Trwa ładowanie...

Afazja – specyfika zaburzeń, przyczyny

Afazja to zaburzenie mowy. Pacjent chory na afazję nie jest w stanie zrozumieć ludzką mowę, a także nie potrafi wyrażać słowami swoich myśli. Przy tym aparat wykonawczy jest prawidłowy. W związku z tym, że czytanie i pisanie jest związane z mową, również dochodzi do zaburzenia tych czynności. Bardzo rzadko afazja kwalifikuje się tylko do terapii logopedycznej, ponieważ zaburzenia mogą się wiązać z sferą psychologiczną pacjenta.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

spis treści

1. Afazja – specyfika zaburzeń

Warto wiedzieć, iż afazja dotyczy uszkodzenia ośrodków mowy w mózgu dorosłego człowieka. W przypadku małych pacjentów może dojść do dysfazji, czyli uszkodzenia obszarów istotnych dla przyszłego rozwoju mowy. Zatem dysfazja stanowi zaburzenie procesu nabywania zdolności mówienia oraz rozumienia mowy. Termin ten może także oznaczać utratę wcześniejszych umiejętności w zakresie nabytych już umiejętności ekspresji i percepcji mowy. Określenie afazja oznacza, zatem brak rozwoju mowy lub całkowitą utratę mówienia oraz rozumienia, brak ekspresji językowej, całkowitą utratę rozumienia przy zachowanej zdolności mowy.

Afazja dziecięca wynika z patologicznych zaburzeń mózgowych
Afazja dziecięca wynika z patologicznych zaburzeń mózgowych

Termin dysfazja dotyczy takich obszarów, jak: częściową utratę lub zaburzenie nabywania zdolności i rozumienia mowy, częściową utratę mówienia lub znaczne upośledzenie rozwoju zdolności mówienia, częściową utratę rozumienia mowy przy jednocześnie zachowanej umiejętności mówienia. Afazja dziecięca to pierwotne zaburzenia związane ze strukturą językową. Afazja dziecięca wynika z patologii mózgowej, na przykład może być wynikiem niedosłuchu lub niedorozwoju językowego, schizofrenii dziecięcej czy opóźnienia rozwoju mowy itp.

To też warto wiedzieć

2. Afazja - przyczyny

Trudno jednoznacznie podać przyczynę zaistnienia afazji dziecięcej. Lekarze przypuszczają, iż do jej rozwoju może dojść w rezultacie urazów okołoporodowych, zapalenia mózgu oraz opon mózgowych, zatrzymania się rozwoju pewnych struktur korowych, urazu czaszki, który mógł nastąpić w okresie przed rozwojem mowy. Afazja dziecięca wynika zazwyczaj ze schorzeń natury neurologicznej. Typowe rozróżnienie afazji polega na podziale schorzenia na afazję ruchową (inaczej motoryczną). Związana jest z naruszeniem mowy ekspresyjnej. Drugi typ to afazja czuciowa, czyli sensoryczna. Polega na zaburzeniu mowy recepcyjnej (problem dotyczy głównie prawidłowego rozumienia mowy).

Afazja ruchowa wyodrębnia takie patologie, jak: parafrazje głoskowe (zamiany głosek, przestawianie głosek), parafrazje słowne (używanie nieprawidłowych kontekstowo słów), niewłaściwe formy gramatyczne, uproszczenia w budowie zdań, trudności z powtarzaniem cudzych słów oraz zdań, niemożność wyliczania we właściwej kolejności dni tygodnia, miesięcy itp. Afazja czuciowa polega na upośledzeniu rozumienia mowy. W lekkiej postaci pacjent rozumie sens pytania dopiero po kilkakrotnym powtórzeniu. W postaci ciężkiej osoba chora nie jest w stanie w ogóle zrozumieć wypowiedzi słownej. Zaburzeniu mowy towarzyszą również takie symptomy, jak: zaburzenia tworzenia słów oraz zdań, łączenie zgłosek w dziwaczne neologizmy, niezrozumiała mowa itd. W związku z brakiem zrozumienia pacjent bardzo szybko wpada w rozdrażnienie. Afazji sensorycznej towarzyszy zazwyczaj upośledzenie czytania oraz pisania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.