszystkim ważny jest materiał. Powinien być elastyczny, ale i usztywniać stopę dziecka. Ważne, aby materiał był odporny na wodę i przewiewny, co zmniejszy potliwość kończyn. Na koniec warto zadbać o to, aby buciki były miłe w dotyku. Wybierając buty dla dziecka zwróćmy uwagę na ich czubek. Istotne jest, aby paluszki miały możliwość swobodnego poruszania się – unikajmy więc wąskich modeli – oraz mogły się całkowicie wyprostować. Idealne będzie obuwie wykończone uniesionym noskiem. Z kolei środek buta powinien być wąski, aby lepiej przylegać do środkowej części stopy dziecka. Zapiętek jest także ważnym miejscem i aby odpowiednio stabilizować piętę maluszka nie powinien być zbyt sztywny. To miejsce musi być wyprofilowane i dobrze dopasowane. Podeszwa nie powinna być za wysoka, ale musi być dość szeroka. W przeciwnym razie nastąpi pogłębienie lordozy lędźwiowej, a stopa samoistnie przesunie się ku przodowi, zmieniając punkty podparcia podczas chodzenia. To miejsce powinno być także sprężyste i elastyczne, aby amortyzować wstrząsy. Podeszwa musi zginać się w miejscu, gdzie palce przechodzą w przodostopie, aby ułatwić zginanie paluszków. Najlepiej jeżeli zapięcie bucika jest elastyczne i nie znajduje się w okolicy kostki, dzięki czemu nie będzie ograniczać ruchów stopy podczas chodu. Idealnym wyborem będą buty na rzep lub sznurowane.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze