Trwa ładowanie...

Bajki do słuchania – wartości wychowawcze, dla najmłodszych

Bajki do słuchania od lat cechuje walor wychowawczy. Dydaktyzm i cele edukacyjne wpływają na prawidłowy rozwój dziecka. Bajki do słuchania przedstawiają pewną historię. Niegdyś tematy opowieści o charakterze dydaktycznym czerpano tylko i wyłącznie z obserwacji życia codziennego. Później zaczęto dodawać elementy z dziedziny fantastyki. Literatura wychowawcza zawsze przekazuje mądrość poprzez ukazanie morału, czyli praktycznej mądrości życiowej.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

spis treści

1. Bajki do słuchania – wartości wychowawcze

Bajki do słuchania to specyficzny rodzaj literatury aktywizującej zmysł słuchu. Daje to początek procesom związanym z wyobraźnią, a także wyodrębnia umiejętność myślenia abstrakcyjnego. Bajki do słuchania o walorze wychowawczym łączą zabawę z nauką. Dzięki temu, że świat ukazany w takim gatunku, jak bajki do słuchania posiada wymienione wyżej cechy fantastyczne – taki przekaz o wiele łatwiej trafia do młodego odbiorcy. Za pomocą fantastyki dziecko może precyzyjniej wyodrębnić pewne cechy i zdarzenia, które mogą pojawić się również w świecie rzeczywistym.

Bajki do słuchania to trening dla wyobraźni
Bajki do słuchania to trening dla wyobraźni

Bajki do słuchania ukazują bohaterów w różnych perspektywach. Dziecko uczy się, zatem, jak odróżnić dobro od zła. W opowieściach występują zazwyczaj bohaterowie negatywni oraz pozytywni reprezentujący określone postawy i wzorce moralne. Postać pozytywna wzbudza zaufanie i jej działania są aprobowane przez dziecko. Bajki do słuchania ukazują również inną stronę życia – ciemniejszą, nieco brutalniejszą. Bohaterowie negatywni wywołują niechęć oraz potępienie. W ten sposób ukazany kontrast potrafi być zaczynem do budowy pierwszego systemu moralności zgodnego z obecnie funkcjonującymi normami.

To też warto wiedzieć

2. Bajki do słuchania – dla najmłodszych

Bajki do słuchania przeznaczone są przede wszystkim dla najmłodszych odbiorców. Pierwsze zainteresowanie literaturą pojawia się dosyć wcześnie. Dzieci w wieku przedszkolnym bardzo lubią słuchać snutych opowieści. Czytanie dziecku stanowi rezultatywną metodę wychowania wrażliwego człowieka, który myśli samodzielnie, posiada bogata wyobraźnię i za pomocą przyswojonej wiedzy radzi sobie z wszelkimi przeszkodami, jakie stawia na drodze życie.

Chcesz wychować zaradne dziecko? Przeczytaj
Chcesz wychować zaradne dziecko? Przeczytaj [7 zdjęć]

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, chce je wychować tak, by było mądre i szczęśliwe....

zobacz galerię

Bajki do słuchania potrafią kształtować cechy społeczne, zaznajamiają z przyrodą, kulturą i historią. Ponadto dziecko poznaje opowieści z różnych regionów Polski, dzięki czemu bardzo łatwo można nadać właściwą orientację w tradycji kulturowej. Pogłębianie poczucia więzi narodowej i lokalnej wpływa istotnie na rozwój uczuć patriotycznych. Jednocześnie bajki do słuchania uczą tolerancji i poszanowania dla odmienności. Jakie są zasady korzystania z takiego rodzaju, jak bajki do słuchania? Po pierwsze bajki do słuchania powinny być dostosowane do wieku dziecka, możliwości oraz indywidualnych potrzeb. Skłania to dziecko do aktywnego poszukiwania świata i odkrywania rzeczywistości. Walory wychowawcze przejawiają się między innymi w percypowaniu doświadczeń bohaterów, dzięki czemu można utożsamić się z określoną sytuacją. Aby proces czytania u dziecka przebiegł prawidłowo, koniecznie trzeba czytać i mówić spokojnym, odpowiednio modulowanym głosem.

Znajdź bajki do słuchania

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.