Trwa ładowanie...

Dziecko w sieci. Zadbaj o jego bezpieczeństwo

 Agnieszka Gotówka
10.10.2017 14:53
Dziecko korzystające z internetu w telefonie
Dziecko korzystające z internetu w telefonie (123RF.com)

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie ucznia szkoły podstawowej bez telefonu komórkowego. Jak pokazują badania, z internetu korzysta niemal 85 proc. 8-latków i 98 proc. 11-latków. Najmłodsze pokolenie porusza się po sieci bardzo swobodnie. Niejednokrotnie znacznie lepiej niż osoby dorosłe.

Nasze dzieci wychowują się wśród nowoczesnych urządzeń. Dzisiaj niemal każdy posiada telefon komórkowy, a w domu znajduje się co najmniej jeden komputer czy tablet. To na tych urządzeniach rodzice często włączają bajki swoim najmłodszym pociechom, co sprawia, że już nawet roczne dzieci mają kontakt z internetem. Niejeden trzylatek potrafi zaskoczyć osobę dorosłą znajomością obsługi smartfona.

1. Rodzicu, daj dobry przykład!

Psychologowie przestrzegają przed zagrożeniami związanymi ze zbyt długim spędzaniem czasu przed ekranem komputera czy smartfona. Niepokojący jest również fakt, że wiele młodych osób traktuje portale społecznościowe jako miejsce do wirtualnych spotkań i rozmów, rezygnując z nich w realnym świecie. Problem ten dotyczy również dorosłych, którzy bardzo często logują się w sieci.

Nasza pociecha z pewnością to dostrzega i bierze z nas przykład. Uczy się spędzać wolny czas w świecie wirtualnym, który potrafi dostarczyć mnóstwo rozrywki. Niestety, nie zawsze jest ona bezpieczna i odpowiednia dla naszego dziecka.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Z drugiej strony, telefon komórkowy w kieszeni dziecka, o ile jest użytkowany rozsądnie, często okazuje się być pomocny. Ułatwia kontakt z rodzicem, pozwala na szybkie wyszukiwanie istotnych informacji. Zadaniem dorosłych jest jednak zadbanie o bezpieczeństwo najmłodszych w sieci oraz dostosowanie czasu spędzanego w wirtualnym świecie do ich wieku.

Jak to zrobić? Nieustanne przeglądanie komórki czy komputera naszego dziecka w poszukiwaniu niebezpiecznych treści nie jest dobrym pomysłem. Zabranie dziecku smartfona też nie rozwiąże problemu. Może przynieść wręcz odwrotny skutek w postaci utraty wzajemnego zaufania. Nie zawsze też mamy możliwość bezpośredniej kontroli stron internetowych odwiedzanych przez dziecko, np. w czasie wakacji, gdy wyjeżdża na kolonie czy obóz sportowy. Co zatem można zrobić, by ochronić młodego człowieka przed nieodpowiednimi treściami w sieci?

2. Współczesność sprzyja bezpieczeństwu

Nowoczesne technologie idą z duchem czasu i dostosowują się do potrzeb użytkowników internetu. Nie chodzi bowiem, by ich unikać, ale aby rozsądnie z nich korzystać. Z pomocą przychodzą usługi ochrony rodzicielskiej, jak na przykład "Chroń Dzieci w Sieci" przygotowana przez Orange. Zapewnia młodym osobom korzystającym z internetu w telefonie kompleksową opiekę. Działa nie tylko wtedy, gdy logują się do sieci komórkowej operatora, ale też gdy korzystają z publicznie dostępnych sieci WiFi.

Za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej rodzic może określić m.in. godziny, w jakich dziecko ma mieć dostęp do internetu w telefonie, ile czasu może korzystać z urządzenia i do jakich aplikacji może mieć dostęp. Co ważne, usługa filtruje również strony internetowe pod względem nieodpowiednich dla dzieci treści. To oznacza, że dziecko korzystające z wyszukiwarek otrzyma w wynikach tylko bezpieczne dla niego treści. Nic jednak nie zastąpi rozmowy z dzieckiem.

Zdecydowana większość dorosłych zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie płyną z braku kontroli nad czasem spędzanym przez najmłodszych w sieci. Obawiają się uzależnienia, kontaktu z niebezpiecznymi treściami (m.in. pornografią), udostępniania prywatnych danych, jak również przemocy werbalnej. Te tematy najczęściej podejmują ze swoimi pociechami w czasie dyskusji na temat użytkowania urządzeń z dostępem do internetu. Nie warto jednak straszyć dziecka. Lepiej podpowiadać, w jaki sposób rozsądnie korzystać z sieci, dając przy tym dobry przykład.

Należy również dyskutować z synem lub córką, pozwalając im wyrazić własne zdanie. Aplikacja ”Chroń Dzieci w Sieci” daje taką możliwość. Gdy młody internauta nie ma dostępu do interesującej go strony czy aplikacji, wysyła do rodzica prośbę o jej odblokowanie. To daje dziecku możliwość wyjaśnienia, dlaczego akurat na tych treściach mu zależy.

Dla młodych ludzi dostęp do internetu jest czymś oczywistym. Żyją oni już w epoce nowoczesnych urządzeń i technologii. Odcięcie się od nich jest wręcz niemożliwe. Warto jednak nauczyć dziecko korzystania z tych dóbr rozsądnie, pokazując, że spotkania w realnym świecie mogą być równie ciekawe i pełne radosnej zabawy.

Materiał przygotowany przy współpracy z Orange Polska

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze