Trwa ładowanie...

Test rolki może uratować życie. Pokazujemy, jak go wykonać

 Maria Krasicka
11.02.2022 12:02
Jak wykonać test rolki?
Jak wykonać test rolki? (mat. pryw.)

Małe przedmioty w rękach dziecka mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Zadławienie i zakrztuszenie się to nic innego jak zatkanie dróg oddechowych. Dlatego, jeśli mamy wątpliwości czy dana zabawka jest odpowiednia dla malucha, warto wykonać test rolki.

spis treści

1. Test rolki – na czym polega?

Ratowniczka medyczna, która prowadzi bloga "Tiny hearts education", często dzieli się sprytnymi trikami dla rodziców, które mogą się przydać w codziennych sytuacjach. Tym razem opublikowała ratujący życie test rolki. Na czym polega?

Zabawa małymi przedmiotami może zakończyć się zadławieniem, a w efekcie być śmiertelnie niebezpieczna. Dlatego też przed podaniem maluchowi danej zabawki warto sprawdzić, czy nie jest za mała.

W tym celu wystarczy wziąć rolkę po papierze toaletowym i sprawdzić, czy zabawka, cukierek, czy inny drobny przedmiot, mieści się w środku. Jeśli tak, nie nadaje się on do zabawy, ponieważ dziecko może go połknąć.

Zobacz film: "Sienkiewicz o muzycznej karierze dzieci. Stworzyli "Kwiat Jabłoni""
Test rolki
Test rolki (mat. pryw)

"Przetestuj małe zabawki lub inne elementy. Sprawdź, czy nie stwarzają ryzyka zadławienia, używając starej, tekturowej rolki po papierze toaletowym. Jeśli przedmioty mieszczą się w rolce, są zbyt małe i powinny być trzymane z dala od małych dzieci" – pisze ratowniczka.

2. Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu

Każdy świadomy i odpowiedzialny rodzić powinien wiedzieć, jak w sytuacji krytycznej udzielić swojemu dziecku podstawowej pomocy. Jednak kiedy do niej dochodzi, emocje czasem mogą zawładnąć zdrowym rozsądkiem.

W momencie zakrztuszenia małym przedmiotem (zabawką, cukierkiem itp.), dziecko stara się odblokować przełyk, kaszląc. Jednak nie zawsze zwykłe odkaszlnięcie może pomóc. Kiedy dziecko zaczyna sinieć, świadczy to o całkowitym zatkaniu dróg oddechowych. Wtedy należy jak najszybciej podjąć działanie.

Uniwersalną metodą bez względu na wiek jest obrócenie dziecka twarzą w dół i wykonanie kilku uderzeń dłonią w plecy, pomiędzy łopatkami. W przypadku niemowlęcia ważne jest również ustabilizowanie główki przed rozpoczęciem tej czynności.

Jeżeli ta metoda nie działa, a dziecko traci przytomność lub się ślini, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe (nr 999 lub 112).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

To cię zaciekawi:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze