Barszcz Sosnowskiego. Dziewczynka trafiła do szpitala z poparzeniami trzeciego stopnia
W niedzielne popołudnie mama zabrała córkę nad rzekę. Niestety rodzinny spacer zakończył się tragicznie. Dziewczynka trafiła do szpitala z poparzeniami trzeciego stopnia. Kobieta apeluje do rodziców, by uważali na swoje dzieci bawiące się na świeżym powietrzu.
1. Niebezpieczna roślina
Mama opublikowała w mediach społecznościowych post, w którym apeluje do rodziców, by uważali na swoje dzieci, gdy bawią się na dworze. Kobieta zabrała córkę nad rzekę w Burringham, by spędzić wspólnie popołudnie.
Jednak w pewnym momencie sielanka przerodziła się w horror. Mała dziewczynka zaczęła płakać, a jej rączki pokryły się wielkimi bąblami. Wtedy do jej mamy dotarło, że piękne kwiaty nad brzegiem rzeki to tak naprawdę bardzo niebezpieczna roślina – barszcz Sosnowskiego.
"W niedzielę zabrałam moją córkę nad rzekę. W pewnym momencie złamała łodygę, a część soku z rośliny dostała się na jej ręce. Promienie słoneczne sprawiły, że substancja bardzo mocno poparzyła jej ręce" – pisze mama.
Po odwiezieniu córki do szpitala kobiecie powiedziano, że dziewczynka doznała poparzeń trzeciego stopnia. Co więcej, była hospitalizowana w szpitalu przez prawie 3 dni. Na szczęście pęcherze powoli się goją, a dziewczynka wraca do zdrowia.
"Zachowajcie ostrożność w pobliżu rzek. Ta sytuacja mogła się skończyć dużo gorzej" - dodaje.
2. Barszcz Sosnowskiego – co to?
Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu (obejmującego Armenię i Gruzję), skąd został przeniesiony do środkowej i wschodniej części Europy. Pierwotnie roślina ta była uprawiana jako ozdobna. Niestety uprawa wymknęła się spod kontroli, a barszcz rozprzestrzenił się na rozległych obszarach.
Inwazyjna roślina najczęściej występuje na obszarach nieużytkowanych przez ludzi. Głównie na łąkach, pastwiskach, w okolicach jezior lub rzek. Zdarza się, że można ją spotkać przy drogach albo w na szlaku turystycznym, ponieważ bardzo łatwo się rozsiewa. W Polsce największe skupiska barszczu Sosnowskiego znajdują się w województwie mazowieckim oraz warmińsko-mazurskim.
Roślina charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami. Może osiągnąć wysokość nawet do 4 m, a jego łodyga około 10 cm średnicy. Wyróżniają go również wielkie liście.
Natężenie objawów oparzenia barszczem Sosnowskiego pojawia się od 0,5 do 2 godzin od momentu kontaktu z tą rośliną, w związku z tym w pierwszym momencie możemy nie być świadomi poparzenia. Powstałym bąblom mogą towarzyszyć takie objawy, jak: dotkliwy ból i świąd, podrażnienie dróg oddechowych, nudności, wymioty, ból głowy, a także zapalenie spojówek.
Kontakt ze szkodliwych chwastem może skutkować owrzodzeniem, martwicą tkanek, a w skrajnych przypadkach - amputacją.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl