Trwa ładowanie...

Akcja szczepień w szkołach. Niedzielski: sprawdzamy, ile jest deklaracji od rodziców

Zapowiedziana akcja szczepień przeciw COVID-19 w szkołach właśnie się rozpoczyna. Ministerstwo Zdrowia sprawdza, ile osób jest zainteresowanych szczepieniem. Jeżeli odzew będzie znikomy, prowadzona będzie specjalna kampania razem z Ministerstwem Edukacji i Nauki. "Cały czas opieramy się założeniu o dobrowolności szczepienia" – mówi Adam Niedzielski.

Zobacz film: "Szczepienia najmłodszych dzieci. Dr Grzesiowski: Powinniśmy skupić się na szczepieniach dzieci, które mogą być szczepione"

spis treści

1. Akcja szczepień w szkołach

13 września odbyła się konferencja, podczas której minister zdrowia Adam Niedzielski omówił zapowiedzianą akcję szczepień przeciw COVID-19 uczniów w szkołach. Jak przyznał, ta właśnie się rozpoczyna, a pierwszym etapem jest określenie liczby zainteresowanych szczepieniami.

Zaznaczył, że nie ma jeszcze zbiorczej liczby, ile w skali kraju deklaracji złożyli rodzice, którzy chcą, by ich dzieci zostały zaszczepione w punktach szczepiennych w szkołach.

"Nie mniej jednak przypominam, że część dzieci - około 30 proc. - zaszczepiła się już w tym okresie przed rozpoczęciem roku szkolnego. A więc zobaczymy, jak ta akcja będzie przebiegała - powiedział minister zdrowia. - Jeżeli by się okazało, że ona nie jest, powiedziałbym satysfakcjonująca z punktu widzenia obrony przed rozwojem epidemii, to oczywiście będziemy razem z Ministerstwem Edukacji i Nauki prowadzili kampanię, akcję - te wszystkie środki zachęcające, bo cały czas opieramy się założeniu o dobrowolności szczepienia" - dodał.

Szczepienia dzieci w szkołach
Szczepienia dzieci w szkołach (GettyImages)

2. Deklaracje od rodziców

Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19, szczepienia przeciwko COVID-19 są dobrowolne. Szczepione mogą być osoby dorosłe oraz dzieci i młodzież od 12. roku życia. Decyzja w zakresie szczepień dzieci powyżej 12 roku życia należy do ich rodziców. Dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia szczepione mogą być szczepione dwoma preparatami firm Pfizer/BioNTech i Moderna.

Od 1 września dyrektorzy szkół zbierają deklaracje od rodziców, którzy chcieliby, by ich dzieci były zaszczepione w punktach szczepień organizowanych na terenie szkół.

Towarzyszy temu akcja informacyjna w szkołach na temat szczepień skierowana do uczniów, rodziców i nauczycieli. W tym tygodniu zgodnie z zapowiedziami MEiN, mają ruszyć szczepienia w szkołach, tam, gdzie będą chętni.

Jak zapowiedział w ubiegłym tygodniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w zależności o tego, ile zostanie złożonych deklaracji, dyrektorzy będą decydować, czy rzeczywiście potrzeba stworzyć dodatkowy punkt szczepień w szkole, czy zorganizować grupowe przejście do punktu szczepień powszechnego lub populacyjnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.