Trwa ładowanie...

Bezpieczne kosmetyki dla niemowlaka - sposoby na zdrową skórę

Każda mama uważa swoje dziecko za najpiękniejsze na całym świecie. Nie sposób jednak nie zauważyć, że skóra niemowlęcia nie zawsze jest gładka, miękka i pachnąca. Czasami skóra maluszka jest wysuszona, łuszcząca i bardzo wrażliwa. Wówczas łatwo o podrażnienia, wywołujące dyskomfort u dziecka. Najlepszym sposobem na zdrową, mocną skórę u niemowlaka jest codzienna pielęgnacja łagodnymi preparatami.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

1. Jakie kosmetyki dla dzieci warto kupić?

Skóra niemowlęcia jest delikatna, dlatego należy dbać o nią za pomocą bezpiecznych produktów, przeznaczonych dla dzieci poniżej pierwszego roku życia. W kosmetykach dla niemowląt nie powinny znajdować się substancje drażniące skórę malucha, czyli alkohol, sztuczne barwniki lub substancje zapachowe. Warto nabyć preparaty intensywnie nawilżające, które zapobiegają wysuszaniu skóry dziecka. Można aplikować je kilkakrotnie w ciągu dnia, w zależności od potrzeb.

2. Co na odparzenia u niemowląt?

Zaczerwienienie w okolicy narządów płciowych dziecka jest zwykle objawem odparzenia. W większości przypadków przypadłość ta jest wynikiem podrażnienia skóry niemowlęcia zbyt ciasną lub mokrą pieluszką. Zmiany skórne mogą pojawić się również w następstwie stosowania chusteczek odświeżających (zwłaszcza perfumowanych!). Jeśli na skórze niemowlęcia wystąpiły odparzenia, konieczne jest podjęcie stosownych kroków:

  • Po każdej kąpieli dokładnie osusz okolice intymne dziecka.
  • Zanim nałożysz maluchowi pieluszkę, pozwól mu poleżeć przez 10-15 minut bez dolnej części ubranka, by partie ciała narażone na odparzenia miały swobodny dostęp powietrza.
  • Zmieniaj pieluchy od razu, gdy zauważysz, że są zabrudzone. Nie dopuszczaj do sytuacji, w której skóra dziecka przez długi czas ma styczność z mokrą i zabrudzoną pieluszką.

Niemowlę potrzebuje spokoju, by prawidłowo rozwijać się i rosnąć. Zdrowa skóra bez podrażnień, świądu i bolesnych zmian skórnych zapewnia dziecku komfort, niezbędny do radosnego poznawania świata.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.