13-letni chłopiec trafił do szpitala z powodu reakcji alergicznej. Wywołał ją prezent świąteczny
Niestety często prezenty świąteczne, które otrzymujemy, okazują się nietrafione. Czasem jednak mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. 13-letni Lewis trafił do szpitala po silnej reakcji alergicznej na gogle VR, które dostał od dziadków. Na szczęście dzięki szybkiej reakcji rodziców udało się opanować sytuacje. Teraz opiekunowie Lewisa ostrzegają innych i żądają wyjaśnień od Facebooka.
1. Niebezpieczny prezent
13-letni Lewis pod choinką znalazł upragniony prezent - Oculus Quest 2. Są to Gogle VR stworzone przez Facebooka. Mogą być używane do grania w gry.
Lewis bardzo cieszył się z prezentu od dziadków. Przez kilka godzin grał w grę, używając gogli.
Jednak już następnego dnia na jego twarzy widoczne był skutki tej zabawy. Na jego kościach policzkowych i na czole pojawiło się podrażnienie.
- Wyglądało to prawie tak, jakby miał rumieniec. Wystąpił lekki obrzęk, więc dałam mu leki na alergię - tłumaczy Kirsty, mama chłopca.
Niestety tabletki nie pomogły. Lewis kolejnego dnia obudził się z ogromną opuchlizną. Tata chłopca natychmiast zawiózł go do szpitala.
Lekarze, po wykonaniu wstępnych badań, potwierdzili, że może to być reakcja alergiczna na gogle VR.
- Bardzo się martwiłam. Nie mogłam mieć pewności czy reakcja nie będzie postępować - wspomina Kirsty.
Medycy pozwolili Lewisowi wrócić do domu, jednak zastrzegli, że jeśli poczuje się gorzej, ma niezwłocznie udać się do szpitala.
Chłopiec był załamany i zły:
- Lewis był, jak mówi, wkurzony. Nie sądzę, aby początkowo zdawał sobie sprawę z zagrożenia. Dopiero gdy porozmawiał z lekarzem, zrozumiał, co się dzieje - tłumaczy mama chłopca.
2. Facebook otrzymuje skargi od rodziców
W grudniu 2020 r. Facebook, który jest właścicielem Oculusa, zaczął otrzymywać raporty o podrażnieniu skóry i rozpoczął dochodzenie w tej sprawie. W wydanym oświadczeniu firma poinformowała, że: "Zidentyfikowaliśmy kilka śladowych substancji, które są zwykle obecne w procesie produkcyjnym, a które mogą przyczyniać się do podrażnień skóry".
Facebook otrzymał 5716 zgłoszeń reklamacyjnych. Właściciele gogli pisali o: podrażnieniu skóry twarzy z reakcjami obejmującymi: wysypkę, obrzęk, pieczenie, swędzenie, pokrzywkę i guzy. Z raportu wynika, że 45 konsumentów wymagało pomocy medycznej.
Firma zaoferowała właścicielom gogli bezpłatny silikonowy pokrowiec, który miał chronić ich skórę.
Wściekła mama chłopca skontaktowała się z Oculusem. Chciała nagłośnić sprawę i ostrzec innych rodziców przed szkodliwym działaniem gogli:
- Dlaczego nadal produkują dokładnie to samo? Mojego syna udało się uratować. Lewis ma szczęście, że nie jest alergikiem, ale dla kogoś, kto ma skłonność do anafilaksji, ten sprzęt może być zabójczy.
Andrew Bosworth, szef Facebook Reality Labs, opublikował list dotyczący doniesień o podrażnieniu skóry:
"Bardzo poważnie potraktowaliśmy doniesienia o podrażnieniach skóry. Przeprowadziliśmy dochodzenie w tej sprawie. Eksperci poinformowali nas, że w niektórych segmentach populacji może wystąpić podrażnienie skóry spowodowane wieloma artykułami gospodarstwa domowego, nawet takimi jak pomidory czy szampon i że obserwowane przez nas wskaźniki są zgodne z oczekiwaniami. Nasze dochodzenie wykazało, że nasz proces produkcyjny jest bezpieczny, co oznacza, że w interfejsie piankowym Quest 2 lub w procesie produkcyjnym nie znaleziono nieoczekiwanych ani niebezpiecznych zanieczyszczeń".
3. Jak pomóc dziecku, gdy wystąpi reakcja alergiczna?
Czasem objawy uczulenia u malucha pojawiają się nagle lub po raz pierwszy na dany alergen i nasze dziecko potrzebuje szybkiej pomocy. Jeżeli są to groźne i szybko narastające objawy, pomoc lekarza jest konieczna. Jednak w sytuacji, gdy objawy są łagodne, rodzice czasami decydują, że sami pomogą maluchowi. Coraz więcej leków stosowanych w leczeniu alergii dostępnych jest bez recepty. Pamiętajmy jednak, że leki dostępne bez recepty często nie zastąpią wizyty u lekarza, a stanowią jedynie leczenie objawowe alergii.
Swędzenie to częsty objaw alergii, szczególnie alergii kontaktowej lub po ugryzieniu przez owady. W powstawaniu takiej reakcji bierze udział histamina, dlatego skutecznym lekiem w przypadku pokrzywki jest preparat antyhistaminowy, dostępny także w postaci maści. Z innych leków dostępnych bez recepty stosować można:
leki znieczulające miejscowo, zawierające np.: benzokainę, tlenek cynku, mentol, glicerol, tymol, lidokainę, w postaci maści, zawiesiny, żelu,
glikokortykosteroidy o słabym działaniu, maści zawierające hydrokortyzon.
Miejscowo działające glikokortykosteroidy (w przypadku świądu lub donosowo na wypadek kataru siennego) są pozbawione działania ogólnego na organizm, a wraz z nim licznych działań niepożądanych. Zmniejszają one zarówno reakcję alergiczną, jak i zapalną.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl