Trwa ładowanie...

Doprowadził do fali poronień i narodzin z wadami. Przeproszą za "tragedię talidomidu"

Avatar placeholder
14.11.2023 16:31
Australia wystosuje przeprosiny. Chodzi o ofiary "tragedii talidomidu"
Australia wystosuje przeprosiny. Chodzi o ofiary "tragedii talidomidu"

- Australia wystosuje narodowe przeprosiny do wszystkich obywateli dotkniętych "tragedią talidomidu" - poinformował premier Anthony Albanese. Talidomid, zażywany na przełomie lat 50. i 60. przez kobiety w ciąży miał być bezpiecznym lekiem na poranne mdłości. Jednak finalnie doprowadził na całym świecie do fali poronień i narodzin dzieci z wadami.

spis treści

1. 80 tys. dzieci zmarło, 20 tys. urodziło się z wadami

Talidomid to opracowany przez niemiecką firmę Gruenenthal lek przeciwbólowy i przeciwwymiotny. Był sprzedawany w latach 50. i 60. XX wieku i zażywany przez kobiety w ciąży. Stwierdzono, że powodował on wady rozwojowe kończyn, rysów twarzy i narządów wewnętrznych u nienarodzonych dzieci. W wyniku jego działania na całym świecie zmarło około 80 tys. dzieci, a kolejne 20 tys. urodziło się z wadami wrodzonymi, w tym bez kończyn lub ze zdeformowanymi rękami i nogami.

- Tragedia talidomidu to mroczny rozdział w historii naszego narodu i świata - przekazał w poniedziałkowym oświadczeniu premier Australii Anthony Albanese.

- Ocaleni, ich rodziny, przyjaciele i opiekunowie przez wiele lat z odwagą i przekonaniem domagali się przeprosin. Ten moment jest długo oczekiwanym narodowym potwierdzeniem wszystkiego, przez co przeszli i tego, o co walczyli - podkreślił.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

- Przepraszając, wyrazimy uznanie wszystkim zmarłym dzieciom i rodzinom, które je opłakują, a także tym, które przeżyły, ale których życie znacznie utrudniło działanie tego okropnego leku - dodał Albanese.

2. Australia wystosuje przeprosiny

29 listopada premier wygłosi przeprosiny w australijskim parlamencie.

Australijski senat w 2019 roku opracował raport, w którym stwierdzono, że osoby dotknięte działaniem talidomidu były przekonane, że władze Australii mają "moralny obowiązek" złożenia przeprosin, ponieważ "zezwoliły na sprzedaż produktów talidomidowych w Australii bez odpowiednich testów oraz ponieważ kiedy rządy Australii zostały poinformowane o ryzyku związanym ze stosowaniem talidomidu, nie zrobiły wystarczająco dużo, by zapewnić usunięcie i zniszczenie tych produktów" - przekazał w poniedziałek dziennik "Guardian".

Natomiast agencja Reutera przypomina, że w 2010 roku rząd brytyjski oficjalnie przeprosił ofiary talidomidu.

Australijka, która urodziła się bez rąk i nóg po zażyciu talidomidu przez jej matkę, w 2012 roku wygrała wielomilionową ugodę z Diageo Plc., lokalnym dystrybutorem leku. W 2010 roku Diageo Plc. zgodziło się wypłacić 50 milionów dolarów australijskich (32 miliony dolarów nowozelandzkich) 45 ofiarom w Australii i Nowej Zelandii.

W 1999 roku odkryto, że talidomid pomaga chorym na szpiczaka - nowotworu układu krwiotwórczego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze