Trwa ładowanie...

Amol w ciąży. Czy można go bezpiecznie stosować?

Amol w ciąży może być stosowany zewnętrznie, jednak bardzo ostrożnie. Jest to tradycyjny preparat ziołowy, niosący ulgę w wielu dolegliwościach, jednak w tym szczególnym okresie nie jest wskazany.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"
spis treści

1. Amol w ciąży na ból pleców i nie tylko...

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Z uwagi na rozwijające się dziecko unikamy nie tylko jakichkolwiek używek (zwłaszcza papierosów i alkoholu. Z dużą ostrożnością sięgamy też po leki i preparaty ziołowe. Wiemy bowiem, że niektóre z nich mogą wykazywac niekorzystne działanie na płód. A czy w ciąży można stosować Amol?

Tak, jednak wyłącznie zewnętrznie. Jest to preparat, który w swoim składzie zawiera etanolowy roztwór mieszaniny olejków eterycznych (m.in. olejku goździkowego, cynamonowego i lawendowego) oraz mentolu. Można go stosować doustnie, np. w dolegliwościach trawiennych, jednak nie w czasie ciąży! A kiedy może pomóc?

Amol zewnętrznie w ciąży może pomóc złagodzić ukąszeniach owadów. Poprawia też samopoczucie przy pierwszych objawach przeziębienia i zmniejsza bóle mięśniowe.

"Nie lubię być w ciąży" - młoda matka przełamuje tabu
"Nie lubię być w ciąży" - młoda matka przełamuje tabu

Nie każda kobieta w ciąży czuje się atrakcyjnie. To wyjątkowe sytuacje. Ciało się zmienia, a przyszłe

przeczytaj artykuł

Stosując go, warto pamiętać, by po nałożeniu na skórę dokładnie umyć ręce. Nie należy go też używać w pobliżu oczu ani w miejscach, w których naskórek jest uszkodzony. Amolu nie stosuje się w postaci okładów i pod opatrunkiem okluzyjnym.

Bardzo ostrożnie należy stosować Amol na ból głowy w ciąży. Producent zaleca, by w razie dolegliwości nacierać czoło, skronie i kark niewielką ilością preparatu w formie nierozcieńczonej kilka razy dziennie. Zanim jednak się do tego zastosujemy, dobrze jest skontaktować się z lekarzem. Ból głowy w ciąży najczęściej ma związek ze stresem, migreną lub zaburzeniami hormonalnymi. Jeśli jednak pojawia się nagle, jest bardzo silny i zlokalizowany z tyłu głowy, może wskazywać na nadciśnienie tętnicze. A to wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

2. Czy Amol można stosować w ciąży?

Odpowiedzieliśmy już na pytanie, czy można pić Amol w ciąży. Raz jeszcze wyraźnie zaznaczmy, że nie jest to wskazane. Preparat zawiera 67 proc. etanolu, a to oznacza, że każde 10–15 kropli zawiera 0,46 g etanolu. To ilość równoważna ok. 7–11 ml piwa lub 3–4,5 ml wina. Nie jest to dużo, jednak w ciąży nie ma bezpiecznej dawki alkoholu.

O FAS wiemy ciągle za mało
O FAS wiemy ciągle za mało

9 września to Światowy Dzień FAS. Pojęcie to odnosi się do zespołu wad wrodzonych dziecka, które spowodowane

przeczytaj artykuł

Nacieranie skóry Amolem nie powinno z kolei wiązać się z ryzykiem. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że brakuje danych dotyczących bezpieczeństwa i producent w ulotce informuje, że nie zaleca stosowania tego leku w ciąży.

Stąd też, Amol na ból zęba w ciąży nie jest dobrym rozwiązaniem. W przypadku tego rodzaju dolegliwości chwilową ulgę może przynieść paracetamol. Można też bez obaw poddać się leczeniu stomatologicznemu, które usunie przyczynę bólu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.