Alergia pokarmowa u noworodka
Pokarmy spożywane przez matkę mogą wywołać alergię pokarmową u noworodka karmionego piersią. Należy jednak odróżnić alergeny od produktów drażniących. Te drugie mogą spowodować podrażnienie układu pokarmowego malucha wywołane kumulacją gazów w niewielkim układzie trawiennym noworodka. Z drugiej strony, alergeny mogą powodować reakcje uczuleniowe u dziecka, które trwają dłużej niż standardowe podrażnienie i mogą być przyczyną uczulenia na konkretne produkty żywieniowe w przyszłości.
1. Objawy podrażnienia układu pokarmowego u noworodka
2. Objawy alergii pokarmowej u noworodka
Czasem zdarzyć się może, że noworodek wykształca reakcję alergiczną na konkretne alergeny przedostające się do jego układu pokarmowego wraz z mlekiem matki podczas karmienia piersią – do najczęstszych należą jajka, nabiał, soja, pszenica, orzechy włoskie i orzechy laskowe. Jak poznać, że dziecko cierpi z powodu alergii pokarmowej?
Do najpopularniejszych objawów schorzenia należą wymioty, biegunka, wysypka, rozdrażnienie, gazy i krew w stolcu. Wydalenie alergenów z organizmu może trwać nawet dwa tygodnie, dlatego należy wyeliminować konkretny produkt z diety na pół miesiąca i stale kontrolować reakcje dziecka na podawany pokarm. Następnie, można przywracać do jadłospisu kolejne pokarmy w celu odszukania problematycznego składnika diety. Każdy produkt dodajemy do posiłków w małych ilościach i obserwujemy wystąpienie lub brak objawów alergii pokarmowej u noworodka.
Swoje obawy i podejrzenia warto przedyskutować z pediatrą. Jeżeli matka zauważyła, że maluch wykształcił objawy charakterystyczne dla alergii pokarmowej lub podrażnienia układu trawiennego, powinna niezwłocznie udać się do specjalisty. W żadnym wypadku nie należy samodzielnie diagnozować i leczyć schorzeń u noworodka. W dzienniku żywienia można zapisać zachowanie dziecka i reakcje organizmu (być może alergiczne) na spożyte mleko matki. Dokładna analiza spożytych posiłków i kondycji dziecka po karmieniu piersią ułatwi pediatrze rozpoznanie choroby.