Trwa ładowanie...

Barszcz Sosnowskiego. Dziewczynka trafiła do szpitala z poparzeniami trzeciego stopnia

W niedzielne popołudnie mama zabrała córkę nad rzekę. Niestety rodzinny spacer zakończył się tragicznie. Dziewczynka trafiła do szpitala z poparzeniami trzeciego stopnia. Kobieta apeluje do rodziców, by uważali na swoje dzieci bawiące się na świeżym powietrzu.

Zobacz film: "Dr Feleszko o stanie psychicznym dzieci po pandemii koronawirusa"

spis treści

1. Niebezpieczna roślina

Mama opublikowała w mediach społecznościowych post, w którym apeluje do rodziców, by uważali na swoje dzieci, gdy bawią się na dworze. Kobieta zabrała córkę nad rzekę w Burringham, by spędzić wspólnie popołudnie.

Jednak w pewnym momencie sielanka przerodziła się w horror. Mała dziewczynka zaczęła płakać, a jej rączki pokryły się wielkimi bąblami. Wtedy do jej mamy dotarło, że piękne kwiaty nad brzegiem rzeki to tak naprawdę bardzo niebezpieczna roślina – barszcz Sosnowskiego.

"W niedzielę zabrałam moją córkę nad rzekę. W pewnym momencie złamała łodygę, a część soku z rośliny dostała się na jej ręce. Promienie słoneczne sprawiły, że substancja bardzo mocno poparzyła jej ręce" – pisze mama.

Bąble
Bąble (Facebook)

Po odwiezieniu córki do szpitala kobiecie powiedziano, że dziewczynka doznała poparzeń trzeciego stopnia. Co więcej, była hospitalizowana w szpitalu przez prawie 3 dni. Na szczęście pęcherze powoli się goją, a dziewczynka wraca do zdrowia.

"Zachowajcie ostrożność w pobliżu rzek. Ta sytuacja mogła się skończyć dużo gorzej" - dodaje.

2. Barszcz Sosnowskiego – co to?

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu (obejmującego Armenię i Gruzję), skąd został przeniesiony do środkowej i wschodniej części Europy. Pierwotnie roślina ta była uprawiana jako ozdobna. Niestety uprawa wymknęła się spod kontroli, a barszcz rozprzestrzenił się na rozległych obszarach.

Inwazyjna roślina najczęściej występuje na obszarach nieużytkowanych przez ludzi. Głównie na łąkach, pastwiskach, w okolicach jezior lub rzek. Zdarza się, że można ją spotkać przy drogach albo w na szlaku turystycznym, ponieważ bardzo łatwo się rozsiewa. W Polsce największe skupiska barszczu Sosnowskiego znajdują się w województwie mazowieckim oraz warmińsko-mazurskim.

Barszcz Sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego (GettyImages)

Roślina charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami. Może osiągnąć wysokość nawet do 4 m, a jego łodyga około 10 cm średnicy. Wyróżniają go również wielkie liście.

Natężenie objawów oparzenia barszczem Sosnowskiego pojawia się od 0,5 do 2 godzin od momentu kontaktu z tą rośliną, w związku z tym w pierwszym momencie możemy nie być świadomi poparzenia. Powstałym bąblom mogą towarzyszyć takie objawy, jak: dotkliwy ból i świąd, podrażnienie dróg oddechowych, nudności, wymioty, ból głowy, a także zapalenie spojówek.

Kontakt ze szkodliwych chwastem może skutkować owrzodzeniem, martwicą tkanek, a w skrajnych przypadkach - amputacją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.