Trwa ładowanie...

Alergie u dzieci. Na co zwracać uwagę? "Dziecko może nie powiedzieć wprost o swoich objawach"

 Maria Krasicka
12.04.2022 20:04
Alergie u dzieci. Na co zwracać uwagę?
Alergie u dzieci. Na co zwracać uwagę? (Instagram)

Sezon wiosenny jest bardzo trudnym czasem nawet dla najmłodszych alergików. Wszechobecne pyłki drzew i traw powodują łzawienie, kichanie i kasłanie. Niestety istnieją również znacznie poważniejsze objawy alergii. Ratowniczka medyczna uczula, że każdy rodzic powinien o nich wiedzieć.

1. Alergia u dziecka - o czym trzeba pamiętać?

Nikki, ratowniczka medyczna, która prowadzi stronę poświęconą bezpieczeństwu dzieci "Tiny hearts education", opublikowała post, w którym postanowiła pochylić się nad tematem dziecięcych alergii.

Czym jest alergia u dziecka? To nadmierna reakcja układu immunologicznego na alergeny – substancje, które traktuje jak intruza, wywołując niepożądane objawy, takie jak: zmiany skórne, pieczenie oczu, katar, kichanie, zatkany nos, uczucie ucisku w gardle, problemy z oddychaniem, a nawet utrata przytomności.

Na co więc zwracać uwagę w przypadku alergii u dziecka? Nikki wyróżnia trzy podstawowe informacje, o których każdy rodzic powinien pamiętać:

  • Reakcje alergiczne mogą być wywołane przez ekspozycję na nawet bardzo małe ilości alergenu.
  • Po ukąszeniu lub użądleniu przez owada już same bóle brzucha i wymioty są objawami anafilaksji.
  • Maluch może nie powiedzieć wprost o swoich objawach, tylko opisywać je w nietypowy sposób. Np. pewna dziewczynka powiedziała swojej mamie, że jej kanapka z masłem orzechowym jest pikantna. Kiedy następnym razem dostała masło orzechowe, wystąpiła reakcja anafilaktyczna.

Ratowniczka zaznacza, że reakcja alergiczna może zostać wywołana nie tylko przez bezpośredni kontakt z alergenem, ale także przez kontakt pośredni. Na przykład wtedy, gdy dziecko korzysta z tego samego kubka, z którego wcześniej piła osoba po kontakcie z alergenem lub przez zwykłego buziaka.

2. Alergie podczas rozszerzania diety

Ponadto Nikki odniosła się również do zasad rozszerzania diety małych dzieci z uwzględnieniem możliwości wystąpienia reakcji alergicznej. Jak zaznacza, nowe produkty należy włączać dopiero około szóstego miesiąca życia.

"Każdy alergen należy podawać pojedynczo, aby można było określić, który pokarm spowodował reakcję. Nowe pokarmy należy podawać rano, aby można było monitorować dziecko przez cały dzień pod kątem objawów reakcji alergicznej. Ponadto reakcja alergiczna jest bardzo mało prawdopodobna przy pierwszym kontakcie z pokarmem, dlatego ważne jest, aby unikać ponownego jej podawania po objawach reakcji alergicznej do czasu wizyty u specjalisty" – tłumaczy Nikki.

By pokazać przykład alergii u niemowlęcia po długiej ekspozycji na produkty mleczne, ratowniczka posłużyła się zdjęciem z własnego archiwum. Widać na nim małego chłopca, którego całe ciało pokryte jest wysypką.

Nikki zaznacza, że należy zachować szczególną czujność, jeśli u dziecka wystąpi choćby najmniejszy objaw alergii. Natomiast jeśli rodzic jest alergikiem, dziecko wcale nie musi nim być.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze