Trwa ładowanie...

Bezpłatny przewodnik po świecie internetu dla dzieci. Jakie zagrożenia w sieci czekają na malucha?

 Anna Klimczyk
21.12.2021 18:28
Bezpłatny przewodnik po Internecie dla dzieci. Jakie zagrożenia w sieci czekają na malucha?
Bezpłatny przewodnik po Internecie dla dzieci. Jakie zagrożenia w sieci czekają na malucha? (East News)

Rozwój technologiczny, nauka zdalna, przeniesienie życia do sieci to wszystko powoduje, że nasze dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranami komputerów. W internecie czeka jednak na nie wiele zagrożeń i pułapek. "Przewodnik po czarodziejskiej Krainie Internetu” powstał, aby pomóc naszym dzieciom poznać ten wirtualny świat i unikać potencjalnych czyhających tam zagrożeń.

spis treści

1. Przewodnik, który pomoże naszym dzieciom poruszać się w sieci

"Przewodnik po czarodziejskiej Krainie Internetu” to wspólny międzynarodowy projekt edukacyjny Fundacji Kosmos dla Dziewczynek oraz Komisji Europejskiej. Publikacja miała swoją premierę 20.12.2021 r. W przewodniku znajdziemy 13 ćwiczeń, zabaw, artykułów i wywiadów, które pokazują, jak mądrze korzystać z zasobów sieci i jak kreować swoją obecność w internecie.

Bezpłatny przewodnik po Internecie dla dzieci. Jakie zagrożenia w sieci czekają na malucha?
Bezpłatny przewodnik po Internecie dla dzieci. Jakie zagrożenia w sieci czekają na malucha? (Facebook)

- Przewodnik został przetłumaczony na 24 języki i może wspierać dzieci bez ograniczeń. Przeczyta go Norweżka, Greczynka, Irlandka, Portugalka, Węgierka czy Estonka. Mam poczucie, że dzięki jego wzmacniającym treściom jesteśmy w stanie razem zmieniać świat - mówi Sylwia Szwed, wiceprezeska i dyrektorka wydawnicza Fundacji Kosmos dla Dziewczynek.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Publikacja jest darmowa i jest dostępna także w języku polskim. Nasze dzieci mogą ją pobrać na stronie: www.fundacjakosmos.org.

Jak pisze Elżbieta Opiła - Prezeska Fundacji Kosmos dla Dziewczynek:

"Już od ponad czterech lat w dwumiesięczniku „Kosmos dla Dziewczynek” tworzymy i publikujemy treści podpowiadające dzieciom, jak mądrze korzystać z mediów cyfrowych. Kiedy zaczęła się pandemia, a dzieci po raz pierwszy zetknęły się z edukacją online, część artykułów zebrałyśmy i udostępniłyśmy w formie PDF, jako „Przewodnik dla dobrych hakerek i szlachetnych hakerów. I to właśnie „Hakerka” sprawiła, że zwróciła się do nas Dyrekcja Generalna ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii (DG CONNECT) z Komisji Europejskiej, z zamówieniem takiego wydawnictwa dla dzieci z wszystkich krajów Unii. Cieszymy się bardzo, że nasze treści okazują się tak uniwersalne".

2. Nauka przez zabawę

Maluchy dzięki "Przewodnikowi po czarodziejskiej Krainie Internetu" dowiedzą się jak:

  • zaprogramować owsiankę,

  • znajdować robaki, czyli wykrywać błędy w kodzie,

  • zadbać o swoje bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni,

  • zdjąć magię z filmików i zdjęć wrzucanych przez internetowych celebrytów i znajomych,

  • rozpoznawać fake newsy,

  • tworzyć własne, mądre zasady korzystania z internetu.

Bezpłatny przewodnik po Internecie dla dzieci. Jakie zagrożenia w sieci czekają na malucha?
Bezpłatny przewodnik po Internecie dla dzieci. Jakie zagrożenia w sieci czekają na malucha? (Facebook)

Przewodnik pokazuje, że w internecie nie możemy wierzyć we wszystko, co widzimy. Publikacja uświadamia dzieci, że idealny świat widoczny na zdjęciach ich idoli to fikcja. Grafiki pokazują, jak rzeczywiście wygląda proces robienia selfie i czego na nim nie widać. To bardzo ważne, szczególnie, teraz kiedy media społecznościowe stały się tak istotnym punktem życia młodych osób, często powodując kompleksy. Dzieci coraz częściej warunkują poczucie własnej wartości od ilości polubień, komentarzy czy liczby obserwujących.

Przewodnik uczy, jak z dystansem podchodzić do treści przekazywanych przez internetowe gwiazdy i na konkretnych przykładach pomaga zadawać pytania, które zdemaskują zakłamywanie rzeczywistości. Co najważniejsze publikacja uczy maluchy jak być świadomym odbiorcą mediów i zachęca, aby sami byli twórcami i kreatorami wartościowych treści w internecie.

3. Dziecko w sieci

Nasze dzieci coraz więcej czasu spędzają w sieci. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa NASK opublikowała raport Nastolatki 3.0. Wynika z niego, że polscy nastolatkowie spędzają w Internecie nawet 12 godzin dziennie.

"Większość nastolatków rozpoczęła samodzielne użytkowanie internetu, mając zaledwie 4 lata" - informują autorzy badań.

Ponadto z danych NASK wynika, że od 2014 r. nastąpiło wyraźne obniżenie przeciętnego wieku deklarowanego przez badanych jako ten, w którym rozpoczęli samodzielne użytkowanie sieci.

Część młodych badanych już przed ukończeniem 6. roku życia posiadała telefon umożliwiający łączenie z internetem, co potwierdziły zarówno dzieci (3,4 proc.), jak i rodzice (5,2 proc.). Niemal co dziesiąty uczeń twierdził, że posiadał do dyspozycji komputer z dostępem do internetu przed 6. rokiem życia, co potwierdzili też rodzice (nastolatki – 9,5 proc. vs. rodzice – 9,2 proc.).

Badanie zostało zrealizowane w grudniu 2020 r. metodą CAWI na populacjach nastolatków oraz ich rodziców i opiekunów prawnych. Respondentów wybrano za pomocą doboru zespołowego dwustopniowego (szkoła/klasa), na podstawie danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze