Amol w ciąży. Czy można go bezpiecznie stosować?
Amol w ciąży może być stosowany zewnętrznie, jednak bardzo ostrożnie. Jest to tradycyjny preparat ziołowy, niosący ulgę w wielu dolegliwościach, jednak w tym szczególnym okresie nie jest wskazany.
1. Amol w ciąży na ból pleców i nie tylko...
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Z uwagi na rozwijające się dziecko unikamy nie tylko jakichkolwiek używek (zwłaszcza papierosów i alkoholu. Z dużą ostrożnością sięgamy też po leki i preparaty ziołowe. Wiemy bowiem, że niektóre z nich mogą wykazywac niekorzystne działanie na płód. A czy w ciąży można stosować Amol?
Tak, jednak wyłącznie zewnętrznie. Jest to preparat, który w swoim składzie zawiera etanolowy roztwór mieszaniny olejków eterycznych (m.in. olejku goździkowego, cynamonowego i lawendowego) oraz mentolu. Można go stosować doustnie, np. w dolegliwościach trawiennych, jednak nie w czasie ciąży! A kiedy może pomóc?
Amol zewnętrznie w ciąży może pomóc złagodzić ukąszeniach owadów. Poprawia też samopoczucie przy pierwszych objawach przeziębienia i zmniejsza bóle mięśniowe.
Stosując go, warto pamiętać, by po nałożeniu na skórę dokładnie umyć ręce. Nie należy go też używać w pobliżu oczu ani w miejscach, w których naskórek jest uszkodzony. Amolu nie stosuje się w postaci okładów i pod opatrunkiem okluzyjnym.
Bardzo ostrożnie należy stosować Amol na ból głowy w ciąży. Producent zaleca, by w razie dolegliwości nacierać czoło, skronie i kark niewielką ilością preparatu w formie nierozcieńczonej kilka razy dziennie. Zanim jednak się do tego zastosujemy, dobrze jest skontaktować się z lekarzem. Ból głowy w ciąży najczęściej ma związek ze stresem, migreną lub zaburzeniami hormonalnymi. Jeśli jednak pojawia się nagle, jest bardzo silny i zlokalizowany z tyłu głowy, może wskazywać na nadciśnienie tętnicze. A to wymaga pilnej interwencji lekarskiej.
2. Czy Amol można stosować w ciąży?
Odpowiedzieliśmy już na pytanie, czy można pić Amol w ciąży. Raz jeszcze wyraźnie zaznaczmy, że nie jest to wskazane. Preparat zawiera 67 proc. etanolu, a to oznacza, że każde 10–15 kropli zawiera 0,46 g etanolu. To ilość równoważna ok. 7–11 ml piwa lub 3–4,5 ml wina. Nie jest to dużo, jednak w ciąży nie ma bezpiecznej dawki alkoholu.
Nacieranie skóry Amolem nie powinno z kolei wiązać się z ryzykiem. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że brakuje danych dotyczących bezpieczeństwa i producent w ulotce informuje, że nie zaleca stosowania tego leku w ciąży.
Stąd też, Amol na ból zęba w ciąży nie jest dobrym rozwiązaniem. W przypadku tego rodzaju dolegliwości chwilową ulgę może przynieść paracetamol. Można też bez obaw poddać się leczeniu stomatologicznemu, które usunie przyczynę bólu.