Trwa ładowanie...

Amol w ciąży. Czy można go bezpiecznie stosować?

 Agnieszka Gotówka
01.02.2023 09:05
Amol w ciąży. Czy można go bezpiecznie stosować?
Amol w ciąży. Czy można go bezpiecznie stosować? (https://stock.adobe.com/)

Amol w ciąży może być stosowany zewnętrznie, jednak bardzo ostrożnie. Jest to tradycyjny preparat ziołowy, niosący ulgę w wielu dolegliwościach, jednak w tym szczególnym okresie nie jest wskazany.

spis treści

1. Amol w ciąży na ból pleców i nie tylko...

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Z uwagi na rozwijające się dziecko unikamy nie tylko jakichkolwiek używek (zwłaszcza papierosów i alkoholu. Z dużą ostrożnością sięgamy też po leki i preparaty ziołowe. Wiemy bowiem, że niektóre z nich mogą wykazywac niekorzystne działanie na płód. A czy w ciąży można stosować Amol?

Tak, jednak wyłącznie zewnętrznie. Jest to preparat, który w swoim składzie zawiera etanolowy roztwór mieszaniny olejków eterycznych (m.in. olejku goździkowego, cynamonowego i lawendowego) oraz mentolu. Można go stosować doustnie, np. w dolegliwościach trawiennych, jednak nie w czasie ciąży! A kiedy może pomóc?

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Amol zewnętrznie w ciąży może pomóc złagodzić ukąszeniach owadów. Poprawia też samopoczucie przy pierwszych objawach przeziębienia i zmniejsza bóle mięśniowe.

"Nie lubię być w ciąży" - młoda matka przełamuje tabu
"Nie lubię być w ciąży" - młoda matka przełamuje tabu

Nie każda kobieta w ciąży czuje się atrakcyjnie. To wyjątkowe sytuacje. Ciało się zmienia, a przyszłe

przeczytaj artykuł

Stosując go, warto pamiętać, by po nałożeniu na skórę dokładnie umyć ręce. Nie należy go też używać w pobliżu oczu ani w miejscach, w których naskórek jest uszkodzony. Amolu nie stosuje się w postaci okładów i pod opatrunkiem okluzyjnym.

Bardzo ostrożnie należy stosować Amol na ból głowy w ciąży. Producent zaleca, by w razie dolegliwości nacierać czoło, skronie i kark niewielką ilością preparatu w formie nierozcieńczonej kilka razy dziennie. Zanim jednak się do tego zastosujemy, dobrze jest skontaktować się z lekarzem. Ból głowy w ciąży najczęściej ma związek ze stresem, migreną lub zaburzeniami hormonalnymi. Jeśli jednak pojawia się nagle, jest bardzo silny i zlokalizowany z tyłu głowy, może wskazywać na nadciśnienie tętnicze. A to wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

2. Czy Amol można stosować w ciąży?

Odpowiedzieliśmy już na pytanie, czy można pić Amol w ciąży. Raz jeszcze wyraźnie zaznaczmy, że nie jest to wskazane. Preparat zawiera 67 proc. etanolu, a to oznacza, że każde 10–15 kropli zawiera 0,46 g etanolu. To ilość równoważna ok. 7–11 ml piwa lub 3–4,5 ml wina. Nie jest to dużo, jednak w ciąży nie ma bezpiecznej dawki alkoholu.

O FAS wiemy ciągle za mało
O FAS wiemy ciągle za mało

9 września to Światowy Dzień FAS. Pojęcie to odnosi się do zespołu wad wrodzonych dziecka, które spowodowane

przeczytaj artykuł

Nacieranie skóry Amolem nie powinno z kolei wiązać się z ryzykiem. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że brakuje danych dotyczących bezpieczeństwa i producent w ulotce informuje, że nie zaleca stosowania tego leku w ciąży.

Stąd też, Amol na ból zęba w ciąży nie jest dobrym rozwiązaniem. W przypadku tego rodzaju dolegliwości chwilową ulgę może przynieść paracetamol. Można też bez obaw poddać się leczeniu stomatologicznemu, które usunie przyczynę bólu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze