Trwa ładowanie...

Bento. Co to jest, czym różni się od lunchboxu?

 Ewa Rosiecka
24.10.2022 22:02
Bento to posiłek, wywodzący się z tradycji japońskiej, serwowany w pudełku
Bento to posiłek, wywodzący się z tradycji japońskiej, serwowany w pudełku (Adobe Stock)

Bento wywodzi się z tradycji japońskiej i jest to posiłek serwowany w pudełku. Zwykle składa się on z porcji makaronu lub ryżu, owoców i warzyw. Japończycy przygotowują posiłek ten samodzielnie w domu lub też kupują w specjalnych sklepach, lub na stacjach kolejowych. W zimie można znaleźć w pojemnikach bento biel, na wiosnę róż, w lecie zieleń i czerwień, na jesień zaś odcienie złota i czerwieni. Czym dokładnie jest bento? Jaka jest różnica między bento a lunchboxem? Czy można zapakować w nim drugie śniadanie dla dziecka?

spis treści

1. Co to jest bento?

Większość z nas słowo "bento" kojarzy się z pudełkiem wypełnionym słodkimi figurkami z ryżu oraz warzywnymi wycinankami. Jest to rodzaj posiłku kuchni japońskiej, który ma postać pojedynczej porcji na wynos. Bento można nabyć w punktach gastronomicznych lub zrobić samodzielnie w domu.

Tradycyjne bento składa się z mięsa lub ryby i ryżu, a także z gotowanych warzyw i pikli. Posiłek ten pakowany jest w odpowiednie pudełko, które może być wykonane z plastiku lub też z drewna, pokrytego laką.

Gotowe bento jest w Japonii powszechnie dostępne między innymi w sklepach spożywczych, na stacjach benzynowych, kolejowych, w domach towarowych i w kioskach, można je nabyć również w specjalnych sklepach z bento.

Zobacz film: "W co należy wyposażyć przedszkolaka?"

Mimo możliwości kupna gotowego bento w sklepie, wielu Japończyków przygotowuje je samodzielnie w domu, dla siebie lub dzieci, aby można było spożyć je w czasie przerwy w pracy lub w szkole.

Pierwsze wzmianki o tym posiłku pochodzą z V wieku n.e., gdy Japończycy ruszyli na polowania lub połów ryb z dala od swoich domów. Zabierali wtedy ze sobą podsuszany ryż, który po zmieszaniu z wodą rolowano tak, aby powstały małe porcje.

W okresie Edo (okres w historii Japonii trwający od 1603 roku do 1868 roku) bento stało się niezwykle popularne - zabierano posiłek w pudełku do teatru i na wycieczki. W okresie Meiji (okres w Japonii trwający od 8 września 1868 do 30 lipca 1912) pojawiły się eki - ben - bento sprzedawane na stacjach kolejowych, które zawierały ryż z piklami moreli japońskiej na podróż.

Śniadaniówka z przegródkami i nie tylko - najlepsze pojemniki na drugie śniadanie dla dziecka
Śniadaniówka z przegródkami i nie tylko - najlepsze pojemniki na drugie śniadanie dla dziecka

Śniadaniówka z przegródkami to niezwykle przydatny gadżet zarówno dla przedszkolaków, jak i nieco starszych

przeczytaj artykuł

2. Jak jest różnica między bento a lunchboxem?

Jeśli bento to posiłek serwowany w pudełku, co odróżnia je od lunchboxu? Przede wszystkim w dobieraniu i komponowaniu bento dużą wagę przykłada się do wyglądu zawartości pudełka. Posiłek ten powinien być atrakcyjny wizualnie - mówi się przecież, że jemy też oczami.

Ważne jest zarówno staranne ułożenie produktów w pojemniku, jak i dobranie odpowiednich kolorów, dopasowanych do aktualnej pory roku, ponieważ bento jest odbiciem zmieniającej się przyrody.

Równie ważny jest jednak smak przygotowanych potraw, ponieważ jedzenie ma przecież przede wszystkim dobrze smakować. Typowy bento box składa się z kilku przegródek, choć oczywiście nie musimy od razu kupować profesjonalne opakowanie.

Warto jednak w nie zainwestować, ponieważ pudełko to dobrze się prezentuje oraz jest niezwykle funkcjonalne - jest bardzo szczelne, dzięki czemu jedzenie się nie psuje i nie wycieka z pojemnika.

Warto zwrócić także uwagę, że posiłek spakowany do bento boxu świetnie smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno; można go przygotować np. dzień wcześniej, aby nie tracić rano czasu na przygotowywanie drugiego śniadania.

3. Jak wygląda bento dla dzieci?

Bento dla dzieci zazwyczaj wypełniają zwierzątka z ryżu, warzywa i owoce powycinane w fantazyjne wzory oraz słodkie dodatki. W ten sposób rodzice w Japonii starają się zachęcić pociechy do zjedzenia posiłku.

4. Co można spakować do bento boxu?

Aby przyrządzić zdrowy, zbilansowany posiłek nie musisz być ani profesjonalnym kucharzem, ani miłośnikiem dekorowania potraw. Do bento możesz spakować właściwie wszystko, zanim jednak rozpoczniesz przygotowania, przemyśl, w jakich warunkach będziesz swój posiłek spożywać.

Celem bento jest przygotowywanie mniejszych porcji, których nie trzeba kroić ani podgrzewać, "na jeden kęs". Japońska klasyka to głównie ryż w każdej postaci.

Do ryżu dobrze jest przygotować gulasz warzywny, rybę i grillowane warzywa czy sos słodko - kwaśny. Do innej przegródki możemy włożyć surowe warzywa (np. marchewki pokrojone w słupki), małe kanapeczki, ciastka czy też sałatkę - tego typu posiłek może przetrwać cały dzień.

Dzięki bento nie marnujemy żywności - możemy włożyć do bento boxu resztę obiadu z poprzedniego dnia lub napoczęte owoce czy warzywa.

Tak skomponowany posiłek z pewnością będzie zdrowy, pełnowartościowy i sycący, a przecież o to właśnie chodzi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze